Salih KAYA

Salih KAYA

salihkaya54@gmail.com

YATAY MİMARİ VE ŞEHİRLEŞME

YATAY MİMARİ VE ŞEHİRLEŞME

Salih KAYA

İnşaat sektörü ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de hızla ilerliyor. Sektör hızla ilerlerken hem şehir estetiğini, hem demografik yapıyı, hem kontrolsüz büyümenin doğuracağı zararları iyi hesap etmek gerekiyor.

Özellikle şehir merkezinde yaşanan arazi sıkıntısı, binaların dikey yönde yapılaşmasının talebini doğuruyor. Ancak inşaat sektörünün her geçen gün dikey yönde ilerlemek istemesi, şehirlerin ambiyansını kötü yönde etkileyebiliyor. Bursa ve İstanbul bu duruma örnek şehirler. Yatay mimariyle de şehirlere daha ferah ve düzenli bir görünümün kazandırılması hedefleniyor. Yatay mimari ve dikey mimarinin faydaları ve zararları üzerinde durmak ve bir çözüm sunmak istiyorum. 

Yatay mimari uygulandığında, yapıların yatay yönde genişlemesi ve kısıtlı yapılabilen imalatlar sebebiyle müteahhitler daha fazla finansal kaynağa ihtiyaç duyuyor. Bu durum da ister istemez müteahhitler tarafından konut fiyatlarına yansıtılıyor. Yatay mimarinin en büyük zararı emlak piyasasına etkisidir.

Kat karşılığı arsa alan bir müteahhit 3 kattan 3 daire yapıyor ve dairelerin yarısını mal sahibine veriyor. Kalan yarısıyla da maliyeti karşılayıp kar yapmak istiyor. Pek tabi bunun mümkün olmasının tek yolu konut fiyatlarını arttırmaktan geçiyor. Yatay mimarinin iyi yönü ise az evvel bahsettiğim gibi şehre daha ferah ve daha düzenli bir görünüm kazandırmasıdır.

Doğru yerlerde doğru yapıların yapılmasıyla insanların doğa ile bütünleşmesi ve çocukların özgürce oyun oynayabilecekleri alanlar gün yüzüne çıkacacaktır.

Gelelim yüksek katlı binalara deprem sebebiyle izin verilmeyişine. İnşaat mühendisi ve geoteknik üzerine yüksek lisans yapan birisi olarak söylüyorum, gelişen teknolojinin ve imkanların kullanılmasıyla daha sağlam, daha güvenli binalar inşa edebiliriz.

Şehrimizin deprem kuşağında olduğu gerçeğini kabul edip kat sınırlaması getirmek yerine, zemin iyileştirmeleri yaparak bu deprem risklerine karşı önlem alma yolunu seçebiliriz. Serdivan’da yapılan cadde54 projesi bozuk zeminde yüksek katlı bina yaparak nasıl katma değer katılacağına dair güzel bir örnek. 

Benim şöyle bir önerim var, Yenikent bölgesinde bir liseler kampüsü yapalım. Şehir merkezinden okul trafiğini alıp trafiği rahatlatalım. Mevcut okul alanlarını otoparka çevirelim. Sonra yatay mimariyi koruyarak yapıların dış cephesini de belirli standartlar ile koruyup şehir merkezine bir silüet kazandıralım. En azından çark caddesinde bir dış cephe standardı yakalayalım.

Malumdur, kentli nüfus sürekli artıyor. Konut ihtiyacı hızla artıyor. Sadece yatay mimari ile bu arz-talebi karşılamak çok zor. Yenikent’te, Yazlık Mahallesinde, Karakamış Mahallesinde yada Dernekkırı bölgesinde dikey mimariye geçelim. Şehir merkezine ulaşımı yakın olan bu bölgelerde yüksek katlı ve konut sayısı fazla yapılar inşa ederek, rekabetin artmasını sağlayalım. Artan konut sayısı emlak piyasasının düşmesine de sebep olacaktır, ihtiyacı da karşılayacaktır. Şuan Serdivan ilçesindeki konut sayısı azlığı kira bedellerini

İstanbul’a yaklaştırdı. Kısa vadade bazı önlemleri almazsak uzun vadede farklı sorunlarla karşılaşabiliriz.

Velhasıl, ben şehrimizde bölge bölge yatay ve dikey mimarinin uygulanmasından yanayım. Üyeleri arasında sosyolog, mimar, mühendis, şehir plancısı ve  istatistikçilerden oluşan bir kurul oluşturulup, şehrimizin 100 yıllık planlarının hazırlanmasını arzu ediyorum.

Seve seve de bu oluşuma destek veririm.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar