Rahmi VİDİNLİOĞLU

Rahmi VİDİNLİOĞLU

rvidinlioglu@gmail.com

2023 KIYISINDA YEPYENİ BİR SAKARYA...

2023 KIYISINDA YEPYENİ BİR SAKARYA...

Rahmi VİDİNLİOĞLU

Adını andığımızda bile tüylerimizi diken diken eden Büyük Deprem Felaketi’nin ardından yerle bir olan ve bir daha ayağa kalkmasına hiç kimsenin ihtimal vermediği Sakarya, aradan geçen 20 yılın ardından, hem hükümetin büyük özverileri hem de yerel yönetimlerin insanüstü gayretleri sayesinde adeta yoktan yaratılmış bir şehir olarak, bugün İstanbul'un elit ilçeleri ile yarışır hale geldi. Yalnızca alt yapı ve üst yapı inşaası ile değil aynı zamanda sosyo-kültürel ve ekonomik olarak da inanılması güç bir ilerleme kaydetti.

20 yıl boyunca şehir kendi tarihi dokusu ve toplumsal yapısı neredeyse muhafaza edilerek her geçen gün biraz daha kaliteli bir yaşama imkan verecek hale getirildi. Bugün geldiğimiz noktada şehrin göç veren değil aksine göç alan bir durumda olması da bunun en açık kanıtlarından biri olarak önümüzde duruyor. Sakarya, Türkiye'nin en çok yaşanmak istenen şehirlerinden biri halinde ise bu ne çok kolay gerçekleşti ne de yadsınabilecek bir başarıdır.

Türkiye son 17 yılda çok büyük değişim ve atılımlara sahne oldu. Elbette ülkenin nereden nereye geldiği apaçık gözükmekte ve malumun ilanına ihtiyaç yok ancak Sakarya deprem sonrası oluşan dezavantajına rağmen ülkenin gerçekleştirmiş olduğu kalkınma hamlelerine en çabuk uyum sağlayan şehirlerden biri olmayı başardı.

Bu büyük başarıda elbette en büyük pay yerel yönetimlerde. Yerle bir olmuş haldeyken bile terk etmeyi bir kenara bırak yeniden imar etmek için kolları sıvayan, az ile yetinmek yerine hep daha iyisini arzulayarak bu şehirdeki insanların yaşam kalitesini yükseltmek için aralıksız çalışan yerel yönetimler bugün huzurla yaşadığımız bu şehri bize armağan ettiler.

Sosyal belediyecilik anlayışının en iyi şekilde uygulandığı yerlerden biri olan Sakarya Büyükşehir Belediyesi kuşkusuz bundan sonra da şehre verdiği hizmetlere her gün yenilerini ekleyerek devam edecektir. 2023 hedeflerine doğru ilerleyen Türkiye'nin önde bayrak taşıyan şehirlerinden biri olmanın gururu ile sürekli gelişen ve artık adeta kendisi ile yarışmaya başlayan Sakarya, yerel seçimlerin ardından şekillenecek yeni yönetim yapısı ile daha da güçlü bir şekilde yol almayı sürdürecektir.

Bu nedenle önümüzdeki yerel seçimler çok büyük bir önem taşıyor. Sakarya’da artık görmeye alıştığımız ve sıradan saydığımız belediye hizmetleri aslına bakıldığında gerçekten çok üst seviyede bir kalite ile yürütülüyor. Halka götürülen hizmet ve güleryüz adeta her sokakta kendisini mutlaka gösteriyor. İnsan yükselen standartlara gerçekten çok çabuk alışıyor ve hep daha iyisini bekliyor ancak bunun oluşabilmesi için önce mevcut standartların korunması gerekiyor.

AK Parti'nin Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce bugüne kadar halkın görmeye alışmış olduğu standardı olduğu gibi korumanın yanı sıra üzerine daha fazlasını getirme potansiyelini de barındırıyor. Ülkemizin büyük bir kararlılıkla yürüttüğü 2023 hedeflerine ilerlerken Ekrem Yüce hem daha önce Erenler Belediye Başkanlığı sırasında edindiği yerel yönetimler tecrübesi hem de Çaykur Genel Müdürlüğü süresince elde etmiş olduğu kurumsal yönetim tecrübesi ile Sakarya için büyük bir fırsat olarak karşımızda duruyor.

Eski yılgın ve yıkık günlerini bir kenara bırakmış, artık her anlamda modern ve kaliteli bir şehir haline gelmiş olan Sakarya'nın buradan sonra halka verecek vaadi, elle tutulur tek bir projesi dahi olmayanlara değil, ehliyet ve liyakat temelinde kurumsallaşmış bir belediyeye ihtiyacı olduğu açıktır ve bu ihtiyacı da Ekrem Yüce liderliğindeki ekip karşılayabilir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Reisçi25 Ocak 2019, Cuma - 14.41

Sakarya çok hızlı gelişti hakkaten

sakaryalı25 Ocak 2019, Cuma - 14.41

Kaleminize sağlık, Güzel bri özetleme

Yazarlar