Sakarya Köprüsü’nde bakım çalışması devam ediyor - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Sakarya Köprüsü’nde bakım çalışması devam ediyor GÜNCEL

Sakarya Köprüsü’nde bakım çalışması devam ediyor

Sakarya Köprüsü’nde bakım çalışması devam ediyor

Sakarya Nehri üzerinde bulunan tarihi Sakarya Köprüsü’nde yenileme çalışmaları kaldığı yerden devam ediyor.

Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun kararları esas alınarak yapılan imalatlar gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda köprü üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar aslına uygun bir şekilde devam ediyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından Sakarya Nehri üzerinde bulunan tarihi Sakarya Köprüsü’nde çalışmalar devam ediyor. Köprü üzerinde ve yan cephelerinde otsu ve odunsu bitki temizliği ekipler tarafından gerçekleştirildi.

Orijinalinden farklı olarak sonradan yapılmış olan korkuluklar sökülerek yerine aslına uygun olacak şekilde yeni korkuluk imali ve montajı yapıldı. Açığa çıkan deformasyonlar belirlenerek hasarları giderilmiştir ve daha güzel bir görüntüye kavuşturuldu. Beton yüzeylerdeki boya ve sıva raspası yapılarak gerekli tamiratlara ve boyaya hazır hale getirildi.

Çatlama oluşmuş beton yüzeyde herhangi bir bozulma yoksa çatlaklar enjeksiyon yöntemiyle onarılmaktadır. Daha geniş çatlaklarda ise sıyırma işlemi yapılarak beton onarım harcı uygulanmaktadır. Ekipler köprü için son kat boyasını da atarak kullanıma hazır hale getirecekler.

Daha sağlam ve güçlü

Fen İşleri Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamada, “Beton onarım malzemesi çimento esaslı olup, tek bileşenli polimer ve elyaf takviyeli olacak ve düzgün bitirme sağlanacaktır. Boyaya hazır hale getirilen betonarme yüzeyler aslına uygun renkte boyanacaktır. Tarihi Sakarya Köprüsü’nün bakım onarımı tamamlandığında orijinalliği bozulmadan daha sağlam ve güçlü bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır” ifadelerine yer verildi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz