Sakarya'da 11 Bin Esnaf Kepenk Kapadı - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Sakarya'da 11 Bin Esnaf Kepenk Kapadı EKONOMİ

Sakarya'da 11 Bin Esnaf Kepenk Kapadı

Sakarya'da 11 Bin Esnaf Kepenk Kapadı

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç yüz yüze eğitimin başlamamasından ekonomik olarak etkilenen Sakarya esnafının durumunu rapor haline getirdi.

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç yüz yüze eğitimin başlamamasından ekonomik olarak etkilenen Sakarya esnafının durumunu rapor haline getirdi. Küçük esnafın çok zor durumda olduğunu belirten Özkoç, "Yüz yüze eğitimin başlamamasından dolayı Sakaryada küçük esnafımız ekonomik olarak olumsuz etkilendi. Acilen esnafa destek sağlanmalı yaraları sarılmalıdır" dedi. Esnafın kredileri ödeyecek gücünün de kalmadığını vurgulayan Özkoç Hükümetten esnafın zararlarını kapatacak yapıcı ve samimi adımlar bekliyoruz dedi.

11 BİN 488 ESNAF KEPENK İNDİRDİ
CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un hazırladığı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluna sunduğu rapora göre okullarda yüz yüze eğitime geçilmeyişi kantinler okul servisleri okul kıyafeti üreten ve satan konfeksiyoncular kitapçılar ve kırtasiyeciler ile öğrenci yurt işletmeciliği başta olmak üzere kıraathaneciler erkek berberi kadın kuaförü lokantacılık pastanecilik spor tesisi işletmeciliği pazarcılık gibi birçok yan sektörle birlikte on binlerce esnafı etkiledi. Bu süreçte Sakaryada kepenk indiren esnaf sayısı 11 bin 488 iken 281 okul kantini 1.469 servis aracı 42 kurs etüt işletmecisi  283 otel pansiyon öğrenci yurdu kapandı.

OKUL KANTİNLERI ZARARDA
16 Marttan bu yana faaliyetlerine başlayamayan okul kantinlerinde yanlarında en az bir kişi çalıştırdıkları varsayıldığı ve aileleri dikkate alındığında yaklaşık 2 bin kişi gelirden yoksun kaldı. Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine kayıtlı toplam 997 okul servisi bulunan Sakaryada esnaf aylık 4 bin- 6 bin 500 TL civarında gelir kaybına uğradı.

YURTLAR VE KONFEKSIYONCULAR BATMA NOKTASINA GELDİ
Rapora göre eğitimin başlayıp başlamayacağı konusundaki belirsizlik en çok okul kıyafeti imal eden ve eatan konfeksiyoncuları vurdu. Bu süreçte okullar açılmayınca kıyafetler elinde kalan okul kıyafeti satan konfeksiyoncuların zararı ortalama 100 bin imalatçıların ise ortalama 250-300 bin TL civarında olduğu kaydedildi. Sakaryada 190 bin örgün öğretim çağındaki öğrenci ve 77 binin üzerindeki üniversite öğrencisinin eğitim ve öğretime başlayamamasından etkilenen diğer bir kesim de kitap satıcısı ve kırtasiyeciler. Rapora göre bu süreçte kitap satıcısı ve kırtasiyecilerin ortalama zararı yaklaşık 85 bin TL. Raporda Sakaryadaki bazı öğrenci yurtlarının kapanma noktasına geldiği belirtilirken yurtların ortalama zararının 150 200 bin TL civarında olduğu ve bu yıl okullar açılmazsa zararın iki katına çıkacağı belirtiliyor.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz