YENİ BAŞKANLAR 5 AYI NASIL GEÇİRDİ? - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Safa POLAT

Safa POLAT

safaplt@gmail.com

YENİ BAŞKANLAR 5 AYI NASIL GEÇİRDİ?

YENİ BAŞKANLAR 5 AYI NASIL GEÇİRDİ?

Safa POLAT

31 Mart seçimlerinin ardından 5 ay geride kalmak üzere.

Sakarya’da 1’i Büyükşehir olmak üzere 17 Belediyeden 12’sinde belediye başkanları değişti.

Sakarya uzun yıllar sonra bu kadar kapsamlı bir yönetim değişikliğine şahit oldu.

1 milyonu aşkın nüfuslu şehirde, 12 belediye başkanı değişirken, 3 ilçede ise hem başkan hem yöneten parti değişti.

Yani bu 5 aylık zaman dilimi bizim değişiğim ile ilk temas ettiğimiz zamandı.

Peki Sakarya bu değişimin ilk evresini nasıl yaşadı?

*     *     *

İlk olarak Büyükşehir Belediyesinden başlayalım.

Bu sürecin en gündemde olan belediyesi şüphesiz ki 16 ilçenin patronu konumundaki Büyükşehir Belediyesi ve başındaki Ekrem Yüce oldu.

Seçim döneminde TV 264’te yaptığımız Seçim 2019 Programında ben ve Hüseyin Cumalı, AK Parti’nin adayı Ekrem Yüce’nin şehri tanımaya çalıştığını sıklıkla söylemiştik.

Göreve geldikten sonra izlediğim manzara ve gördüğüm tabloya göre bu tanıma süreci halen devam ediyor.

Ekrem Yüce’nin olumsuz bir şekilde gündeme geldiği konuların büyük çoğunluğu şehri hala yeterince iyi tanımamasında yatıyor. Şehrin dinamiklerini ve hassas noktalarını kendisine iletebilecek bir danışman ekibi kurması için halen vakti var.

Bu danışman ekibin kendisine verileceği iyi bir brifing ile Sakaryaspor krizi,  bir sanatçının oğlunun özel kalemde işe başlamasının büyük yankısı ve basın koordinatörü görevlendirmesindeki acemice süreç yaşanmazdı. Bu süreci, Kadro Tanıtım Toplantısı gibi daha evvel hiç işitmediğim bir yönetim tanıtma programı ile kapatmak istemeleri de ilginçti.

Ona keza bir Genel Müdür bulmadan eskisini göndermek, bir genel sekretere karar vermeden eskisi ile yolları ayırmak gibi süreçler de Büyükşehir Belediyesi adına pek olumlu değil.

Ekrem Yüce’nin ilk 5 aydaki bu süreçleri için açıkçası bir eleştiri için çok erken. Yazdıklarım eleştiriden ziyade bir uyarı ve bir hatırlatma niteliğinde.

Bu konuları bazen masaya yatırdığımız gazeteci arkadaşlarımda benimle aynı fikirde. Ekrem Yüce’nin zamana ihtiyacı olduğunu söylüyorlar.

Zamana ihtiyacı olmakla birlikte, özellikle basın camiasının yakından bildiği Ahmet Bağ krizinde, gelen 2-3 tepkinin ardından başkanın geri adım açıkçası beni korkuttu. Şehir adına risk alması gereken başka konularda da böyle tepkiler geldiğinde umarım onlardan da geri adım atmaz Ekrem Başkan…

Zira, depremin ardından Aziz Duran ile başlayan, Zeki Toçoğlu ile devam eden ve kendisinin de sürdüreceği büyük dönüşüm ve değişim sürecinde Yüce’ye büyük iş düşüyor.

Umarım Ekrem Yüce’nin şehri tanıma süreci çok daha hızlı ilerler ve Sakarya adına güzel bir dönem olur.

*     *     *

Değişim yaşanan merkez ilçeler ise Erenler ile Adapazarı oldu.

Serdivan ve Arifiye’de bence son derece başarılı olan iki başkanla yola devam ettiği için oralara hiç girmeyeceğim.

Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç’ın, adaylık döneminde bir tepkisi olduğu herkesin malumu. İl Başkanlığından istifa eden Kılıç, başka bir ilçeden adaylık bekliyordu. Hatta TV 264 canlı yayınında kendisine “Hangi İlçeden adaylık bekliyorsunuz” diye sorduğumda, Adapazarı için bir niyetinin olduğunu genel merkeze ilettiğini ancak kendisi için neresi uygun görülürse oradan başvuru yapacağını söylemişti.

Adaylığı Erenler’e çıkan Fevzi Kılıç bu duruma tepkiliydi ve bunu da saklama ihtiyacı hissetmedi. Tepkilerini açıkça gösterdi.

O dönem bunu eleştiren isimlerden biriydim. Ancak göreve seçilir seçilmez Fevzi Kılıç bu tavrını bir kenara bırakarak kendisine oy veren ve vermeyen herkesin başkanı olacağı fikrini benimsedi. Ekibini çok hızlı kurdu. Yol haritasını çabuk belirledi. Belediye yönetimini uzun yıllardır birlikte yol yürüdüğü isimlerden kurdu. İlk 5 ayında bir olumsuzlukla anılmadığı gibi, Erenler’e faydalı bir 5 yıl geçireceğinin de izlenimlerini verdi.

Adapazarı’nda ise Mutlu Işıksu 17 belediye arasında göreve en hazır isim olduğunu gösterdi.

Sakarya siyasetini çok iyi tanıyan Işıksu, 2014 yılında son günlerde kaybettiği Adapazarı Belediye Başkan adaylığından hiç kopmadığını gösterdi. Ben Mutlu Başkanın uzun yıllardır bu görev için kendisini hazırladığını 5 aylık sürece bakınca görebiliyorum.

Süleyman Dişli’nin belediye başkanlığını sürekli eleştiren ve asla beğenmeyen bir isim olarak, Mutlu Işıksu’nun 15 yıldır özlediğimiz vizyonu şehrine katacağına inancım tam.

*     *     *

Akyazı, Hendek ve Karapürçek’te ise 2 başkan değişti.

Akyazı’da Hasan Akcan gibi adeta belediyeciliğe hakaret etmek için göreve gelmiş bir ismin ardından Bilal Soykan’ın başkan seçilmesi ilçeye ilaç gibi gelmiş.

Geçtiğiniz hafta DHA ve Medyabar Akyazı Temsilcisi Alaattin Onur ile görüşmeye gittiğimde ilçedeki mevcut durumu anlattı. Açıkçası Soykan’ın Akyazı için iyi bir şans olacağını düşünüyorum.

Hendek’te ise MHP ile bağlarını koparmak pahasına belediye başkanlığına aday olup kazanan Turgut Babaoğlu’nun sosyal görüntüsünü devam ettirdiğini görüyorum. Hendek’te Ali İnci döneminin hızlı gelişimini sürdürüp sürdüremeyeceğine ilişkin bir şey söylemek için çok erken.

*     *     *

Kuzeyde ise 5 ilçeden sadece Kocaali yerinde kalmıştı.

Çok tartışılan iki başkanın yerine Ferizli’de İsmail Gündoğdu, Karasu’da ise İshak Sarı koltuklara oturdu.

Kaynarca’da Murat Kefli, Söğütlü’de ise Koray Oktay Özten göreve geldi.

Seçim döneminde yakın çalıştığım ve tanıma imkanı bulduğum İsmail Gündoğdu’nun Ferizli’de Ahmet Soğuk döneminin algısını yıkacağına inanıyorum.

Karasu’da ona keza Mehmet İspiroğlu döneminin kötü imajını yıkmak için yoğun çaba sarf eden İshak Sarı, sanki bu işte biraz acele ediyor. Biraz daha kontrollü olması gerektiğini söyleyebilirim.

Kaynarca belki de benim ve birçok meslektaşım için en büyük kapalı kutu. Söyleyecek çok sözüm yok  burası ile ilgili.

3 dönemlik aday adaylığının ardından nihayet Söğütlü Belediye Başkanlığına gelen Koray Oktay Özten’de bu göreve uzun zamandır hazır olduğunu çizdiği görüntüden belli ediyor zaten.

*     *     *

Son olarak ise güney bölgesine geçelim.

Sapanca’da Özcan Özen, göreve büyük tasarruf tedbirleri ile başladı. Kamuoyunun ne dediğinden daha çok işine odaklanmış bir görüntüsü var. Aday gösterilmeyen mevcut başkanlar arasında sadece Sapanca’da Aydın Yılmazer, yeni adaya bu kadar açık destek vermişti. Bu desteğin de gücüyle Özcan Özen başarılı bir seçim dönemi geçirip parti içi muhalefetsiz koltuğa oturmanın rahatlığını yaşıyor.

Geyve’de Murat Kaya devam ederken, Pamukova’da Cevat Keser dönemini sona erdiren Güven Övün de, eski başkanın izlerini silmekle meşgul.

Saadet Partisinden başkan seçilen Güven Övün ile ilgili bana çok sık eleştiri geliyor. Mesela belediyeye ait bir parayı bankadan çektirmesinin nedeni sorgulanıyordu ilçede kısa süre önce.

Taraklı’da ise genç başkan İbrahim Özpilavcı halen hepimiz için kapalı kutu. Sakarya’nın en uzak ve en küçük ilçesinde yapacaklarını merak ediyorum.

*     *     *

Özetle 5 aylık süre Sakarya’da yeni başkanların bir alışma sürecine sahne oldu.

Mevcut başkanlar sistemlerini devam ettirip son dönemlerine girerken, yeni başkanlar ekip kurmaktan ilçelerindeki geçmiş izleri silmeye, hizmet sürecine başlamaktan bir harita çıkarmaya değin uzanan bir hazırlık aşamasındalar.

Sakarya’nın risk almaktan çekinmeyen ve belediyeleri için yılmadan çalışacak başkanlara ihtiyacı var.

Umarım bu 17 belediye başkanı da bu bilinç ve hassasiyet ile Sakarya’ya çok şey verme konusunda kararlı olur.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar