SOSYAL MEDYA ÖNEMLİ AMA İŞİNİZ DAHA DEĞERLİ… - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
İbrahim BULUT

İbrahim BULUT

bulutibrahim@gmail.com

SOSYAL MEDYA ÖNEMLİ AMA İŞİNİZ DAHA DEĞERLİ…

SOSYAL MEDYA ÖNEMLİ AMA İŞİNİZ DAHA DEĞERLİ…

İbrahim BULUT

Bugün biraz sosyal medyadan bahsederken, sosyal medyanın hayatımıza olan etkilerini tartışmaya açmayacağım…

Genellikle yakın çevremde bilişim alanına, teknolojiye ve daha genel itibariyle yeniliğe açık biri olarak bilinirim. Hakikatten de geçmişten bu yana yeni gelişen akımlara karşı merakım olmuştur.

Sanıyorum ki yaşadığım süre boyunca teknoloji ve gittikçe yoğunlaşan dijital hayat beni en çok heyecanlandıran süreçlerden olacak…

Arkadaşlarım bilgisayar, cep telefonu ya da televizyon alacağı zaman dahi arayıp hem kaliteli hem de en uygununun öğrenmek için yardımcı olmamı isterler. Hulasa yeniliğin, özellikle de teknolojik yeniliğin her daim meraklısıyım…

Hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığına, var olduğu gibi devam edemeyeceğine, iyi ya da kötü bir şekilde evrileceğine hep inanırım. Kısaca zamanla her şeyin değiştiğini kabul edenlerdenim. Yenilikle savaş halinde olan muhafazakarlardan da hiç olmadım.

Ama her zaman ne iş yapılıyorsa o işe saygı duyulması ve layıkıyla yapılması gerektiğine de şiddetle inandım ve savundum.

Yeniliğe ayak uyduralım ama yeniliğin de gereklerini yerine getirelim. Laf olsun torba dolsun diye yeniliğe ayak uyduralım sloganlarına meyil etmek bizatihi yeniliğin karşısında olmaktır.

*     *     *

Bunları neden mi yazıyorum, çok da uzatmadan cevaplamaya çalışayım.

Sosyal medya çağımızın gerçeği. Özellikle siyasetçiler için de çok önemli bir mecra. Sakarya’da siyasetçilerimiz, belediye başkanlarımız da sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorlar. Kimi iyi kullanıyor, yani hakkını veriyor kimi de amacının dışında neredeyse bakkal defteri edasında takılıyor…

Şehrimizi yöneten siyasetçilerin hepsi değil ama bir bölümü çalışmalarını sosyal medya kanallarını kullanarak binlerce, on binlerce insana ulaştırıyorlar. Yetmezmiş gibi etkileşime girip özellikle sosyal medyadan gelen öneri ve istekleri dikkate alıp süratle pozisyon değiştirebiliyorlar…

*     *     *

Ancak bu sosyal medya merakının artık özellikle bazı belediye başkanlarımıza kendi işlerini unutturduğunu düşünmeye başladım. Bu başkanların tek dünyaları herhalde sosyal medya olmuş.

Sevgili belediye başkanlarımız sosyal medyada yapmış olduğunuz paylaşımları arada bir kontrol edin. “Ben ne yapıyorum…” diye düşünün.

Ahmet abiye ziyaret, Ayşe ablaya hayırlı olsun, Fatma’nın düğünü, Mehmet’in sünneti, Kemal’in dükkanı, bilmem kimi tebrik, ötekini kınama, berikini yıkama... Şu gün kutlu olsun, öteki gün kahrolsun...

*     *     *

Hele de biraz beğeni uğruna yapılan ve içinde hiçbir zeka kıvılcımı olmayan sözde espriler…

Tamam belediye başkanlarının halkın içinde olması güzel. Buna bir lafımız olamaz ancak sadece halkın içinde olmak değil göreviniz. Hiç kimse sizin kara kaşınıza, gül yüzünüze meraklı değil.

Sayın Başkanlarımız biraz daha fazla işleriyle meşgul olsalar daha iyi olmaz mı? Sizin tek işiniz bu olmamalı. Lütfen kendinizi toparlayın.

Yerel seçimlerin üzerinden neredeyse iki sene geçti. Artık daha ciddi şeyleri konuşmamız, bu belediye başkanlarımızın daha ciddi işlerle gündeme gelmesi gerekmez mi?

Dedim ya, milleti ziyaret etmeniz, açılıştan açılışa koşturmanız, sünnet düğün sektirmemeniz güzel ama arada bir kendi sorumluluğunuzla ilgili işlere de bir el atın.

Sizi ziyarete gelen insanlardan duyduğunuz memnuniyeti biraz da yeni yol açmaktan duyabilirsiniz!

Ya da bilmem kimin veya nerenin açılışında yediğiniz güzel pastaların damağınızda oluşturduğu lezzeti, bölgenizdeki çocuklar, gençler için yeni yaşam alanları oluşturduğunuzda da alabilmenin yollarını aramalısınız…

Sünnet törenlerinde eski dostlarla buluşmak sizi nasıl mutlu ediyorsa sorumluluk alanızdaki kaçak yapılarla mücadele etmek, hukuksuzluğa geçit vermemek, spor tesisleri inşa etmek, canlı kültür sanat merkezleri kurmak, sosyal hizmet alanları oluşturmak, tarihi yapıların restore edilmesine öncülük etmek, çirkin yapıların dönüşümünü sağlamak, bozuk yolları asfaltlamak, engellilere dönük yaşamı kolaylaştıran hizmetlere imza atmak da sizi aynı şekilde mutlu edebilir.

Biraz bunlara odaklanabilir misiniz?

Tamam halkı çok seviyorsunuz, halktan kopamıyorsunuz, sürekli halkla iç içe olmak istiyorsunuz, hep şakacı olmak, bol beğeni almak istiyorsunuz ama şunu unutmayın gerçekten sizden beklenti sadece bu değil!

Sadece sosyal medyaya odaklanıp, gerçek belediyecilik faaliyetlerini unutanlar şunu bilsinler ki artık hizmetin arka plana bırakıldığı bu tarz, vatandaşın da ciddi tepkisini çekmeye başladı…

Yazının başında söylemiştim, evet sosyal medya artık yaşamın bir gerçeği. Faydalı bir iletişim modeli. Ancak bu mecrayı sadece düğün, sünnet, açılış fotolarıyla değil biraz da işinizle ilgili bilgilendirme aracı olarak da kullansanız fena olmaz sanki.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar