KENDİNE DÜRÜST OLMAK MI İSTERSİN YOKSA BAŞKAN MI? - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
İbrahim BULUT

İbrahim BULUT

bulutibrahim@gmail.com

KENDİNE DÜRÜST OLMAK MI İSTERSİN YOKSA BAŞKAN MI?

KENDİNE DÜRÜST OLMAK MI İSTERSİN YOKSA BAŞKAN MI?

İbrahim BULUT

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte belediye başkanı olmak isteyen isimler bir bir sahneye çıkmaya başladı.

Özellikle iktidar partisi AK Parti’den kimlerin aday adayı olduğu sıkı şekilde takip ediliyor.

Bu süreçte AK Parti’den birçok isim adaylık başvurusunda bulundu. Belediye başkanı olma özelliklerine sahip herkes dilediği yere aday olabilir.

Bu konuda herhangi bir sıkıntı elbette yok…

Bizimcde gazeteci olarak bu isimlerle ilgili değerlendirmede bulunma hakkımız var!

Bu hakkı kullanarak bazı düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

AK Parti Sakarya’da çok güçlü olduğu için seçimlerin büyük oranda favorisi.

Ancak bu avantajlı duruma rağmen başkanlıkla ilgili güçlü aday adaylarının çıkmaması düşündürücü. Maalesef bazı yerlerde belediye başkanı olmak için ortaya çıkan isimleri görünce hayretimi gizleyemiyorum!

Hadi diyorsun “O kişi aday olma cesaretini gösterdi” acaba çevresinde de: “Sen ne yapıyorsun, kendine gel diyecek!” bir Allah’ın kulu yok mu!

“Ben şuna güveniyorum, ben gücümü bundan alıyorum, benim arkamda bu var…”

İş adamlarını, müteahhitleri, devlet büyüklerini, dayılarını, amcalarını, referans gösterip büyüklük taslayanlar….

Bunları dinlerken utanıyorum!

Kimsenin kimseye saygısı kalmamış. Bu tarz siyasetçilerin (başka kelime bulmakta zorlandığım için siyasetçi diyorum. Yoksa siyasetçi falan değiller) topluma karşı da saygısı kalmamış. Resmen insanlarla alay ediyorlar. Kadınları, çocukları, işçileri, köylüleri, ev temizleyen, merdiven silen kadınları, helal rızık peşinde koşan insanları hafife alıyorlar.

“Siz kimsiniz ki, siz neyi belirleyebilirsiniz ki, sizin ne düşündüğünüzün ne önemi var, benim arkamda para babaları var, onlar beni her yere getirirler, başkan da yaparlar, bilmem ne de yaparlar!”

Aslında bakarsa bu tipler topluma karşı bunu söylüyorlar!

Ne kendi bilgilerine, yeteneklerine ne de toplumun sağduyusuna güveniyorlar. Güvendikleri tek bir şey var, hayal olup olmadığını da bilmediğimiz güç merkezleri!

Bu sadece AK Parti’nin meselesi değil.

Hangi partiden olursa olsun bu insanlar şehri yönetmeye talip. Bu nedenle şehri yönetecek kişilerde biraz olsun ehliyet, ciddiyet, saygı bekliyor insan.

Hayata boyunca kendisiyle ilgili doğru bir analiz, özeleştiri yapmayan, kendine dürüst olamayan, hormonlu bir aşırı özgüvenle sokaklarda dolaşan bazı aşırı iddialı siyasetçi tiplerini görünce kısa bir süre önce seçim süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun sözlerinin ne kadar anlamlı olduğu daha iyi anladım.

Bürokratlarıyla bir araya gelen Toçoğlu, seçim sürecine ilişkin bazı açıklamalarda bulunmuş: “Sizler bürokratsınız. Siz maaşınızı halkın vergileriyle alıyorsunuz. İşinizi yapacaksınız. Asla siyasi işlere girmeyeceksiniz. Başkaları da Büyükşehir Belediye başkanlığına aday olabilir. Hiçbir adayla ilgili yorum yapmayacaksınız. Sizler kendinize yakışanı yapacaksınız. Bizim bir tarzımız var; biz kimseyi aşağılamayız, kimsenin eksikleriyle meşgul olmayız, kimsenin zaaflarını dile dolamayız, Kimsenin eksiklerini marifetmiş gibi anlatmayız. Bizimle ilgili konuşanlar olabilir, iftira atanlar olabilir, hakkımızda kampanyalar yapılabilir. Ama biz sakin olacağız, ilkelerimize bağlı ve dürüst kalacağız. Davranışlarımızı başkalarının yaptıkları değil inançlarımız belirler. Entrika peşinde koşmak için maaş almıyoruz…”

Evet aday adaylarının sergilediği performansa, yaptıkları açıklamalara, iş tutuş biçimlerine bakınca yılların tecrübeli siyasetçisi Toçoğlu’nun ne demek istediğini daha iyi anlıyor insan.

Bu süreçte başkan olmak, başkan kalmak ya da yönetici olarak kalmak için insanların neler yapıp edebileceğini daha iyi görüyoruz.

Toçoğlu’nun sözleri bu açıdan çok değerli…

 Tam zamanında söylenmiş doğru sözler olarak Sakarya siyasi tarihi kayıtlarında yerini aldı.

Malum olduğu üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, bir dönem daha devam etmeyi düşünüyor.

Toçoğlu’nun adaylığıyla ilgili bizim bir şey dememiz uygun olmaz.

Ancak kendisi için hayırlısını dileyebiliriz. Bunun kararını verecek olan yer ve kişi belli; Tayyip Erdoğan.

Ancak bu açıklamaları gayet şık ve yerinde oldu...

Sağdan soldan gelen haberleri görünce, fotolara bakınca, haberleri okuyunca, siyasileri dinleyince insanın gerçekten siyasete dair umutları azalıyor.

İnsan her şeye rağmen hayata tutunmak, siyasetçiye güvenmek, bazı şeylerin değişebileceğini düşünmek istiyor.

Haksız mıyım?

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar