Otokar 4.Kez O Listede EKONOMİ

Otokar 4.Kez O Listede

Otokar 4.Kez O Listede

55 yıl önce yola çıkan Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, kurumsal sürdürülebilirlik performansını bu yıl da korudu.

Türkiye'nin öncü otomotiv ve savunma sanayi şirketi Otokar, dördüncü kez Borsa İstanbul (BIST) Sürdürülebilir Endeksi'nde yer almaya hak kazandı. Kasım 2018-Ekim 2019 döneminde BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alacak şirketin sürdürülebilirlik konusunda yürüttüğü çalışmalar. Borsa İstanbul'un belirlediği "Endeks Seçim Kriterleri" kapsamında değerlendirilmeye tabi tutuldu. Ekonomik, çevresel ve sosyal faktörleri kurumsal yönetim ilkeleriyle birleştirerek uzun vadeli değer yaratmayı amaçlayan Otokar, bu alanda yaptığı çalışmalarla BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan 50 şirketten biri oldu.

 

Otokar'ın temel iş stratejisinin; fikri hakları yüzde 100 kendine ait, verimli, çevreci ve yenilikçi ürünlerle gelecek nesillerin yaşam standartlarının geliştirilmesine, dünya genelinde barış ve güvenliğin tesisine katkı sağlamak olduğunu belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç; "Tüm süreçlerimizi hesap verebilirlik, şeffaflık ve sorumluluk kavramlarıyla yönetiyoruz. Faaliyetlerimizi gerçekleştirirken, Koç Topluluğu'nun paylaştığı değer ve ilkelere bağlı kalarak insana ve topluma yakın, çevreyle dost, evrensel iş etiği ilkelerine sıkı sıkıya bağlı hareket ediyoruz" dedi.

 

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde üst üste dördüncü kez yer alan Otokar'ın yürüttüğü operasyonlarda, çevresel etkinin azaltılması ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik çalışmaların yıl genelinde artarak devam ettiğini belirten Serdar Görgüç şöyle konuştu; "Gelecek nesillere kaliteli ve güvenli bir yaşam sunmak, paydaşlarımız için katma değer üretmek için yenilikçilik ve sürdürülebilirlik odağıyla çalışmalanmıza devam ediyoruz.”

 

Türkiye'de sanayileşme çalışmalarının henüz başladığı dönemde yapılmayanı yapma motivasyonuyla yola çıkan Otokar'ın bugün fikri mülkiyet hakları kendisine ait ürünlerle 5 kıtada 60'tan fazla ülkede araçları olan bir şirket konumuna geldiğine dikkat çeken Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç; "Arifiye'de 552bin metrekare alana yayılı fabrikamıza ve geleceğimize her yıl yatırım yapmaya devam ediyoruz. Son 10 yıldır yüksek teknoloji ürünü araçların tasarımı için ciromuzun ortalama yüzde 4'ünü Ar-Ge'ye ayırdık. Bu stratejinin bir devamı olarak 2017'de ciromuzun yüzde 5,9'u oranında toplam 105 milyon TL Ar-Ge harcaması gerçekleştirdik. Ar-Ge Test Merkezimizdeki laboratuvarlarımız, yurt içinden ve yurt dışından otomotiv ve savunma sanayi başta olmak üzere farklı sektörlere bağımsız bir akreditasyon merkezi olarak hizmet verebiliyor. Geçen yıl 24 yeni patent başvurusu gerçekleştirdik. Böylelikle son 10 yılda Otokar'ın gerçekleştirdiği patent, faydalı model ve endiüstriyel tasarım başvurusu 269'a ulaştı" açıklamasını yaptı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz