SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ÜRETTİ AVRUPA SIRAYA GİRDİ! - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ÜRETTİ AVRUPA SIRAYA GİRDİ! GÜNCEL

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ÜRETTİ AVRUPA SIRAYA GİRDİ!

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ÜRETTİ AVRUPA SIRAYA GİRDİ!

Sakarya Üniversitesi tarafından Türkiye'de ilk kez yüzde 100 sonuç verdiği iddiası ile tanıtılan örne kitlerine Avrupa'dan birçok firma şimdiden talip oldu.

Bakanlığın halen envanterine almadığı kitler için konuşan SAÜ Rektörü Fatih Savaşan "Yıl sonunda seri üretime başlayacağımızı ümit ediyorum. Evet uluslararası firmalarda ilgi gösteriyor" dedi

TV 264 ekranlarında yayınlanan Gündem 264 programında Sevde Erdem'in yayın konuğu olan Sakarya Üniversitesi Rektörü Fatih Savaşan gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Sevde Erdem'in sorusu üzerine Sakarya Üniversitesince geçtiğimiz ay tanıtımı yapılan ve Bakanlığa deneme testleri için gönderilmesine rağmen üzerinden geçen 1 ayda testleri halen sonuçlanmayan örnek kitlerinin son durumu hakkında konuşan Fatih Savaşan şunları kaydetti;

YIL SONUNA ÜRETİM

"Üretim, hocaların tahmini yıl sonuna kadar üretimin yapılması yönünde. Yeni cihazlar alıyoruz. Bazı aletleri almak için şirketlerle irtibat halindeyiz. Hem Sakarya'da ama daha çok Bursa'da üretim bantları olan şirketlerle süreç devam ediyor.

ŞİRKET AYAĞI DA VAR

Hem hocaların hem üniversitenin hem de şirketin bu ürünle ilgili beklentileri var. Çünkü hocalar bir çalışma yapmışlar, ürün geliştirmişler. Üniversite burada ortam hazırladığı için paydaş. Tabii ki şirket ayağı da var. Ancak bu ürünün üretilmesi ve herkesin payını alabilmesi için anlaşmaların yapılması lazım.

Bu anlaşma sürecinde patentle ilgili yeni gelişmelerle birlikte buradaki şirketin kendi üretme talebi oldu. Bizde bunu normal karşıladık. Dolayısıyla buradaki şirketle bu anlaşmamızı kesmiş olduk.

ULUSLARARASI TALEP EYLÜLDEN SONRA DAHA DA ARTACAK

Önemli olan şu, Ürünün istenildiği miktarda üretilebilmesi. Burada zaman içerisinde 50 bine çıkartılabilecek. 10-15 günlük süre içerisinde bu yeni hocaların anlaştığı, üretimlerini biraz daha geliştirerek özellikle test çubuğunun laboratuvar ortamına götürülürken çabucak solüsyona suya kendisine bıraktığımızda çubuğun kırılması dahi yeni tasarımlar yapıldı. Hiçbir sıkıntı yok.

İnşallah özellikle Eylül ayından itibaren artacağını düşündüğümüz uluslararası talebi, burada da yanlış anlaşılmasın Türkiye'ye güz döneminden itibaren büyük bir patlama olacağını söylemiyoruz. Ama uluslararası tedarikçilerin öngörüsü, bu talebin yüzde 1'lik çok yoğun bir şekilde artacağı yönünde. Hocalarımız da tedarikçilerle görüşmeye devam ediyor." dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz