“Kültürler turizmle tanıtılıyor” YAŞAM

“Kültürler turizmle tanıtılıyor”

“Kültürler turizmle tanıtılıyor”

15 – 22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan 43. Turizm Haftası nedeniyle açıklama yapan Sakarya Kültür Memur Sen Başkanı Mehmet Güngör, turizm sayesinde çeşitli kültürlerin dünya üzerinde yaygınlaştığına işaret etti.

Turizm konusunda toplumda farkındalığı artırmak, doğal, tarihi ve kültürel varlıkları sürdürülebilir turizm ilkeleri doğrultusunda turizmde değerlendirmek, turizm bilincini oluşturmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine daha etkin katılımını sağlamak amacıyla  15 - 22 Nisan tarihleri arasında Turizm Haftası kutlanacak.

Bu önemli güç, özellikle son yıllarda çok hızlı bir büyüme ivmesi kazanmıştır. Bu hızlı büyüme, sürdürülebilir turizm için çok daha dikkatli ve sorumlu olmamızı gerektirmektedir.

Turizmde yeni fırsat ve tehditleri sunması beklenen doğal süreçte, koruma -kullanma dengesi içinde çevremize sahip çıkmalıyız. Bu da ancak toplum olarak turizm konusunda bilinçli olmamızdan geçmektedir.
      Ayrıca, gerçekten yöresel adların kullanıldığı, turizm ve kültür değerlerinin çağdaş tanıtım öğeleri ile eşleştiği yeni ürünlerin elde edilmesi, çok kullanılan deyimle kent markalarının oluşumuna yardımcı olacak; müşterek ve birleştirici bir sinerji sağlayabilecektir. Yörenin sinerjisi ile elde edilecek olan değerlerin benimsenmesi ve kendini besleyen tarihi, kültürel ve doğal arz imkânlarının korunması da o derecede kolay olacaktır.

     Yaşadığınız yeri nasıl tanımlarsınız? Müzeleri, eski eserleri ve festivalleriyle mi; yetişmiş önemli şahsiyetlerle mi, dost insanları ile mi; el sanatları ile mi, alış-veriş imkânları ile mi, doğal güzellikleri ile mi?
    Onu farklı kılan, yani ürününüzü diğerlerinden ayırmaya yarayan, ona kimlik kazandıran temel öğe nedir? Bu soruların en doğru cevapları yerinden gelecek çözümler ve öneriler arasından çıkacaktır.

    Bir yaşam tarzı olarak kabul edildiği ve benimsendiği sürece turizmden beklenen sonuçların alınması çabuk ve kolay olacaktır. Sürdürülebilirliği temin edecek olan ise devlet, işletmeler ile turizme katılanlar (üretenler ile yararlananlar) arasındaki dengedir.

Turizm ile kültürler dünyaya tanıtılıyor

Turizm ile sosyal ve kültürel değerlerin dünyanın dört bir tarafında konuşulur hale gelerek yayıldığını belirten Sakarya Kültür Memur Sen Başkanı Mehmet Güngör, “Turizmin, kültürlerin ülkeler arasında yayılmasında ve gelişmesinde çok büyük etkisi var. Tarihi eserler ve değişik coğrafyalarda hayat bulan kültürler, turizm sayesinde dünyanın dört bir tarafında bilinir hale geliyor. İnsanlar çeşitli yerlerdeki sosyal ve kültürel yaşamların farkına varıyor. Turizm ile değişik kültürlerin, yaşantıların farkına varan insanlar da dünya üzerinde sevgi dilinin ve hoşgörünün yaygınlaşmasını sağlıyor” dedi.

“Turizm demek o yörenin ekonomik yönden kalkınması demektir”

  Turizmin ülkemiz ve Sakarya için ekonomik açıdan önemine de dikkat çeken Güngör, “Bilindiği gibi turizm bacasız fabrika. Turist olarak çeşitli ülkelerden veya illerden gelen insanlar hem ülkemizin hem de Sakarya’mızın ekonomisine büyük katkıda bulunuyorlar.  

   Konaklamaları, yiyip içmeleri, hediye amaçlı ve çeşitli harcamaları ekonominin canlanması, insanlar için ekmek aş demek. Turizm demek, daha fazla yatırım, iş sahası, istihdam demektir. Turizm ne kadar çok geliştirilir ve artırılırsa o kadar ekonomik rahatlık sağlar. Buna bağlı olarak bildiğiniz gibi ilimizdeki turizm hedefi her geçen yıl artıyor. Her yıl artan hedeflere ulaşabilmek için bizlere de büyük görevler düşüyor. Sakaryalılar olarak gelen turistlere kötü davranmaktan kaçınmalıyız. Onlara Türk misafirperverliğini ve hoşgörüsünü en iyi şekilde göstererek, gelecek yıllarda yine gelmelerini sağlamalıyız” açıklamasında bulundu.

  Sakarya’mızda bu yılkı turizm haftası etkinliklerimiz aşağıdaki programda açıklanmıştır. Tüm Sakarya halkının bu etkinliklere katılmasını temenni ediyorum.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz