SAKARYA’YI TANITMAK İÇİN GERÇEKTEN BİR ÇABAMIZ VAR MI? - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
İbrahim BULUT

İbrahim BULUT

bulutibrahim@gmail.com

SAKARYA’YI TANITMAK İÇİN GERÇEKTEN BİR ÇABAMIZ VAR MI?

SAKARYA’YI TANITMAK İÇİN GERÇEKTEN BİR ÇABAMIZ VAR MI?

İbrahim BULUT

Devlet imkânına sahip olanların vatandaşa tepeden bakıp ayar verme tavrı pek çoğumuz gibi beni de her zaman rahatsız etmiştir.

Ömründe herhangi bir işte başarılı olamayanların devletin gücünü arkasına alıp millete akıl vermesi de pek kabul edilebilir değil!

Asıl sahibi millet olan makamların büyüsüne kendini fazla kaptıranlar bir de her konuda kendini uzman zannetmiyorlar mı...

Seçim zamanı bu tiplere çok rastlarız.

Kamuoyunun karşısına çıkıp, ilgi görmek için tuhaf tuhaf açıklamalarda bulunup, Sakarya’yı uçurmaktan falan bahsederler. Tabi bırakın nasıl uçuracağını düz yolda nasıl yürüyeceğine dair bile bir şey söyleyemezler.

Ama konuştukları zaman mangalda kül bırakmazlar!

Bıktık artık bu modası geçmiş, devri çoktan kapanmışlardan, gına geldi artık gına…

Yine şehirde farklı görevlerde bulunmuş birçok insanda da benzer açıklamaları görebiliyoruz hem de sık sık.

Herkes Sakarya’nın fark yaratmasından, diğer şehirlerin önüne geçmesinden, tanıtımın öneminden dem vurup durur.

Ama bunun nasıl olacağı konusunda ciddi bir fikre rastlamak pek mümkün değildir. Fikri olanların da bu konuda ciddi bilgi ve altyapı eksikliği olduklarını gördük ve gözlemledik.

Bu konuda profesyonel olarak ne yapılması gerektiğini tam olarak bilmiyorlar. Basit bir takım numaralarla şehrin tanıtılacağına ve bir anda ülkenin gözbebeği olacağına inanıyorlar…

Ya da tanıtımın, marka olmanın sadece PR çalışmalarıyla mümkün olabileceğini savunuyorlar.

Yıl 2021 böyle bir şey söz konusu bile değil!

Bu konuyu gerçekten biliyor olsalar ya da en azından bu konuları bilen birilerine danışmış olsalar böyle amatörce davranmazlardı.

Bu iş bu kadar kolay ve söylemlerle bitirilecek kadar basit değil!

Tamam çok iyi bir şehrimiz var, tamam pek çok doğal güzelliklerimiz de var. Fakat lütfen sırf popülizm uğruna her fırsatta “Türkiye’nin gözbebeğiyiz, Türkiye’nin en iyi şehri biziz” ucuzluklarından kurtulalım.

Şehrimizi seviyoruz, burada doğduk ve nasipse burada öleceğiz ama kendimizi dev aynasında görmenin lüzumu yok. Neysek oyuz, yani olduğumuz kadarız ne eksik ne de fazla.

Kendi kendimize çalıp söyleyince çıta bizim görmediğimiz bir yerlerde otomatik olarak yükselmiyor, kendimizi tatmin ediyoruz sonra benzer havalı ve güzel cümleleri kurmaya devam ediyoruz.

Bugün birileri gerçekten Sakarya’nın marka değerini yükseltecek işler yapmak istiyorsa bunun yolu öncelikle gerçekçi olmaktan geçer, bunu fark edelim ve artık ayaklarımız yere bassın.

Eksik nedir, artılarımız nelerdir, neye ihtiyaç duyulmaktadır, kimlerle neler yapılabilir gibi sorulara makul cevaplar verilmelidir.

Aksi takdirde atılan adımların herhangi bir kıymeti olmayacaktır. Bugüne kadar bu mevzuda pek de uzun bir yol aldığımızı sanmıyorum.

Kamuoyunda “Biz Sakarya’yı tanıtmak istiyoruz…” diyenlere şunu sormak istiyorum; “Siz hiç etrafınıza bakıyor musunuz? Sakarya’nın ulusal gündeme nasıl geldiğini hiç merak ediyor musunuz? Şehrin avantajları ya da dezavantajlarına ilişkin bir çalışma yaptırdınız mı?”

Örneğin şehri tanıtmak isteyenler son yıllarda TV dizilerinde Sakarya’nın ve özelde Sapanca’nın ne kadar önemli bir yer teşkil ettiğini fark edebiliyorlar mı?

En popüler TV dizilerinin büyük bölümünün Sapanca’da çekildiğinden haberiniz var mı?

Şu anda ülkemizin en çok ilgi gören oyuncularının sosyal medya hesaplarından sürekli Sapanca’dan paylaşımlar yaptığını biliyor musunuz?

Ünlü isimlerin paylaşımları nedeniyle magazin programlarında Sapanca’dan bahsedildiğini hiç işittiniz mi?

Star TV’de yayınlanan Demet Akbağ’ın başrolünü oynadığı "Akrep" dizisinin büyük bir kısmının Sapanca’da çekildiğini size söyleyen biri oldu mu acaba?

Mesela şehri tanıtmak isteyenler bu dizinin yapım şirketiyle iletişime geçseler ne kadar da güzel olurdu…

Yapım şirketinden oyuncuların dizinin bir sahnesinde Sapanca’da yemek yerken bölgenin yemek kültüründen bahsetmesi istenebilirdi. Islama köftenin, kabak tatlısının Sakarya’da ne güzel yapıldığına dair birkaç minik sahne çekilebilirdi.

FOX TV’de yayınlanan “Sen Çal Kapımı” adlı dizisinin de çekimleri Sapanca’da yapıldı, haberiniz yok biliyorum bu yüzden yazıyorum!

Öyle ki geçtiğimiz günlerde dizinin başrol oyuncularından Kerem Bürsin ile Hande Erçel’in sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşım milyonlar tarafından beğenildi.

Yanlış okumuyorsunuz “milyonlar!”

Bürsin’in çektiği Hande Erçel’e ait fotoğrafı Hande Erçel kendi Instagram hesabından paylaştı. Ve bu fotoğrafın Sapanca’da çekildiği tüm magazin basınında defalarca yer aldı.

3 milyon 200 bin gibi inanılmaz sayıda beğeni alan fotoğraflar günlerce sosyal medyada, gazetelerde ve televizyonlarda yer aldı…

Artık tanıtım bu yolları kullanmaktan geçiyor. Oturduğumuz yerden taşraya özgü bir anlayışla hareket ederek başarı bekleyemeyiz.

Hande Erçel’in takipçi sayısı 19 milyona yaklaşmış. Yanlış yazmadım evet 19 milyon…

Ve bu oyuncular şehrimiz Sakarya’ya gelmiş dizi çekiyor, sosyal medyada paylaşım yapıyor ama şehri tanıtmak istediklerini söyleyenlerin zerre umurunda değil!

Araştırırsak Hande Erçel gibi örnekleri çok rahat bulabiliriz fakat bambaşka bir anlayışın hakim olması ve gerçekten çabalaması gerekiyor…

Türkiye’de dizilerin çekildiği bölgelerin o şehrin, ilçenin tanıtımına ne kadar büyük katkı sağladığını hepimiz biliyoruz. Dizi izleyicileri TV’de görüp beğendikleri bölgelere turlar düzenleyip ziyaret ediyorlar. Bunun için Sakarya’nın tanıtımını gerçekten önemseyen birileri varsa buna hazırlıklı olmalıdır…

Bunun için ciddi ve geleceğe dönük çalışma yapmalıdır. Ön almalıdır. Yapım şirketleriyle ciddi ilişkiler kurmalıdır. Aksi durumda tanıtım meselelerinden ciddiyetle ve başarmış olarak bahsetmemiz mümkün değildir...

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

54lü rizeli28 Ocak 2021, Perşembe - 15.23

bu senede bisiklet şampiyonluğu yapacaklarmış

sporcusakaryalı28 Ocak 2021, Perşembe - 14.32

bisiklet dünya şampiyonluğu yapıldı

sakaryalı olmayan öğrenci27 Ocak 2021, Çarşamba - 20.47

Bu ne ***** Hande Erçel görse ağlar yeminle

54545427 Ocak 2021, Çarşamba - 20.46

şehrin tarım çalışmaları konuşuluyor hep onlarada bakın

uzaktan sakaryalı27 Ocak 2021, Çarşamba - 20.41

bu sakaryalıların Sakaryayı tanıtma sevdasına hastayım Aga

5427 Ocak 2021, Çarşamba - 20.40

Yazınızın başlarında diyorsunuz ki tanıtımın, marka olmanın sadece PR çalışmalarıyla mümkün olabileceğini savunuyorlar. Sonra da diyorsunuz ki oyuncular Sapanca diyor, diziler Sapanca da çekiliyor bunlar umrunuzda değil, haberiniz yok. Siz ne diyorsunuz İbrahim Bey? Kendinizle çelişmeyin.

vatandaş27 Ocak 2021, Çarşamba - 20.39

bi sakaryalı olarak size kayılıyorum Ekrem yucenin sesinden Sakarya bir başka videosu yapıldı geçenlerde aynısından bi daha yapmak lazım

manyaksakaryalı27 Ocak 2021, Çarşamba - 20.37

Hande Erçel fangirl'e bak sen :D

Yazarlar