UZUNÇARŞI PROJESİ VE TOÇOĞLU’NUN 9,5 YILLIK BAŞKANLIĞI - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Safa POLAT

Safa POLAT

safaplt@gmail.com

UZUNÇARŞI PROJESİ VE TOÇOĞLU’NUN 9,5 YILLIK BAŞKANLIĞI

UZUNÇARŞI PROJESİ VE TOÇOĞLU’NUN 9,5 YILLIK BAŞKANLIĞI

Safa POLAT

Uzunçarşı’da uzun süredir devam eden Kentsel Tasarım Çalışması geçtiğimiz Cuma günü sona erdi ve çarşı resmen açıldı.

Sakarya’nın en eski ticaret mekânı olarak epey bir zamandır yeniden gün yüzüne çıkmayı bekleyen Uzunçarşı, nihayet hak ettiği konuma kavuştu.

Bu proje, bir belediye başkanı açısından en riskli sayılabilecek sorunları içermesine rağmen; Büyükşehir Belediyesi bu işin altından kalkmayı başardı.

Peki Uzunçarşı Restorasyonu üzerinden Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun 9,5 yılı aşan belediye başkanlığı döneminde ne kadar başarılı olduğunu okunabilir mi?

Yani Zeki Toçoğlu başarılı bir belediye başkanı mı?

Köşe yazısı için uzun sayılabilecek bir yazı ile bunu anlatmaya çalışmak istiyorum bugün.

*     *     *

Öncelikle Uzunçarşı Restorasyonundan bahsetmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi çağın ihtiyaçlarını karşılayamayan, yapılan kısmi müdahaleler ile daha da kullanılmaz bir görünüme kavuşan tarihi çarşı için dönüşüm artık mutlak bir ihtiyaçtı.

Birkaç yıl önce Büyükşehir ve Adapazarı Belediyeleri konu ile ilgili esnaflarla görüşmelere başladı.

Aslında Uzunçarşı’nın dönüşüm süreci oldukça sıkıntılıydı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli zorluklarını bilerek bu işe girdi.

Özellikle projenin yürütücüsü olan Büyükşehir Belediyesi büyük bir sorumluluk altındaydı.

Zira buradaki en temel problem yapılaşmanın zaman için çarpıklaşmasıydı.

Tarihi binalar mı restore edilecekti yoksa kaçak katlara karşı bir adım mı atılacaktı?

Alt ve üst yapı iyileştirmesi mi yapılacaktı yoksa çarşının kronikleşmiş sorunları mı çözülecekti?

Kat problemi nasıl aşılacaktı?

Lazım gelen bütçe nasıl karşılanacaktı?

Ve çarşıda ticaret devam ederken nasıl bir inşaat çalışması yapılacak; esnafı bu zor sürece nasıl ikna etmek gerekecekti?

*     *     *

Uzunçarşı dönüşümünün en büyük yapısal problemleri bunlardı.

Ancak bu problemlere rağmen dönüşümün şart olduğu da ortadaydı.

2009 yılında göreve gelir gelmez önünde Dörtyol Sanayi Çarşısı dönüşümü gibi riskli bir proje bulan ve esnaf istemediği için bunu rafa kaldıran Zeki Toçoğlu için siyaseten de riskli bir projeydi Uzunçarşı.

Ancak akıllı adımlar atıldı. İlk aşamada esnaf ikna edildi. İkinci aşamada devletten bu iş için ödenek ve kaynak bulundu.

Ardından Türkiye’de bu gibi restorasyon çalışmalarının en deneyimli ismi Mimar Sinan Genim ile çalışıldı.

Uzun vadeli ve zahmetli bir çalışma start aldığı zaman, ben açıkçası ortaya bu kadar iyi bir eser çıkacağını da tahmin etmiyordum.

Yaklaşık 16 milyon TL’ye mal olan proje, ilk toplantılar da dahil olmak üzere tam 8 yılda tamamlanabildi.

*     *     *

Toçoğlu döneminin en önemli icraatlarından biri bence şehir kimliğine yaptığı katkılar.

Meydanlar, restorasyonlar, yeni bulvarlar ve parklar Toçoğlu döneminde hayata geçti.

Uzunçarşı’nın açılışında şehir kimliği ile ilgili konuşan Toçoğlu, “Göreve geldiğimde geçmişin hafızasını yaşatarak şehir kimliğini gelecek kuşaklara aktaracak bir Sakarya inşa etmeyi, en büyük hayallerimden biri olarak görüyordum” diyerek aslında hizmet prensibini bir nevi özetledi.

Gerçekten de şehrin atıl alanlarının olduğu yerde bugün kültür merkezleri, kütüphaneler, parklar ve kentsel mekanlar yükseliyor.

Belediyelerin tek işi asfalt atmak, imar planlarını onarmak, kaldırım yapıp binalar inşa etme değil.

Bunlar zaten belediyelerin asli görevi.

Asıl kalite ve standart; bu asli işlerin haricinde yapılanlarda.

*     *     *

Toçoğlu döneminde geçmişin kronikleşmiş sorunları aslında ciddi bedeller ödemek pahasına çözüldü.

Gar Meydanını hatırlayın. Şehrin ortasında yükselen gudubet prefabrikleri yıkmak ne kadar çok zamanını ve bütçesini aldı Büyükşehir’in.

Kabaca bu ciddi ve kronik sorunları sayalım…

Kanalizasyonları nehre akan ilçelerin altyapısı, belediye otobüsleri olmayan bir ulaşım sistemi, gölden musluklara gidene kadar yüzde 75’i borulardan sızıp kaybolan içme suyu şebekesi, Kent Park’tan başka büyük yeşil alanı olmayan bir şehir merkezi, dönüşüm bekleyen tarihi alanları, kamulaştırma zorluğundan dolayı açılamayan yeni bulvarlar ve yıllardır yıkılmayı bekleyen orta hasarlı binaları vardı şehrin.

Bunlar az şeyler mi? Emin olun Türkiye’nin en büyük bütçeli belediyelerinin bile başına bela olabilecek işler.

Altyapıya yapılan büyük yatırım, ulaşım toplulaştırması, yeni açılan duble yollar, yeni inşa edilen parklar-meydanlar-galeriler-merkezler, orta hasarlı binalarda atılan adımlar…

Bunları çözen bir belediye başkanı benim gözümde başarılıdır.

Üstelik bu yapısal problemleri çözerken, şehrin hafızası ve kimliği adına da azımsanmayacak yatırımlar yaptı Büyükşehir. Toçoğlu açılışta da bu konuyu: “Çünkü biz, belediyeciliğin, alt ve üst yapı projeleri üretmek kadar; şehre ait hafızayı diri tutacak kültürel projeleri de hayata geçirmek olduğu bilincine sahibiz” diyerek özetledi zaten.

*     *     *

Yani Toçoğlu, kritik bir yerel seçim sürecine girerken 9,5 yıllık görev süresinin en zor ve değerli projelerinden biri olan Uzunçarşı Restorasyon’unu hayata geçirdi.

3.döneminde aday olup olmaması tamamen partisinin tasarrufu.

Benim gözümde Zeki Toçoğlu başarılı bir belediye başkanıdır.

Spekülatif maddeler, afaki iddialar ve “ama raylı sistem hala yok” gibi beklentiye dönük gündemlerle Toçoğlu’nun başarılı bir belediye başkanı olduğu gerçeği görmezden gelinemez.

Ben Sakaryalıyım.

Hayatımı da bu şehirde geçirdim. Tüm kariyer planlamamı Sakarya üzerinden yaptım. Kariyerimde başka bir ilde çalışmayı asla düşünmedim.

Bu şehrin alışkanlıklarını, insanlarını, geceleri ıssızlaşan sokaklarını, Orhan Cami’de 24 saat açık çay ocaklarını, Sapanca Gölünün gün batımı manzarasını, Serdivan’ın yemyeşil tepelerini, Çark Caddesinin ıhlamur kokusunu ve Karadeniz’in sahillerini çok seviyorum.

Ve sevdiğim bu şehre hizmet eden idarecileri de destekliyorum.  O Sevdiğim Sakarya’ya kimlik kazandıran her çalışmayı destekliyor; yaşamı kolaylaştıracak yatırımları kurallar çerçevesinde benimsiyorum…

*     *     *

Uzunçarşı’da gerçekleştirilen çalışma üzerinden Zeki Toçoğlu’nun 9,5 yıllık belediye başkanlığı kariyerini değerlendirdiğimde; Sakarya’nın başarılı bir Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu düşünüyor ve görüyorum.

Toçoğlu’nun 3.dönemde de devam etmesini Sakarya adına istiyorum. Zira risk almaması gereken dönemlerde bile bundan çekinmeyen bir ismin; 3. ve son döneminde risk almaktan artık hiç çekinmeyecek bir belediye başkanını konumuna geçecek olmasını Sakarya’nın hizmet kalitesi açısından şans olarak görüyorum.

Eğer Toçoğlu devam etmeyecekse de umarım onun kadar başarılı olabilecek birini aday gösterir AK Parti.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar