SAKARYA BAROSUNUN YENİ BAŞKANI KİM OLMALI? - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
İbrahim BULUT

İbrahim BULUT

bulutibrahim@gmail.com

SAKARYA BAROSUNUN YENİ BAŞKANI KİM OLMALI?

SAKARYA BAROSUNUN YENİ BAŞKANI KİM OLMALI?

İbrahim BULUT

Barolar her zaman siyasi tartışmanın odağında olmuştur, geçtiğimiz on yıllara bakarsak bu durum pek değişmedi…

Türkiye gibi yakın siyasi tarihi sürekli vukuatlarla dolu memlekette hukukçular bu gerilimin her zaman içinde, bazen de en tepesinde yer almaktan çekinmezler.

Siyasi tutumlarına göre farklı pozisyonlarda farklı düşünceleri temsil etmiş ve yine dönem dönem en çok tartışılan “aykırı” diye niteleyebileceğimiz açıklamalara da imza attıklarını biliyoruz. Yaşı müsait olanlar uzun bir tarihsel süreçte bu durumun pek de sekmeden devam ettiğini rahatlıkla söyleyebilir ve hatta şahitliklerini anlatabilirler…

Kimi hukukçular kendilerini Solcu, İslamcı, Liberal, Milliyetçi, Kemalist avukat olarak tanımlayarak yaşanan sert siyasi tartışmaların her daim güçlü bir tarafı olagelmişlerdir.

Bazen meydanlarda en ön saflarda, cübbeleriyle yürürken gördüğümüz avukatları, çoğu zaman da mahkeme salonlarında adaletin yerini bulması için haykırırken görürüz.

*     *     *

Son zamanlarda çoklu baro tartışmasıyla birlikte avukatların yeniden gündemin neredeyse ilk maddesi haline geldiğini görüyoruz. Avukatların bir kısmı çoklu baroya karşı çıkmasına rağmen uygulama hayata geçti. Hatta İstanbul’da kurulan ikinci baronun geçenlerde kongresini gerçekleştirdiğini de okumuştum.

Bu çoklu baro uygulamasına karşı çıkan baro başkanlarından biri de Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak oldu. Burak, Sakaryalı avukatların sesi olarak Ankara’daki protestolara da katıldı.

Sakarya Barosu, Türkiye’deki birçok baroya nazaran daha makul bir yapı olarak kabul edilir. Tarihsel süreç içinde baktığımızda aman aman radikal bir karakteri yoktur ve kesinlikle hırçın değildir.

Karşı çıktığı bir durum olursa itirazını yapar, desteklediği bir şey olursa da desteğini esirgemez. Biz Sakarya barosunu böyle tanıdık, böyle bildik…

Hulasa Sakarya Barosu farklı görüşlerin bir araya gelerek oluşturduğu mutedil bir yapıyı temsil eder.

Sakarya’da baro başkanlığı yapanlar da bu mutedil tarzı bir krize dönüştürmemişlerdir. Bu anlayışa saygı duyup bu geleneğin sürmesini sağlayarak, Sakarya barosunu marjinal olmaktan uzak tutmuşlar, toplumla kavgaya sokmamışlardır.

Geçmiş baro başkanları Semih Gökdemir, Önder Döker, Vacit Öktem, Ali Rıza Acartürk, Nihat Nalbantoğlu, Recep Hacıeyüpoğlu Sakarya kamuoyunun her zaman saygı duyduğu isimler olarak göze çarpar.

Bu isimler baro başkanlığını kendi hırslarına, siyasetlerine kurban etmek için uğraşmadılar.

Mevcut başkan Abdurrahim Burak da bu tarzı sürdüren isimler arasında yer aldı.

*     *     *

Sakarya Baro Başkanı Abdurrahim Burak’ın, geçtiğimiz yıl Yargı Reformu Strateji Belgesi için Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sunduğu 17 madde de Yargı Reformu Strateji Belgesinde yer aldı.

Kamuoyunda sürekli etkin olan bir Sakarya Barosu imajını titizlikle çalışarak bina etti. Burak’ın çalışmaları takdire şayandır, bu konuda itirazı olanın çıkacağını sanmıyorum.

*     *     *

Önceki başkan Zafer Kazan sıra dışı olmak için çok uğraştı. Popüler olmak için çabaladı.

Kendi kariyeri için Sakarya Barosunu makul çizgisinden uzaklaştırmaya çalıştı. Yetmedi sonunda CHP’den belediye başkanlığına aday da oldu ama orda da başarısız oldu. Burak döneminde Sakarya barosu asli karakterine döndü diyebiliriz.

Kavgayı, gürültüyü terk edip makul bir hatta oturdu.

*     *     *

Sakarya Barosu önümüzdeki haftasonu yeni başkanını seçmek için seçime gidiyor. 3 Ekim Cumartesi günü yapılacak genel kurulun ardından 4 Ekim Pazar günü seçim yapılacak. Mevcut başkan Abdurrahim Burak yeniden aday. Karşısında iki isim yarışacak. Avukat Özgür Akın ve Avukat İlknur Ebiz Yıldız…

Konuştuğum avukatlar yarışın Burak ile İlknur Ebiz Yıldız arasında geçeceğini söylüyor. İlknur Ebiz Yıldız da özellikle son yıllarda Sakarya’da yıldızı parlayan avukatlar arasında. Yıldız sevilen bir isim olmanın yanında iyi bir hukukçu olarak da kabul ediliyor.

Kongrenin başta Sakaryalı avukatlar olmak üzere şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Yazının başlığında kimin baro başkanı olması gerektiğini sormuştum. Elbette biz avukat değiliz, oyumuz da yok. Bu kararı verecek olan şehrimizin avukatlarıdır.

Ancak bir Sakaryalı olarak seçilecek ismin baroyu kendi menfaati için kullanmayacak, ideolojik takıntıları olmayan, farklı görüşlere saygı duyan, baro başkanlığı makamını hırslarına kurban etmeyecek, dürüst biri olması için temennide bulunabilirim…

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar