Kocaeli Sapanca’dan Yine Su Alacak GÜNCEL

Kocaeli Sapanca’dan Yine Su Alacak

Kocaeli Sapanca’dan Yine Su Alacak

Yuvacık barajı yüzde 25'e düştü, Başkan Karaosmanoğlu Sapanca Gölü'nden su alınacak tarihi açıkladı.

Kocaeli'nin su ihtiyacının büyük bir kısmının karşılandığı Yuvacık Barajında su seviyesi sıcaklıkların mevsim üzerinde seyretmesi ve yağmur yağışının olmaması sebebiyle yüzde 25'e kadar düştü. Konuyla ilgili açıklama yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "12. aya kadar biz Sapanca'dan da su almayacağız. Ama bu süreçte sonbahar ve kış yağmurları gelmezse Sapanca'dan takviye yapacağız" dedi.

Kocaeli'ye sonbahar aylarında beklenen yağışların düşmemesi barajlardaki doluluk oranını etkiledi. Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde bulunan 51 bin metreküp kapasiteli Yuvacık Barajı'nda su seviyesi havaların kurak gitmesi sebebi ile yüzde 25'e kadar düştü. Barajda 12 bin 940 metreküp su bulunduğunu belirten yetkililer, olası bir tehlike karşısında hazır olduklarını belirtti. Kocaeli'nin içme suyunu karşılayan bir başka baraj olan Namazgah Barajı'nda ise su seviyesi yüzde 60 oranında, 13 bin 620 metreküp olarak ölçüldü.

Kocaeli'nin bir buçuk ay daha su ihtiyacını kendi barajlarından giderebileceğini belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, acil bir duruda Sapanca Gölü'nden su takviyesi yapılabileceğini kaydetti.

(Sapanca Gazetesi)

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz