ORHAN CAMİ NE ZAMAN BİTECEK? O YAZIYI KAPATTILAR! - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
ORHAN CAMİ NE ZAMAN BİTECEK? O YAZIYI KAPATTILAR! GÜNCEL

ORHAN CAMİ NE ZAMAN BİTECEK? O YAZIYI KAPATTILAR!

ORHAN CAMİ NE ZAMAN BİTECEK? O YAZIYI KAPATTILAR!

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Bursa Vakıflar Müdürlüğü tarafından restorasyonu başlatılan Orhan Cami’nin proje tanıtım tabelasında yazan yenileme bitiş tarihi beyaz bir boya ile kapatıldı.

Cami cemaati “1 ay diye başladı ama bu çalışma bitmez” diyerek tepki gösterdi. Caminin yenileme çalışmalarına 7 Haziran’da başlanılmış ve temmuz ayı içerisinde bitirileceği açıklanmıştı. Bir aylık sürenin üzerinde bir ay daha geçince bir çok vatandaş tarafından Bursa Vakıflar Müdürlüğü ve projeyi üstlenen firma aranarak şehrin en çok cemaat sirkülasyonuna sahip camisinin ne zaman bitirileceği soruldu.

Beyaz boya ile kapattılar

Gelen telefonlarda "Camii önüne asılan tabelada çalışmanın bir ay içerisinde bitirileceği yazıyor. Aradan 3 ay geçti neden cami bitmiyor?" soruları üzerine camii önüne asılan tabeladaki proje bitiş tarihi beyaz bir boya ile kapatıldı. Projenin ne zaman bitirileceğine dair herhangi bir açıklamada yapılmadı.

Diğer camilerde de sorunlar yaşanmıştı

Bursa Vakıflar Müdürlüğü’nün Sakarya’da yaptığı çalışmalara ilk tepki Orhan Cami’den kaynaklı değil. Müdürlüğün daha önce restorasyonunu yaptığı Kapalı Çarşı’da ki Orta Cami ve İhsaniye Camisi’nde yaptığı çalışmalarda da sorunlar yaşanmıştı. Orta Cami’nin çatı bölümünde yapılan kaplamalar tutmamış aylar sonra yeniden çalışma başlatılmıştı.

Müftü açıklama yapmıştı

Sakarya Müftüsü İhsan Açık cami hakkında daha önce açıklama yapmış ve çalışmaların ne zaman bitirileceğinin belli olmadığını söylemişti; Açık; "Boya-badana sırasında kazı yapılmıştır. Tahtaların özellikle hasar görüp görmediği inceleniyor. Aslına uygun yapabilme adına, verilen süre uzayabiliyor. Biz halkımızın bu camiye karşı rağbetini bildiğimiz için yetkilileri çok sıkıştırıyoruz. Vatandaşımız, 'Cami ne zaman açılacak, ne zaman burada ibadet edeceğiz?' diye düşündüğü için biz de onları sıkıştırıyoruz." diye konuşmuştu.

Yetkililerin, "Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğünün camiyi hem şekil hem de renk itibarıyla aslına uygun yapmak için uğraştığını, özellikle tarihi hiçbir şeye zarar vermeden restorasyon yapmak istediğini, o nedenle işin uzadığını" söylediğini aktaran Açık, "Ama bizim ümidimiz, en yakın zamanda biteceğidir. Rabbim inşallah camimizde hep beraber ibadet yapabilmeyi nasip etsin. İnşallah güzel şekilde bitecek." demişti.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz