İYİLİK... - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Salih KAYA

Salih KAYA

salihkaya54@gmail.com

İYİLİK...

İYİLİK...

Salih KAYA

Cumhur ittifakı 16 ilçe belediye başkan adayını açıkladı.

Hepsi birbirinden kıymetli isimler. Bir çoğunu yakından tanıyorum. Yüklendikleri bu vazifeyi seçildikleri takdirde hakkıyla yerine getireceklerdir. İmar düzenlemeleri, çocuk parkları, yollar ve kaldırımlar. Hepsi yapılır ve yapılacaktır.

Ancak benim beklentim bunların hiç birisi değil. Sevgili belediye başkanı adayları, sizden tek bir beklentim var. İyilik…

Orta okula giden çocukların ben falanca belediye başkanı gibi adaletli bir insan olacağım, ben şuradaki belediye başkanı gibi merhametli olacağım diyebilmesini sağlayın.

Bu şehirde kardeşliği, birliği ve beraberliği sağlayın. Siyasi hesapları bir kenara bırakın. Onun adamı bunun adamı demeyin, işi ehline verin. Adaletin terazisinden şaşmayın, sizi uyaran dostlarınıza sırtınızı dönmeyin.

Trafik sorunu, sosyal donatı alanları, yollar, imar planları hepsi hallolacaktır. Siz Allah’ın rızasını gözeterek hizmet ettiğiniz sürece, Allah’ın sizlere nasıl yardım ettiğini hep beraber göreceğiz inşallah.

Çok zor bir görevi icra edeceksiniz. Sizlere Sultan Beyazıd’ın oğlu Selim Han’a ettiği tavsiye; ''Adaletten ayrılma! Acizlere ve çaresizlere karşı merhametli ol, kimsesizlere şefkat göster, herkesin sana râm olmasını istiyorsan âlimlere çok saygı göster.

Zaruret olmadıkça kimseye karşı sert davranma. ''Hz. Ömer’in, valisi olan Ebu Mûsâ el-Eşari'ye yazdığı mektupdan; ''Gevşek ve laubali davranışlardan çekin, çünkü görevli memurların sana uyarlar ve senin gibi yaparlar. '' ve İmam Gazali’den birkaç öğüdü paylaşıp yazımı sonlandırmak istiyorum. ''Ey Sultan! Sana kayıtsız şartsız hizmet edenler ancak karınlarını doyurmak, keyiflerini yerine getirmek ve arzularına ulaşmak için bunu yaparlar. '' ''Ey sultan! Sen, sadece kendi elini zulümden çekmekle yetinme! Kendini zulümden uzak tuttuğun gibi; hizmetçilerini, yakınlarını, görevlilerini ve kapınızı bekleyenleri de terbiye edip güzelleştirmen gerekir. Onların zulmüne razı olma, çünkü sen, kendi zulmünden sorgulanacağın gibi; onların işlediği zulümlerden de hesaba çekileceksin. ''

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar