Paslanmaz Boru İmalatı - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Paslanmaz Boru İmalatı YAŞAM

Paslanmaz Boru İmalatı

Paslanmaz Boru İmalatı

Çeşitli amaçlar için kullanılan paslanmaz çelik borular, uzun ve içi boş silindir formda üretilir. Üretilen borular üretim yöntemine göre dikişli veya dikişsiz olabilir.

 İster dikişli ister dikişsiz boru olsun her ikisinde de öncelikle ham çelik, işlenmek üzere bir kalıba dökülür. Ardından boruya soğuk çekme veya sıcak çekme işlemi uygulanması ile dikişsiz; borunun gerdirilip bir araya getirilen kenarlarının birbirine kaynaklanması ile de dikişli boru elde edilir. Boru imalatı 1800’lü yılların başlarında ortaya çıktı ve bugüne kadar pek çok kullanım alanı buldu. Günümüzde her yıl milyonlarca ton çelik boru üretilmektedir.

Paslanmaz borunun çok yönlü bir ürün olması onu çelik endüstrisi için vazgeçilmez hale getirdi. Bu sebeple sıklıkla üretilip ve kullanılmaktadır. Yüksek basınçlara dayanıklı olabildiğinden yeraltından su ve gaz taşımak için idealdir. Paslanmaz boru imalatı yeni başladığı dönemlerde imalat süreci uzun prosedürler gerektiriyordu. Neyse ki teknolojik gelişmelerle birlikte bu süreç daha kısa hale geldi.

Paslanmaz boru imalatını dört aşamada açıklayabiliriz.

  • Haddeleme ve Kaynak

Öncelikle çeşitli kalite kontrol safhalarından geçirilen çelik şeritlerin kenarları kırpılır. Daha sonra bu şeritler, istenilen boyutlara göre makaralardan geçirilir. Fabrikada şeride kademeli olarak boru şekli verilir. Kaynak makinesi vasıtası ile TIG kaynak işlemi kullanılarak şeridin kenarları kaynaklanır. Boru içerisinde kalan hurda benzeri artıklar Tibo makinesi yardımıyla kolayca çıkarılır. Böylece haddelenmiş borular meydana gelir.

  • Temizleme ve Isıtma Evresi

Üretilen paslanmaz çelik borular müşterinin talebine uygun olacak uzunluklarda kesilir ve kirden arındırmak için temizlenir. Ayrıca kaynak aşamasında oluşması muhtemel gerilimlerin giderilmesi için ısıl işlem uygulanır. Isıl işlemden çıkan borular düzleştirilir ve dekapaj işlemine tabi tutulur.

  • Soğuk Çekme İşlemi

Boru üretiminde istenilen ebatın doğrudan elde edilemediği durumlar vardır. Böyle durumlarda soğuk çekme işlemi uygulanarak istenilen ebata ulaşmak mümkündür. Soğuk çekme yaparken boru, Bu işlemde boru, oksalik ve sabun çözeltisi ile kaplanır. Bu sayede soğuk çekme işlemi esnasında kayganlaştırıcı bir etki yaratılmış ve sürtünme azaltılmış olur. Ardından ölçü kalıpları yerleştirilir ve şeritler baştan sona çekilerek kalıplardan geçer.

  • Tamamlama Süreci

Çıkarılan boruya sırayla temizleme, ısıl işlem, asitleme ve düzeltme uygulanır. Tamamlanmış boruların üzerine markalama ve damgalama işlemi yapılır. Sonrasında belirli test ve kalite kontrol aşamalarından geçirilir. Son olarak da paketleme ve ürün sevkiyatı gerçekleştirilir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz