Karayolu Taşımacılığında Dijital Dönüşüm - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Karayolu Taşımacılığında Dijital Dönüşüm EKONOMİ

Karayolu Taşımacılığında Dijital Dönüşüm

Karayolu Taşımacılığında Dijital Dönüşüm

Karayolu yük ve eşya taşımacılığında taşımacıları takip ve denetim sağlayacak, sektörün daha verimli işlemesine ve geliştirilmesine yardımcı olacak olan Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) Sistemi Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Ali Coşun Konferans Salonu’nda üyelere tanıtıldı.

Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) Sistemi tanıtım toplantısında konuşmacı olarak Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Yolcu ve Eşya Daire Başkanı Kerim Cicioğlu, Bilgi İşlem Uzmanı İsmail Tamkoç, Uzman Yardımcısı Şevval Teker ve Ulaştırma ve Haberleşme Uzmanı Fatih Ertan sistemin işleyişini SATSO üyelerine bilgi verdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi: “Lojistik sektörü gittikçe profesyonelleşen ve dijitalleşen anlayışla hizmet veren Ülkemizin en önemli sektörleri arasında yer almaktadır.

Sakarya İli jeopolitik konumu itibariyle çok önemli bir konumda. Lojistik sektörü de Sakarya İli için çok önemli çünkü her platformda ifade ettiğimiz gibi her yol Sakarya’dan geçiyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından eşya taşımacılığında başlatılacak “Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) Uygulaması”; Lojistik sektörü için önemli bir kilometre taşı olacaktır.

Getirilen sistemle, Karayollarındaki tüm taşımacılık verileri kapsamlı olarak kayıt altına alınacak. Yolcu, kargo ve yük taşımacılığı yapan araçların çıkış yaptıkları noktadan izleyeceklere güzergaha, taşıdıkları yük miktarından, yolcu sayısına ve varacakları noktaya kadar karayollarımız denetim altına alınacaktır. Elektronik takip ve denetim sistemi ile elde edilen veriler, sektörün gelişimine ve denetlenmesine önemli katkılar sağlayacaktır.

Odamız üyesi nakliye kooperatifine ziyaretler gerçekleştirilerek yetkilileri ile görüşmeler yaptık. Ziyaretler esnasında üyelerimize K türü yetki belgesi ve sayısal Takograf işlemlerinde yaşadıkları sıkıntılar hakkında görüşlerini sorduk.

Köprü ve özel yol geçiş ücretlerinin yüksek olması, mazot fiyatları ve amortisman giderlerinin yüksek olması, karayolu taşıma kanunu uyarınca alınan yetki belgelerinin üçüncü kişilere devredilmemesi (s plaka, taksi ya da minibüs plakası gibi)

Sayısal Takograf kartlarında yaşanan süre ihlalleri ve cezalarının yüksek olması, Odamıza iletilen başlıca sorunlardır. Odamız ev sahipliğinde düzenlenen bu bilgilendirme toplantısının başarılı geçmesini diliyor, emeği geçen herkese ve katılımınız için sizlere teşekkürlerimi sunuyorum.

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Yolcu ve Eşya Daire Başkanı Kerim Cicioğlu, dünyada böyle bir sistemin henüz var olmadığını ve ilk Türkiye’nin yapacağını belirtti. Sistemin 2 Ocak 2019 tarihinden beri yolcu taşımacılığı için kullanıldığını ve

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz