SAÜ: İdari inceleme ve soruşturma başlatıldı! - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
SAÜ: İdari inceleme ve soruşturma başlatıldı! GÜNCEL

SAÜ: İdari inceleme ve soruşturma başlatıldı!

SAÜ: İdari inceleme ve soruşturma başlatıldı!

SAÜ'de son günlerde gündeme gelen kadro ve Unvan tartışmalarıyla ilgili idari inceleme ve soruşturma süreçlerinin başlatıldığı açıklandı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) 6 Mayıs'tan itibaren SAÜ ve öğretim üyeleriyle ilgili basında yer alan haberler ve tartışmalarla ilgili açıklama yaptı.

SAÜEAH

Hatırlanacağı üzere Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (SAÜEAH) yaşanan bazı adli ve idari olaylarla ilgili yerel gazetelerde üniversite yönetiminin SAÜEAH'a müdahale etmemesine tepki gösterilmişti. 

KADRO TARTIŞMALARI

Teknokent ve Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki kadro ve unvan tartışmaları bazı öğretim üyelerinin paylaşımlarıyla sosyal medyaya taşınmıştı.

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hamza Al, öğretim üyesi Prof. Dr. Bünyamin Bezci ve Doç. Dr. Ali Balcı'nın isimlerinin karıştığı ilan, kadro ve unvan tartışmaları gündemi meşgul etmişti. 

TOPLU CEVAP: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Sakarya Üniversitesi, bugün basın kuruluşlarına gönderdiği açıklamayla gündemdeki konulara toplu cevap verdi. 

Konulara ve isimlere değinilmeyen açıklamada; öğretim üyesi ilanları ve kadrolarıyla ilgili idari inceleme ve soruşturma süreçlerinin başladığı bildirildi. 

SAÜ'den yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde: 

Sakarya Üniversitesine yönelik olarak özellikle 6-22 Mayıs tarihleri arasında medya organlarında farklı konularda yayımlanan haber ve değerlendirmeler, kamuoyunun yanlış bilgilenmesine neden olmuştur. 

1. T.C. Sağlık Bakanlığı Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin araştırma faaliyetlerinin yanı sıra Sakarya'daki sağlık sorunlarının giderilmesine katkı sunması ve poliklinik hizmetleri vermesi amacıyla, değerli öğretim üyelerimizin de büyük fedakârlığıyla 2011 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Hastanenin idari yönetimi ile ilgili Üniversitemizin herhangi bir yetkilendirme ve sorumluluğunun olmamasına rağmen, Rektörlüğün duruma müdahale etmediği yönünde bazı haberler yapılmıştır. Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokolün de içerdiği gibi, Rektörlüğümüzce yapılacak herhangi bir müdahale, idari sorumluluğu bulunan değerli yöneticilerin yetkilerine kanunsuz bir müdahale anlamına gelecektir. Üniversitemiz, sağlık hizmetlerinde etkinlik ve kalitenin artırılması ve üniversite akademisyen kadrosunun bunu sağlamak üzere güçlendirilmesi yönünde çabalarını sürdürmektedir.

2. Üniversitemizce yapılan kadro ilanlarına Türkiye'nin her tarafından akademisyenler başvurmakta ve mevzuat çerçevesinde atama yapılmaktadır. Ancak bir öğretim üyemizin atama sürecinde üniversite yönetim kurulu kararındaki usule ilişkin bir eksikliğin yargı sürecine taşınması üzerine, ilgili mevzuat çerçevesinde eksiklik giderilmiştir. İlaveten ilan, başvuru ve atama süreçleri ile ilgili idari inceleme ve soruşturma süreçleri başlatılmıştır. 

3. Öğretim üyelerimiz arasında üniversitemizle ve Sakarya'da yaşanan konularla ilgili olarak sosyal medya aracılığıyla bir takım tartışmalar ve değerlendirmeler de basında yer almıştır. Herhangi bir öğretim üyemizin yaptığı açıklamada ilgili mevzuata aykırılık olması halinde gerekli tedbirlerin alındığını, idari inceleme ve soruşturma süreçlerinin işletildiğini ifade etmek isteriz. Diğer yandan öğretim üyelerimizin hukuka aykırı olmadığı sürece yaptıkları paylaşımların kamuoyunun takdirine bırakılması gerekmektedir.

4. Sektör odaklı derslerin konulması, dijital materyallerin oluşturulması gibi adımlarla eğitim süreçlerini geliştiren üniversitemiz, 'yaşayan üniversite' konsepti içinde kampüsün öğrenci dostu haline getirilmesi için gerekli hazırlıkları tamamlamıştır. Ülke, bölge ve ilimiz kalkınma önceliklerine destek vermek üzere savunma sanayi ve siber güvenlik, enerji depolama, biyomedikal ve tarım başta olmak üzere paydaşlarımızla çalışmakta, akademisyenlerimiz çok sayıda proje üzerinde laboratuvarlarımızda mesai harcamaktadır. Örneğin, SATSO ile yürüttüğümüz Doku Kültürü Laboratuvarımıza ilaveten kanatlı hayvancılık sektörüne yönelik Test Merkezinin kurulması çalışmalarımız da sürmektedir. 

5. Sakarya Üniversitesi, araştırma, eğitim ve sosyal yarar alanlarında fonksiyonlarını en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktadır. Üniversitemiz, pozitif gündemi ile medyada yer almayı önemsemektedir. Medya başta olmak üzere paydaşlarımızın tamamı ile tüm iletişim kanallarımız açık olduğunu ifade etmek isteriz. 

Saygılarımızla / Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz