“İCAT ÇIKARMAKTAN ÇEKİNMEYEN BİR GENÇLİK İSTİYORUZ!” - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
“İCAT ÇIKARMAKTAN ÇEKİNMEYEN BİR GENÇLİK İSTİYORUZ!” RÖPORTAJ

“İCAT ÇIKARMAKTAN ÇEKİNMEYEN BİR GENÇLİK İSTİYORUZ!”

“İCAT ÇIKARMAKTAN ÇEKİNMEYEN  BİR GENÇLİK İSTİYORUZ!”

Kısa süre önce TÜGVA Sakarya İl Temsilciliğine getirilen Akif Adnan Dizer, “TÜGVA dünya üzerinde iyiye ve güzele dair ne varsa onun tarafındadır.” Dedi.

RÖPORTAJ: CANER ZABUN / ADAYORUM

Dizer: “İyi ve güzellik hareketini yayarak, milli ve manevi değerlerini benimsemiş, özgüveni yüksek ve icat çıkarmaktan çekinmeyen bir gençlik yetişmesini istiyoruz” diye konuştu.

Kısa adı TÜGVA olan Türkiye Gençlik Vakfı’nın Sakarya’da gerçekleştirdiği faaliyetleri, vakfın Sakarya Temsilcisi Akif Adnan Dizer ile konuştuk. “İyi ve güzellik hareketini yaymak namına nitelikli işler yapan bir vakıf” olarak tanımladığı TÜGVA’nın Sakarya’da 10 ilçede örgütlendiğini ifade eden Dizer, yerli ve milli dönüşümün gençlerden başlaması gerektiğini söyledi.

Henüz yolun başında olduklarını ifade eden Dizer, hedeflerini ise, “Milli ve manevi değerlerini benimsemiş, özgüveni yüksek ve icat çıkarmaktan çekinmeyen bir gençlik yetişmesi.” Olarak özetliyor.

KISA BİZE VAKFINIZIN AMACINDAN VE ÇALIŞMALARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ? NEDİR TÜGVA?

TÜGVA yani Türkiye Gençlik Vakfı’nı yeni nesil Gençlik Vakfı olarak tanımlıyoruz. Yeni nesil gençlik vakfı Türkiye'de birçok gençlik hizmeti yapan kurum kuruluş siyasi partilerin gençlik teşkilatlanmaları var.  

Fakat burada kendinden menkul münferit gençlerin yönettiği anlamda tek kuruluşuz. Bizim Vakfımızda görev almak için yaş sınırı vardır.

O da 35dir. 35'in üzerindeki olan TÜGVA’lılar artık gönüllü olarak bize destek verirler ve istişarelerden yararlanırız. Ama Vakfın genel başkanlarından il ilçe temsilcilerine kadar hepsi gençler tarafından oluşturulur.

TÜGVA dünya üzerinde iyiye ve güzele dair ne varsa onun tarafındadır. İyi ve güzellik hareketini yaymak namına nitelikli işler yapan bir vakıftır. Biz TÜGVA’nın burdaki gayesini hep şöyle özetliyoruz. Milli ve manevi değerlerini benimsemiş, özgüveni yüksek ve icat çıkarmaktan çekinmeyen bir gençlik yetişmesi. Gayretlerimiz hep bu yönde.

ŞUAN ÜLKEDE MİLLİ SEFERBERLİK VAR. TÜGVA BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYOR?

Aslında milli ve yerli olmayı cidden önemsiyoruz. Bu tabi sadece lafta ve sloganda değil bunun için ülkelerin en büyük enstrümanları insan kaynaklarıdır.

Biliyorsunuz nitelikli ve ciddi potansiyeli olan insan kaynağı yetiştirdiğiniz zaman dünyada söz sahibi olursunuz.  

Bunun da yolu genişliği milli ve manevi duygular çerçevesinde geliştirmek. Nitelikli işler yapar hale getirmek. Biz slogan üreten değil icraat üreten işi üreten bir gençlik olmasını istiyoruz.

Bunun için de ortaokuldan liseye üniversiteye, çalışan gençlere kadar çeşitli alanlarda hizmet veriyoruz. 10 yaşında 35 yaşına kadar olan insanlar TÜGVA’nın ilgi alanına girmiş oluyor.

10 ile 35 yaş arası tüm gençlik bizim ilgi alanımızda, dolayısıyla bunları milli dönüşümleri memleket olarak bizim milli dönüşümümüz olacaktır.

ŞU ANDA OLAN ÇALIŞMALARINIZDAN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Ortaokul lise kadın aile ile çalışan gençlik üniversite  alanlarında hepsinin çalışmaları var. Ortaokullu kardeşimize götürdüğümüz hizmetle  liseye götürdüğümüz hizmet farklı, kadına ailenin içerisine yaptığı hizmet farklı, üniversitenin kendi içerisinde yaptığı hizmetler farklı.

Her yıl onlarca etkinlik düzenliyoruz, bunların içerisinde Ortaokulu kardeşlerimizi götürdüğümüz yarışmalar var.

Onlarla beraber özellikle ciddi ve nitelikli müzeleri gezerek  orada günübirlik etkinlikler yapmaktan tutunda yazları ortaokul yaz okulları da var. Liseli kardeşlerimizle beraber de doğa kampları ve Genç Türkiye Kongresi gibi önemli bir çalışma var.

NEDİR BU GENÇ TÜRKİYE KONGRESİ

Kısaca bahsedeyim. TÜGVA'nın belli başlı konuları etrafında liselerden seçilen öğrencilerle birlikte bir araya gelerek, o konular hakkında bir bildiri yayınladığınız öğrencilerin kendi danışmanlarıyla beraber bir danışman atıyoruz.

Başlarına dünya meseleleri ile ilgili gündemle ilgili fikir beyan ettikleri bir çalışma; üniversitede yaptığımızda adam Mutat programlar var haftalık aylık ve dönemlik programlarımız var. Atölyelerimiz  ve mekteplerimiz var, günübirlik salon programı programları da var.

TÜGVA YURT KONUSUNDA CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPIYOR. HATTA BİLDİĞİM KADARIYLA YABANCI ÖĞRENCİLER DE VAR YURTLARINIZDA

Evet yurtlarımızda yabancı öğrencilerimiz de var. Balkanlardan Türkiye cumhuriyetinden çok sayıda öğrencilerimiz var. “TÜGVA burs verir bursu TÜGVA verir” bu slogan ile hareket ediyoruz.

Daha yeni bir vakıf olmamıza rağmen çok iddialı bir oluşumuz. Bir öğrencinin burs alabilmesi için maddi durumunun kötü olmasına gerek yok.

Öğrencinin bursa her zaman ihtiyacı vardır. Öğrencilerimize burs verirken maddi durumları önemli değil. Biz üyelerimizden hayırsever vatandaşlardan aldığımız yardımları öğrencilerimize burs olarak veriyoruz.

TÜGVA’YI DİĞER STK’LARDAN AYIRAN NEDİR?

Sakarya’da çok kıymetli STK’lar var. Ancak TÜGVA bulunduğu yerlerde sadece ve sadece kendisiyle yarışır. Gençlere kıymet veriyoruz. Biz bu yaklaşımla yolumuza devam ediyoruz.

Özgüveni yüksek bir gençlik çıkmasını istiyoruz. Ciddi potansiyel ve yetenekler var. Fakat çok fazla özgüven eksikliği olduğunu görüyoruz. Biz bunu kırmayı planlıyoruz.

GENÇLER YARINLARIMIZ TEMİNATI DİYORSUNUZ YANİ

Evet bir bu söze kısmen katılıyoruz. Ben şuan genç olmama rağmen bir vakıf yönetiyorum. Genç memleketine her zaman katkı sağlayabilir.

10 yaşında da olsa 35 yaşında da olsa ülkesine en iyi şekilde fayda sağlayabilen bir gençlik düşünüyoruz. Baktığımız zaman milletvekili yaşının 18’e düştüğünü görüyoruz. Yani demek istediğimiz biz işi bugünden üretir hale getirmek durumundayız.

PEKİ ÇALIŞMALARINIZDAN KISACA BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Birçok alanda ciddi çalışmalar yapıyoruz, yurtlarımız kamuoyunda ciddi itibar kazandı. Şehrimizde çok ciddi STK’lar var. TÜGVA için yurt konusu sadece bir koordinatörlükten ibarettir.

Bizim aslında sırtımızdaki yük epey ağır. Gençlik alanında hiçbir boşluğu kaçırmak istemiyoruz. Biz 4 yıl önce kurulduk fakat 81 ilde teşkilatlarımız var ve ciddi çalışmalar yapıyoruz.

Şuan Türkiye’nin herhangi bir yerine giderseniz TÜGVA’yı bulabilirsiniz.

Türkiye genelinde 60'a yakın yurdumuz var.

İnşallah çok yakında her şehirde yurdumuz olacak. Ama her gittiğiniz ilde TÜGVA'ya ait gençlik merkezi bulabilirsiniz. Bizlerin kullandığımız binalar tesisler birer makam ya da il başkanlığı hüviyetinde değildir.

Gençlerin tamamının kullanabileceği kıraathaneler vardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın millet kıraathanesi projesi var. Bu projeyi kendisi TÜGVA'yla beraber gerçekleştirdi.

Her şehirde hali hazırda şuan birer kıraathanemiz var. Gençlerin kullanımına mahsus, ücretsiz çay içebilecekleri, ücretsiz internet ve kütüphaneleri mevcuttur. Dolayısıyla burada da şunu görüyoruz. Sivil toplum ülkenin dönüşümüne çok ciddi şekilde öncülük etmektedir.

Mesela ufak bir örnek Millet kıraathanesi; TÜGVA olarak bu projeyi 81 ilde gerçekleştirdik ve şimdi kamu politikası haline geldi. Sivil toplumun vazifesi de bu olmalıdır. Eğer bir kalkınma olacaksa bunu kamu ve sivil toplum halkla beraber yapmak durumundadır.

TÜGVA olarak sivil toplum anlamında ve bir vakıf olmamız sebebiyle üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getirdiğimizi düşünüyorum. Ama gençlik hizmetleri konusunda gidecek daha çok yolumuz var. Şuan yüzde 5'lerde 10'larda bile değiliz, daha yolun başındayız. Gençlik namına ne yapılsa az.

SAKARYA’DAKİ TEŞKİLATLANMA ÇALIŞMANIZ NE DURUMDA?

İldeki teşkilatlanmalarımız tamamlandı, ilçelerimizde atamalarımız devam ediyor. Sakarya merkezinde il temsilciliğimize ait olan gençlik merkezini aynı şekilde Serdivan'da da kazandırıyoruz.

Şu an inşaatı devam etmektedir. Aynı şekilde Akyazı'da Hendek'te Ferizli'de Söğütlü'de devam etmektedir. Yani derdimiz şu; İstanbul'un Üsküdar ilçesinde alınan hizmetle Sakarya'nın Ferizli ilçesinde alınan hizmet bir olmalıdır. Türkiye Gençlik Vakfı olarak bütün Türkiye'deki 81 il ve bütün ilçelere nitelikli hizmetlerin gitmesi için elimizden geleni yapıyoruz.

Sakarya'nın şuan 10 ilçesinde varız. İnşallah bu sene sonuna kadar atanmış ve hizmet veriyor olacağız.

BU RÖPORTAJ VESİLESİYLE GENÇLERE BİR ÇAĞRINIZ OLUR MU?

Gençlerin bu tarz organizasyonlara katılmasını tavsiye ediyorum. Üniversite ve lise seviyesinde olan gençlerimizin muhakkak bir sivil toplumla beraber hareket etmesini isterim. Çünkü üniversiteyi bitirip kariyerinize başladığınızda çok geç kalmış oluyorsunuz. Sivil toplum bu anlamda gençlere ciddi fırsatlar sunuyor.

Sadece bunu TÜGVA için söylemiyorum. Şehrimizde onlarca sivil toplum var, çok kıymetli işler yapan ve bu Sivil toplumlarının hepsinin alanları ayrı. Kesişen hizmet alanları da olabiliyor. Ama her kurumun kendine ayrı hizmet alanı vardır.

Örneğin X kurumu sadece erkek yurt faaliyetleri yapıyor, Y kurumu sadece hanım yurt hizmeti gerçekleştiriyor. Z kurumu ise sadece sosyal yardımlaşma faaliyetleri yapıyor. TÜGVA sosyal yardımlaşma faaliyetleri içinde bulunamıyor.

Çünkü bizim alanımız bu değil. Her gencin mutlaka bir sivil toplumla beraber kendi meşrebince hareket ediyor olmasını tavsiye ediyorum.

En büyük temennim budur. Çünkü bakıyorsunuz Dünyanın gelişmiş ülkelerinde çok ciddi sivil toplum hareketleri var. Ve bu hareketler profesyonelce yapılıyor. Bizlerde ise biraz daha gönüllük esasınca yapılıyor. Özellikle Türkiye'de son 15 yılda sivil toplumun çok ciddi ön plana çıktığını görüyorum.

İnşallah bu ivme daha da hızlı şekilde artacaktır. Özellikle yeni dönem ve yeni sistemle çok kıymetli ve çok daha katma değer üretebilir hala geleceğine inanıyorum.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz