Saldırı görüntülerinin yayınına izin çıkmadı! - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Saldırı görüntülerinin yayınına izin çıkmadı! GÜNCEL

Saldırı görüntülerinin yayınına izin çıkmadı!

Saldırı görüntülerinin yayınına izin çıkmadı!

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 5 hasta yakınının, sağlık görevlilerini darp etmesi bıçaklı saldırı ilgili hastanenin güvenlik kamera görüntülerini, basın kuruluşları sağlıkçılarda şiddete dikkat çekmek için ulaşmak istedi. Ancak izin verilmedi.

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde sağlık çalışanına  iki gün önce tekme tokat ve makasla saldırıya uğramasıyla ilgili polis araştırmasını sürdürürken, hastanenin acil servis koridorlarında yaşanan saldırının güvenlik kamera görüntülerinin yayınlanmasına izin verilmedi.

 Sağlıkta şiddetin arttığı ve ek ilave önlemlerin tartışıldığı bu günlerde , Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis bölümünde kolunda kesi şikayetiyle hastaneye gelen bir kişinin pansuman yapılması sırasında 5 hasta yakınının karıştığı olayda sağlık memuru darp edilmiş sağlık çalışanına saldıran şahıslardan biri tekme ve tokadın yanı sıra tedavi için kullanılan cerrahi makası eline alarak iddialara göre de saldırı esnasında sağlık çalışanına makası saplamak istediği öne sürülmüştü.

Olaydan sonra kaçan 5 saldırgandan biri yakalanırken 4'ünün aranmasına ise devam edilirken, hastanenin acil servisindeki bu şiddet olayı hastanenin  acil servisindeki güvenlik kameraları tarafından da görüntülendi.
 İlimizdeki ajans temsilcileri ve basın kuruluşları saldırı anıyla ilgili olarak bu görüntülere 'Sağlıkta şiddete dikkat çekmek' için ulaşmak istedi. Ancak gerek sağlık müdürlüğü gerekse Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri görüntüleri vermedi.

Oysa sağlıkçılara şiddetin her geçen gün arttığı ülkemizde yaşanan benzer olaylarda görüntüler basınla paylaşılıp şiddete dikkat çekiliyordu.

KORONADAN DEGİL ŞİDDETTEN KORKUYORLAR
 
Koronavirüsün toplum psikolojisine etkilerini tespit etmek üzere uygulanan Türkiye’nin en geniş katılımlı araştırması, Üsküdar Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Online olarak uygulanan araştırma; toplumun korkularını, kaygılarını, süreç yönetimi ile ilgili algılarını ortaya koydu. Sonuçlar içinde sağlık çalışanları ile ilgili olan bölüm ise şaşırtıcı sonuçlar sundu.

81 ilde gerçekleştirilen araştırma, sürecin başından bu yana Koronavirüsle mücadelede büyük emek sarfeden sağlık çalışanlarının kaygılarına ilişkin verileri de ortaya koydu. Araştırmadaki sorulara yanıt veren 897 sağlık çalışanı, kendilerine ve meslektaşlarına yönelik şiddetle ilgili yüzde 55 oranında kaygı duyduklarını ifade etti. Sürecin belirsizliğini kaygı verici bulan sağlık çalışanlarının oranı da yüzde 50’lik bir oranla bir hayli fazla gerçekleşti. İnfaz düzenlemesi değişikliğinin de sağlık çalışanlarını kaygılandırdığı görüldü, bu oran yüzde 49 ile dikkat çekti. Araştırma sonuçları, sağlık çalışanlarının yeterli koruyucu ekipmana ulaşamamak konusunda yüzde 44, ölümü halinde aile bireylerinin gelecekleri konusunda yüzde 43 oranında kaygı duyduğunu gösterdi.

PROF. DR. NEVZAT TARHAN: SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SONUÇLARI ŞAŞIRTTI

Covid-19 sürecinde sağlık çalışanlarına yönelik düşüncelerim olumlu yönde gelişti diyenlerin oranı yüzde 82 olmasına rağmen araştırmaya katılan 897 sağlık çalışanının verdiği yanıtlar çarpıcı bilgiler ortaya koydu.  Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sonuçlarla ilgili şu yorumda bulundu: “Sağlık çalışanları açısından bizi en çok şaşırtan sonuç, koronavirüs’ten daha fazla oranda kendilerine ve meslektaşlarına şiddet uygulanmasından, maruz kalmaktan korktukları oldu. Sağlık çalışanlarını şu anda cephedeki asker gibi görmeliyiz. Çocuğunu evini bırakmak zorunda kalanlar, otelde yaşayanlar var. Diğer yandan Covid pozitif olmuş iyileşip dönüp tekrar çalışanlar da var. Bu korkuyu politika belirleyenlerin göz önüne almasında fayda var.”

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz