Sakarya'dan 18 Mart Mesajları GÜNCEL

Sakarya'dan 18 Mart Mesajları

Sakarya'dan 18 Mart Mesajları

Sakarya'da 18 Mart ile ilgili basın açıklamaları

Sakarya'da kurum ve kuruluşlardan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü mesajları. 

SYKD’den Çanakkale Zaferi Mesajı

18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla Sakarya Yerel Kültür Derneği kutlama mesajı yayınladı. SYKD Başkanı Necmettin Kırık mesajında Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümünde tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve şükranla andıklarını belirtti. Necmettin Kırık mesajında şu ifadelere yer verdi: “Türk milletinin Çanakkale’de elde ettiği zafer, bütün dünyaya verilmiş bir insanlık dersidir.
Bugün, zaferlerin en büyüğü, günlerin en anlamlısı olan Çanakkale Zaferi ve Şehitler Gününü idrak etmekteyiz. 18 Mart 1915, Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihidir. Milletimiz, mukaddes vatanımızın korunması için canlarını veren şehitlerimizi ve gazilerimizi hiçbir zaman unutmayacak, onların bıraktıkları kutsal mirasa, vatanımıza ve bayrağımıza onurla sahip çıkacaktır. Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümünü kutlarken, başta Çanakkale Şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz. Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun.” dedi. 

 

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’un 18 Mart Şehitler Günü Mesajı

Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor! 

Bir hilal uğruna yâ Rab, ne güneşler batıyor! 

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker, 

Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı, değer, 

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhîdi, 

Bedr’in aslanları ancak bu kadar şanlı idi, 

Ey şehit oğlu şehit! İsteme benden makber, 

Sana ağuşunu açmış, duruyor Peygamber.

Çelikten bir saldırıya etten bir siperdir Çanakkale. Kendi cenaze namazlarını kılarak şehadete yürüyenlerin, sadece 15 bahar görebilmiş tazecik fidanların kefensiz toprağa düştüğü, Koca Seyit’in yalnız bir top mermisini değil bir milletin kaderini sırtlandığı yerdir Çanakkale. Öyle bir yer ki, yokluk varlığı yenmiştir, maneviyat maddiyatı yenmiştir; sadece geçmişimizin bir aziz hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün en önemli ilham kaynaklarından birisidir. Eşine çok az rastlanan bu büyük destan, namusu bildiği vatanının ve milletinin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını vermeyi göze alan yüzbinlerce kahramanın eseridir. Çanakkale  "Biz aslında kimiz?" sorusunun cevabıdır. ‘Çanakkale geçilmez’  sözleriyle miras aldığımız vatan sevgisi, bizlere emanet edilmiş olan bu aziz vatana, günümüzde ve gelecekte, aynı şuur ve sadakatle sahip çıkılacağının da güvencesidir. Mukaddes vatan toprakları için, canlarını seve seve vererek; bir ulusun kaderini değiştiren, vatanımızı, istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz, aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır.  Çanakkale Zaferi’nin, özellikle genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi, geleceğimizin de teminatıdır.  Geçmişimizden aldığımız her dersin, geleceğimizi aydınlatan bir ışık olduğunu unutmamalıyız. Çanakkale bizim için, 104 yıl sonra da çok güçlü bir şekilde yolumuzu aydınlatan ışıktır. Bir kez daha Çanakkale Zaferi'nin 104. yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, bu zaferde payı olan tüm kahramanlarımızı rahmetle anıyoruz.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz