SARI’NIN O KURULUŞLARI AÇIKLAMAYA CESARETİ VAR MI YOK MU? - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Safa POLAT

Safa POLAT

safaplt@gmail.com

SARI’NIN O KURULUŞLARI AÇIKLAMAYA CESARETİ VAR MI YOK MU?

SARI’NIN O KURULUŞLARI AÇIKLAMAYA CESARETİ VAR MI YOK MU?

Safa POLAT

Karasu Belediyesi geçtiğimiz gün Facebook hesabından bir açıklama yaptı.

Açıklamada, 2018 yılında belediye kasasından Sakarya’daki basın kuruluşlarına ödenen 475 bin TL dile getirildi.

Açıklamada aynen şu ifadeler yer aldı: “Kendini gazeteci diye millete yutturmaya çalışan bazı haraççılar size sesleniyoruz! Siz kendinizi gayet iyi biliyorsunuz. İlçe halkımız, en temel belediyecilik hizmetlerini bekleyedururken 2018 yılında sizlere belediyemizin bütçesinden basın ilan gideri adı altında peyderpey sadece faturalı yapılan toplam çıkış yarım milyona yakın yani 457.000,000 TL dört yüz elli yedi bin lira

Altını çizerek söylüyorum açıklamada “sadece faturalı” ibaresi de son derece ilginç.

Açıklamanın devamında da Medyabar’da yer alan bir haberle ilgili tepki vardı.

Karasu’da VİP Cuma namazı başlığı ile Medyabar’da yer alan bir haberi eleştirmiş Karasu Belediyesi.

Ve bayağı bir sert şekilde isim vermeden eleştiriler sıralamış.

Okumak isteyen Karasu Belediyesi’nin Facebook hesabında 31 Mayıs tarihli paylaşıma bakabilir.

Ben şimdi o açıklama üzerinden İshak Sarı’ya 7 maddede seslenmek istiyorum.

*** *

1.

Öncelikle İshak Sarı’yı açıklamasının bazı yerlerinden dolayı tebrik ediyorum. Cesaret edip eski dönemi sorgulayarak bir adım atmış. Öncelikle bunu bir kenara koyalım. Benim eleştirim bu açıklamasından değil, açıklamasında isim vermeden birçok kurumu töhmet altında bırakmasından kaynaklı.

 

2.

Sevgili İshak Sarı Başkanım. Tebrik ettiğim o açıklamanızdaki cesareti hadi bir adım öteye götürün. Mehmet İspiroğlu dönemini madem ağzınıza aldınız. Devamını da açıklayın. Belediyeye kesilen yüksek faturaları bilmeye herkesin hakkı var. Mehmet İspiroğlu’nun hangi kuruluşlara ilan verip hangi gazetecilerden danışmanlık aldığını görelim. Görelim ki belediye nasıl batmış daha iyi anlayalım.

3.

İshak Sarı yıllarca partisinin Karasu’da ilçe başkanlığı yapmış bir isim. Siyaseten tecrübeli olmasını beklerdim. Ancak, Belediyenin kasasından 475 bin TL basına para ödendi diyerek bütün gazetecileri töhmet altında bırakmak acemiliğin dik alasıdır. Kendisini bu konuda bir kez aradım. Telefonuna cevap vermedi. 2-3 gazeteci arkadaşımla twitter’da alıntılayarak da bazı sorular sorduk. Onlara da cevap vermedi. Karasu Belediye Başkanı Sayın İshak Sarı’nın bu paranın nereye ve kimlere gittiğini açıklaması boynunun borcudur. Eğer o rakamı telaffuz edip, o rakamın ödendiği yerleri söylemeye cesaret edemiyorsa da bir daha cesaret edemeyeceği adımlar atmayacak bir belediye başkanı olacağının farkına varmalıdır. Madem kuruluşları töhmet altında bırakmaktan çekinmiyorsunuz Sayın İshak Sarı, o zaman o paraların kimlere ödendiğini de söylemekten çekinmeyin.

4.

İshak Sarı’nın tepkisi ve öfkesi kimedir? Bunu açıkça ifade etmesini bekliyorum. Mehmet İspiroğlu döneminde kendisine yapılan algı operasyonlarına ve değersizleştirme operasyonlarını yakından biliyorum ve öfkesini de bu dönemlere bağlıyorum. İspiroğlu’nu her platformda eleştirmiş bir köşe yazarı olarak öfkesini de anlayabilirim. Ancak, bu öfke kimseyi töhmet altında bırakmasını gerektirmez. Dediğim gibi başkanım. Çıkın ve bu kuruluşları açıklayın. Ben bir vatandaş olarak CİMER vasıtasıyla, bilgi edinme hakkımı kullanma başvurusu yaparak Belediyenin bu paranın kimlere ödendiğinin açıklanmasını talep ettim. Bir köşe yazarı olarak da buradan İshak Sarı’dan açıklamasını talep ediyorum.

5.

İshak Sarı’nın Başkanı olduğu Karasu Belediyesinden yapılan Facebook açıklamasında, “Ancak sizlerin adına üzülerek ifade edelim ki sizlere de akıtılmış olan o musluklar kurudu” ifadeleri var. Başkanım kimlere ne musluklar akıtılmış? Açıklayın. Korkak dövüşmeyin. Musluktan kastınız nedir? O musluklar sadece 2018 yılını mı kapsıyor yoksa bu olayların evveli de var mı? Bu muslukları kim bağlamış kime akıtılmış ve ne kadar akıtmış.

6.

İshak Sarı camiden getirilen halı üzerinde namaz kılınmasını neden bu kadar savundu anlamak imkansız. Cumhurbaşkanı dahil herkesin seccade üzerinde Cuma namazını eda ettiği bir ortamda, müftünün işgüzarlığı kesinlikle haber değeri taşıyor. Haber değeri taşıyan bir konuya bu kadar sert tepki vermeyi anlayamadım. Ayrıca belirtmeden geçmeyeyim, bu konunun haber olmayacağını ilk etapta ben de dile getirdim. Ancak Medyabar’daki editör arkadaşlar o halının camiden getirildiğini söyleyince haklı olduklarına kanaat getirdim. Camiden getirilen bir halı ile meydanda namaz kılmak işgüzarlıktır. İshak Sarı, işgüzar müftüyü neden bu kadar cansiperane savunuyor anlamak imkansız? Karasu Müftüsü eleştirilemez mi? Karasu Belediye Başkanı bu konu için eleştirilemez mi? Bu konuyu haberleştirenleri eleştireceğinize sorumlulara yada sizi bu konuda uyarmayan ekibinize bu tepkiyi gösterirseniz bir daha böyle yol kazalarına uğramazsınız.

7.

Medyabar’da editör yorumu imzası ile yayımlanan köşede birçok sert ifadeye maruz kalan Medyabar’ın 2017’den beri Karasu Belediyesine 5 bin 664 TL fatura kestiğini okuduk. Medyabar’ın reklam işlerini yapan ajansının sahibi olarak, Karasu Belediyesine kestiği ilan faturalarının oldukça az olduğunu da fark ettim. Firma reklamlarının bedeli emin olun daha yüksektir. Adayorum olarak Karasu Belediyesine 4 yılda kestiğimiz fatura rakamımız 0 TL. Hiç yok. Mehmet İspiroğlu’nu belki çok eleştirdiğimizden olacak, belediye bize ilan desteği vermeyi pek uygun bulmamış. Peki Sayın İshak Sarı hal böyle iken belediye kimlere neden destek vermiş o zamanlar lütfen bunu da açıklayın. Bir bildiğiniz varsa bunu kamuoyu ile paylaşın.

*** *

Son olarak şahsi birkaç kelam da edeyim.

Ben ve birkaç gazeteci arkadaşım bu paraların nereye gittiğinin açıklanması konusunu sosyal medyadan da dile getirdik.  

Başkan İshak Sarı açıklamadı.

Sonrasında ise olayın müsebbiplerinden olan birkaç kişi sosyal medyada isim vermeden bizimle aklınca dalga geçti.

Hayatım boyunca hep sınırları zorlayan bir basın mensubu oldum. ,

Çalıştığım yerlerde işverenlerimi zora sokacak haberlere de köşelere de imza attım.

2017 yılında ise Gazeteci İbrahim Bulut’a yol arkadaşlığı teklif ederek reklam ajansım bünyesinde Adayorum.com sitesini kurdum.

Reklam ajansımdan belediyelere bir kalem bile satmadım.

Benimle çalışan tüm mesai arkadaşlarım ve eski patronlarım da benim maddiyat ile kurduğum ilişkinin nasıl olduğuna yakinen şahittir.

Çevremde olanlarda bu tarzımı çok iyi bilir.

Onun için birileri sosyal medyadan isim bile vermeden beni ve yakın çevremi hedef alırsa bilsin ki, bizden size ekmek çıkmaz.

Susuyorsak bunun sebebi “Fitne uykudadır” hadisine riayetimizdendir.

Bu şehirde hiç kimse bizimle dalga geçer gibi düşünceden ve mantıktan yoksun ifadeler kullanamaz.

Bu iş parti köşelerinde, tüccar siyasetçilerin dedikodularını sağa sola taşımaya benzemez.

Bu iş, öyle yüzüne güldüğünüz yöneticilerin altını oymak için sağda solda haber yapmaya ve Whatsapp’tan İban atmaya, hiç benzemez.

Politika muhabirliğinden, polis adliye gazeteciliğine. Radyoculuktan, televizyonculuğa, editörlükten,  Genel Yayın Müdürlüğüne, yerelden, ulusala basına kadar bu sektörde az zamanda birçok yerde görev almak nasip oldu.

Çok şükür mesleğimi iyi ustalardan öğrendiğime de inanırım.

Özetle eğer ki birileri suskunluğunuzu ikrar olarak algılıyorsa bilsinler ki, konuşmaya başlarsak altında kalacakları çığdan mesul olmayız.

İsim vermeden köşe yazmak çok tarzım değildir ama bu konu bir istisna olsun.

Ve de son olsun…

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar