İFADESİ ORTAYA ÇIKTI: BOĞUŞMA SIRASINDA SİLAH PATLADI GÜNCEL

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI: BOĞUŞMA SIRASINDA SİLAH PATLADI

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI: BOĞUŞMA SIRASINDA SİLAH PATLADI

Lastik İş Genel Başkanı Abdullah Karacan'ı fabrikada silahla öldüren zanlı Sedat U.'nun ifadesi ortaya çıktı. Savcılıktaki ifadesinde, 2014 yılından bu yana lastik fabrikasında pres operatörü olarak çalıştığını söyledi.

"Silah 3-4 kez patladı"

Fabrikaya sendikanın bir önceki şube başkanı zamanında girdiğini belirten Sedat U, şunları kaydetti:

"O şube başkanı ile genel başkanın arasının bir nedenle bozuk olduğunu biliyorum. Hatta bu nedenle bir sene kadar önce genel başkan, şube başkanını görevden almıştı, daha doğrusu istifaya yönlendirmişti. Bu dönemden sonra şube başkanlığına yeni bir atama olmadı, genel başkan bizim sorunlarımızla kendi ilgilenmeye başladı.

Bu süreçte şube, önceki şube başkanının fabrikaya kabullerini yaptığı, işe aldığı kişiler, çalışmayacakları, zorlanacakları birimlere yönlendirildiler, bu şekilde mobbing uygulayarak bu işçilerin işten çıkarılmaları sağlandı. Biz de bu durumu anlamak için sendikayla görüştük.

Sendika yaşananların kendileriyle ilgili olmadığını bizlere söyledi. Ben de bunu kısım amirlerine tekrar dile getirdim ve yaşananların arkasında sendikanın olduğunu ve sendikanın talepleri fabrika müdürüne ileterek gerçekleştirdiğini anladım." 

Şüpheli Sedat U, bu süreçte kendisinin de yerinin değişeceğini duyduğunu dile getirerek, şunları anlattı:

"Benim bağırsaklarımda sağlık problemim vardı. Bu yüzden beni gönderdikleri bölümde tam bir performans göstermem mümkün değildi. Bu performans eksikliğim hem beni zorlayacak hem de belki de işten ayrılmama neden olacaktı.

Bu yüzden ben de geçen hafta sendika genel başkanını aradım, görüşmek istediğimi söyledim. O da bana 'Yurt dışındayım bakarız.' dedi. Ben yine akıbetimle ilgili olarak sendika yetkilileriyle kısım amirimle görüşmeler yaptım. Kısım amirim bana benden memnun olduklarını ve beni göndermek istemediklerini gerekirse sendikayla yüzleşebileceğini söyledi."

Olay günü saat 11.20 gibi iş yerindeki sendika temsilciliğine gittiğini, kendisine toplantı yapıldığını ve geleceklerini söylendiğini aktaran Sedat U, genel başkanın kendisini çağırdığını anlattı.

Temsilciliğe gittiğini, burada Karacan'ın silahını çıkartarak kendisine hakaret ettiğini, orada bulunanların kendisini darbettiğini ileri süren Sedat U, "Boğuşma sırasında silah patladı, 3-4 kez pat pat diye ses geldi, silah benim elimde kaldı başkan yere düştü.

Ben de silahla birlikte temsilcilikten dışarı doğru kaçtım. Peşimden 'Yakalayın' diye ses duyunca ateş ede ede fabrika çıkışına doğu kaçmaya devam ettim. Güvenlik noktasında taksi vardı bindim kaçtım." ifadesini kullandı.

Sedat U, emniyete gitmek üzere yola çıktığı esnada polislerin geldiğini, kendisini yakaladıklarını, kendi rızasıyla silahı teslim ettiğini söyledi. 

Silahın baştan itibaren çekmeceye konduğunu görmediğini iddia eden Sedat U, "Ancak temsilciliğe ikinci girdiğimde bir ara genel başkan silahı belinden çıkardı, elinde tuttu, tekrar masaya koydu, en son yanıma doğru gelirken tekrar eline aldı." dedi.

Şüpheli Sedat U, doğrudan ateş etmediğini, kimseyi hedef almadığını savunarak, "Olay yerinden ayrılırken sadece genel başkanın yere düştüğünü gördüm, bunun dışında başka bir yaralı görmedim. Vücudumdaki tüm yaralanmalar bu olaylar sırasında darbedilmem nedeniyle meydana gelmiştir." ifadelerini kullandı. 

Sendika üyelerinin kendisinde şube başkanı potansiyeli olduğunu söylediklerini aktaran Sedat U, sendikanın İzmit'te bulunan sosyal tesislere gittiğini, genel başkanla başbaşa görüştüğünü ve burada Karacan'ın kendisini tehdit ettiğini iddia etti. 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz