Rektör kızına ayrıcalık yapıldı mı? İşte açıklama - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Rektör kızına ayrıcalık yapıldı mı? İşte açıklama GÜNCEL

Rektör kızına ayrıcalık yapıldı mı? İşte açıklama

Rektör kızına ayrıcalık yapıldı mı? İşte açıklama

SAÜ Rektörü Fatih Savaşan'ın kızını Kıbrıs'tan SAÜ'ye özel öğrenci statüsünde getirdiği iddiaları hakkında Sakarya Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğü'de bir açıklama yaptı.

Gazeteci Alican Uludağ sosyal medya üzerinden bir paylaşım yaparak Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Fatih Savaşan'ın kızı hakkında  " Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın kızı, üniversite kararıyla “özel öğrenci” statüsünde Lefkoşa'daki Yakın Doğu Üniversitesi TIP Fakültesi’nden Sakarya TIP'a geçti” paylaşımında bulunmuştu.  

SAÜ Rektörü Savaşan bu iddialara yanıt vermiş ve uygulamanın şartları taşıyan her öğrenci için aynı olduğunu söylemişti. O konu hakkında Sakarya Üniveristesi'de açıklamada bulunarak "Özel Öğrenci" statüsünün ne olduğunu madde madde açıkladı. 

İşte SAÜ'nün yaptığı o açıklama;

KAMUOYU DUYURUSU

Her üniversitede olduğu gibi Sakarya Üniversitesi de Özel Öğrenci Uygulama Yönergesi kapsamında öğrenci kabul etmekte ve başka üniversitelere özel öğrenci göndermektedir.

Özel öğrenci olabilme süreci şu şekilde yürümektedir:

1- Başka bir üniversitede okumak isteyen öğrenci, üniversitesinin başvuru şartları kapsamında öğrenim gördüğü üniversiteye başvurusunu yapmaktadır. Öğrencinin kendi üniversitesi başvuruyu değerlendirmekte ve karara bağlamaktadır.

2- Üniversitelerin ders planları da dikkate alınarak üniversitesi tarafından diğer üniversitede eğitim görmesi uygun görülen öğrenci ile ilgili alınan karar, öğrencinin özel öğrenci statüsünde okumak istediği üniversiteye iletilmektedir.

3- Farklı üniversitelerden gelen öğrenciler ile ilgili uygunluk kararları, öğrencilerin gitmek istedikleri üniversite kurullarında da karara bağlanmaktadır.

4- Öğrenci bir dönemliğine veya bir yıllığına özel öğrenci olarak kabul edildikten sonra eğitimine ilgili üniversitede devam etmektedir. Öğrenci misafir olduğu üniversitenin değil kendi üniversitesinin diplomasını almaktadır ve harç ve benzeri ödemelerini de kendi üniversitesine yapmaktadır.

Sakarya Üniversitesi Senato kararları incelendiğinde (http://duyuru.sakarya.edu.tr/tr/duyuru/goruntule/liste/70489/) diğer üniversiteler tarafından Sakarya Üniversitesinde özel öğrenci olması uygun görülen yüzlerce öğrenci özel öğrenci statüsünde Sakarya Üniversitesine kabul edilmiş ve başka üniversitelere de aynı statüde yüzlerce Sakarya Üniversitesi öğrencisi gönderilmiştir.

Özel öğrenci olma ile ilgili herhangi bir kontenjan sınırı da yoktur.

Bu kapsamda yapılan işlemlerin kişiye özel ve istisnai işlemler gibi servis edilerek medyanın ve kamuoyunun yanıltılması doğru değildir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz