KURSLARDA RAPOR ÇİLESİ SONA ERDİ YAŞAM

KURSLARDA RAPOR ÇİLESİ SONA ERDİ

KURSLARDA RAPOR ÇİLESİ SONA ERDİ

Sakarya Aile Hekimleri Derneği (SAKAHED) Başkanı Rıdvan Karagöz Yaz Dönemi Kursları için alınan raporlar ilgili bir açıklama yaptı.

İŞTE KARAGÖZ'ÜN O AÇIKLAMASI

Yaz tatili geldi, çocuklarımızı çeşitli etkinliklere kurslara ve yaz okullarına kaydettirmeye başladık. Kayıtlar sırasında vatandaşların en önemli sıkıntısı istenen gereksiz sağlık raporları oldu.

Öyle ki aynı kursa giden öğrencilerinin bazılarının raporu kabul edildi, bir kısmı rapor alamadı, bir kısmından da rapora gerek yok diye bir şey istenmedi. 

Çünkü talep edilen şeylerde bir standart yoktu. Kimi kurs gerek olmadığı halde rapor istiyordu. Kimi kurs ise yaşanan onlarca ani gelişen genç sporcu ölümlerini görmezden gelip, tetkik yapılmadan sadece muayene ile verilen raporları kabul etti.

Birçok doktor sağlık bakanlığının il sağlık müdürlükleri üzerinden gönderdiği resmi yazılar doğrultusunda rapor veremiyordu. Son dönemlerde artan bu sıkıntılar ve şikâyetler doğrultusunda Sakarya Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu; Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü, Sakarya Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile yaptıkları görüşmeler neticesinde ortak bir yol haritası ortaya koydular.

Bu doğrultuda alınan karalar;

* Yaz dönemi sportif kurslar dışındaki tüm kurslarda Sağlık Raporuna gerek yoktur ve şahsın ya da velisinin beyanı doğrultusunda işlem yapılacaktır.

* Yaz dönemi spor kurslarında öğrencilere profesyonel sporcu lisansı çıkarılmayacağı için sağlık raporu şartı aranmayacaktır ve öğrenci velisinin “çocuğum sağlıklıdır ifadesi” yeterli kabul edilecektir.

* Profesyonel lisans çıkarılacak spor faaliyetleri için sağlık raporu gerekmektedir. Lisans başvurusu olan öğrenciye LİSANS TESCİL FİŞİ Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve birimleri tarafından verilir. Bu fiş ve beyan formu doldurulmuş bir şekilde vatandaşlar doktora başvurabilir. Bu belge yok ise Lisans çıkarılmayacak demek olup Sağlık Raporuna GEREK YOKTUR.

* Profesyonel Spor; bir dövüş sporu gibi yüksek efor gerektiren bir spor dalı ise direk Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesinde bulunan Spor Hekimliğinden MHRS sistemi üzerinden randevu alınarak çıkarılabilir.

* Profesyonel Spor; Dövüş Sporu gibi yüksek efor gerektiren bir spor dalı dışında bir branş ise Spor Hekimi, Belediye Polikliniği Hekimleri yada Aile Hekimine başvurabilir. Yapılan TETKİK ve Muayene sonucu duruma göre sevk edilebilir ya da rapor tanzim edilir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz