"Kantin kiralarını biz değil kantinciler belirliyor" - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
"Kantin kiralarını biz değil kantinciler belirliyor" EKONOMİ

"Kantin kiralarını biz değil kantinciler belirliyor"

Son günlerde okullarda satış yapamadıkları gerekçesiyle kiralarını ödemekte zorlandıklarına dikkat çeken okul kantincilerine Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş'tan cevap geldi.

"Kaldıramayacaklarsa bu fiyata çıkartmasınlar. İhalelerde fiyatları biz değil onlar yükseltiyor" dedi.

Özellikle şehir merkezindeki okul kantinleri başta olmak üzere Sakarya genelinde kantinciler, evlerinden yemek getiren öğrenciler ve dışarıdan yemek söylenmesine izin veren okul yönetimleri nedeniyle kiralarını ödeyemez duruma geldiklerinden şikayet ediyordu. 

www.medyabar.com Haber Editörü Hakan Turhan, Sakarya Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş'a kantincileri sordu. Hiçbir öğrenciye ailesinin uygun gördüğü yemeği okula getiremezsin diyemeyeceklerini dile getiren Fazilet Dumuş, " Annelerin çocukaları için uygun gördüğü yiyeceklere bizlerin müdahal etme gibi bir durumumzu zaten olamaz.

Kantincilerin satış yapamaması tamamen ticari bir sorun. Kaldı ki bizler ihalelere çıkarken okulun öğrenci sayısı, kantinin potansiyeli hakkında her türlü bilgiyi kantin ihalesine katılacak olanlara veriyoruz. Bizlerin verdiği ihale başlangıç bedelleri de bu denli yüksek değil. Kantinciler kendi aralarındaki rekabetten dolayı fiyatları bu denli yukarılara çekiyorlar. 15 bin TL kira bedelini biz değil kantinciler belirliyor.

Okul Aile Birlikleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri tarafından oluşturulan komisyonlar bu ihalelerde tam yetkili. İhaleleri onlar düzenliyor kantinciler de teklif veriyor. Eğer kaldıramıyorlarsa bu denli fiyatları arttırmasınlar" dedit

Öte yandan Sakarya Kitap Kırtasiye, Büfe, Gazete Bayileri, Tekel Maddeleri Satıcıları, Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Coşkun Bilir ise okullarda dışarıdan yemek söylenmesi, Okul aile Birliklerinin düzenledikleri kermeslerin kantincilerin belini büktüğüne dem vurdu.

Bilir "Bizim en büyük sorunumuz dışarıdan gelen yemekler nedeniyle kantincilerin elinde kalan yiyecek, içeceklerin çöp olması. 15 bin TL kadar kirayı satış yapamazsak ödeyemeyiz. Bu duruma bir çözüm bulunması şart. Özellikle düzenlenen kermesler bizlerin belini büküyor" dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz