BAŞKAN EKREM YÜCE VE BÜYÜKŞEHİR KORONA GÜNLERİNDE NE YAPTI? - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
İbrahim BULUT

İbrahim BULUT

bulutibrahim@gmail.com

BAŞKAN EKREM YÜCE VE BÜYÜKŞEHİR KORONA GÜNLERİNDE NE YAPTI?

BAŞKAN EKREM YÜCE VE BÜYÜKŞEHİR KORONA GÜNLERİNDE NE YAPTI?

İbrahim BULUT

Ne zenginliğimiz, ne aklımız ne de “asil” geçmişimizin bize zerre faydası olmadı… Bütün dünyayı tek bir hamleyle perişan eden koronovirüsün çaresi ne zaman bulunacak belli değil.

Dünya şimdi hiç göremediği, aslında fiziksel olarak “yok” hükmüne yakın bir düşmanla savaşıyor, ya da savaştığını sanıyor!

Bütün dengeleri ve “planları” bozan bir belayla sınanıyoruz. “Tatilde nereye gideyim?” şımarıklığının hemen ardından gelen “evden çıkmayın” uyarısıyla aklımız başımıza geldi! Bırakın Bodrum’u, Didim’i, Kaş’ı falan yan sokağa bile çıkamıyoruz artık… Demek ki insan olarak aciziz ve aciz olarak kalacağız burası su götürmeyen bir gerçek.

Yaşayan her insanı, coğrafyayı ve sistemi etkisi altına alan koronovirüs salgını borsalardan petrol fiyatlarına, faiz oranlarından altına kadar tüm piyasaları altüst etti. Dünyanın jandarmalığına soyunan ABD’nin borsaları son 33 yılın en sert düşüşünü gördü. Yani dünya en küçüğünden en büyüğüne kadar bambaşka bir ekonomik “yarınlara” hazırlanıyor, ya da korkuyla bekliyor!

“Çaresi bulunacak mı?” sorusunun cevabını bilim insanları dahi kesin olarak hiç kimse bilmiyor. Elbette bu konuda bir bilgi ileri sürecek kadar entelektüel seviyeye sahip değilim. Sadece gerçek haber ile yalan haberi ayırmaya çalışıyorum, hepimizin yaptığı gibi…

Koronavirüs salgınıyla belki de en iyi mücadele eden 3-5 ülkeden biri Türkiye. Ayyıldızlı bayrağın gölgesinde, minarelerinden gelen ezan seslerinin güven ve gururuyla ülkemiz bu hastalıkla nasıl mücadele edilmesi gerektiğine dair her gün adeta yeni bir destan yazıyor. İhtiyacı olan hiç kimseyi açıkta bırakmayan, hastane kapılarında süründürmeyen, dezenfektan, maske vs. ihtiyaçlarını ücretsiz karşılayan Türkiye yetmiyor Avrupa ülkelerine dahi ücretsiz tıbbi malzeme yardımı yapıyor.

Sonuç olarak ülkemiz ile ne kadar gurur duysak azdır. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin.

Peki Sakaryamız’da durum nasıl?

Hükümetin dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs günlerinde Sakarya’daki temsilcisi, icraatlar ve eksiklikleri gidermedeki hızın önemini baz alırsak elbette Başkan Ekrem Yüce ve onun idaresindeki Sakarya Büyükşehir Belediyesi’dir…

Sakarya’da koronavirüs konusunda bir eksiklik varsa, tıbbi durum hariç gözümüzü çevireceğimiz ilk makam elbette Başkan Ekrem Yüce'nin başında olduğu Sakarya Büyükşehir Belediyesi olacaktır.

Koronavirüs salgınının Türkiye’de de etkisini göstermeye başlamasından itibaren Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ne yaptı? Hangi konularda “hızlı” kararlar aldı? Hastalıkla daha kolay mücadele için hangi imkânları seferber etti?

Salgının başlayıp Türkiye’de görülmeye başladığı andan itibaren bunların hepsini takip eden bir gazeteciyim. En sıkışık ve karar almanın güç olduğu zamanlarda Ekrem Yüce’nin nasıl bir performans sergileyeceğini merak ediyordum, daha doğrusu “Ateş altında cesaret göstermek” konusunda ne kadar ehil olduğunu veya olmadığını gözlemleyecektim.

Bu yüzden şimdiye dek bu konuda herhangi bir şey yazmadım veya yorumlamadım...

Günler geçtikçe Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin de nasıl bir performansa imza atacağına dair önce ipuçlarını ardından da çalışmalarını tek tek görmeye başladım.

Salgının başlangıcından bugüne kadar Sakarya’da saptanan eksiklikler ve ihtiyaçlar konusunda; insan gücü, karar verip uygulama, imkanları her an kullanıma hazır bulundurma, ekibini organize etme gibi önemli stratejik ve lojistik konularda Başkan Ekrem Yüce çok iyi bir sınav verdi.

Yüce’nin salgın döneminde bugüne kadar ki performansı bize bu sınavın hem başlangıcında hem de en alevli zamanındaki kararlarıyla oldukça iyimser fikirler verdi. Yüce’nin dolayısıyla komutasındaki Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin nasıl bir seyir izlediğini görebilmek, aynı zamanda önümüzdeki günlere dönük bir öngörüde bulunabilmek açısından koronavirüs günlerinde yaptıkları bize geniş kapsamlı bir çerçeve sunmuş oldu.

Peki Başkan Ekrem Yüce salgının başlangıcından bugüne kadar neler yaptı? Gözlemleyebildiğim kadarıyla hepsini madde madde yazmaya çalıştım…

* Salgınla mücadele kapsamında Başkan Ekrem Yüce ekipleri, 7/24 anlayışı ile belirlenen program dahilinde dezenfekte çalışmalarını gerçekleştirmede devam ediyorlar (Toplu ulaşım araçları, kamusal alanlar, caddeler, sokaklar, parklar, bahçeler vs.) Hafta sonları sokağa çıkma yasağı başladığında da bu çalışmalar devam etti, gördük ki ekipler sürekli olarak teyakkuz halinde.

* Sokağa çıkma yasağı olan günlerde isteyen vatandaşlara geçen haftadan başlayarak ekmek dağıtımı yapılıyor. Dağıtımların süt ve ekmek olarak devam edeceğini de öğrendim.

* Hafta sonları diğer kamu kurum ve kuruluşlara lojistik destek sağlanıyor. Özellikle sağlık ve emniyet mensupları için otobüsler oldukça hassas bir zamanlamayla seferlerine devam ediyor.

* Vefa Sosyal Destek Grubu çalışmalarına Yaşlı Destek Merkezi de destek sağlıyor, 65 yaş ve üstü yaşlarımızın ihtiyaç ve taleplerine çözümler üretiliyor.

* Sakarya’nın en işlek noktalarına ve 16 ilçe merkezine dezenfeksiyon otomatları yerleştirildi. Bunun yanında tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ve sosyal yaşam alanlarına dezenfekte otomatları kuruldu.

* Biliyoruz ki maske ve eldiven kullanıldıktan sonra tıbbi atık olarak kabul ediliyor, maske ve eldivenlerin bertaraf edilmesi için Tıbbi Atık kutuları da şehrin muhtelif bölgelerine koyuldu. Halkımızda daha da güzlü bir bilinç oluşturmak adına Evde Kal çağrısını şehrin farklı noktalarına tanıtıcı materyallerle ulaşması sağlandı.

* Karantina için şehrimize gelen öğrencilere, karantina süresince güzel vakit geçirmeleri için çeşitli hediyeler hazırlandı. Karantinanın gereklilikleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunuldu.

* Sağlık çalışanlarına moral vermek, üzerlerindeki yükü hafifletmek için çeşitli hediyeler hazırlandı ve iletildi. İleriki günlerde farklı sürprizlerin de olacağına dair bilgiler de aldım.

* Hem hafta içi hem de hafta sonu sokağa çıkma yasağı olan günlerde ALO 153 Çözüm Masası birimine gelen talepler doğrultusunda dezavantajlı, kronik hastalığı olan ve 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçları ve istekleri temin ediliyor.

* Online olarak hazırlanan kültür sanat programları, kitap değişim programları, salgın psikolojisi ile ilgili uzman görüşleri gibi çalışmalar yapılıyor.

* Evde kal kitapla kal projesi kapsamında Büyükşehir’e ulaşan vatandaşlara şu ana kadar yaklaşık 10 bin adet kitap gönderildi.

* Evde Hayat Var Hikaye Yarışması düzenlendi. Şehirde ikamet eden ilkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencileri kültürel ve sanatsal faaliyetlere yönlendirmek amaçlı bu projede ise, öğrenciler hikayelerini yollayacaklar ve jüri değerlendirmesinden sonra çeşitli hediyeler verilecek.

* Sakarya'da ilk etapta 2 buçuk milyona yakın maske dağıtımını gerçekleştirildi. Şehir merkezlerinde bir çok noktada ve tüm ilçelerde Pazar yerleri başta olmak üzere muhtarlıklar, ve sosyal alanlarda maske dağıtımı ve dezenfektan işlemleri gerçekleştiriliyor. 27 bin 818 litre kolonya ve şu ana kadar da 4 bin 257 adet ihtiyaç kolisi dağıtımı  yapıldı.

* Toplu ulaşım araçlarında da dezenfekte işlemi ve maske dağıtım işlemleri aralıksız devam ediyor.

* Toplu ulaşım araçlarında sosyal mesafeyi sağlamak amacıyla koltukların oturma pozisyonu birer boşluk bırakılarak seyahat durumu yeniden düzenlendi.

* İhtiyacı olanlara dağıtılmak üzere Sakarya Valiliği’nin başkanlığında, kamu kurumları ve STK’lar ile birlikte iş birliği yapılarak 25 bin adet erzak kolisi hazırlandı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi bu koliler için iki tır çayın bir tırını Erzurum’dan bir tırını ise Mersin’den getirtti. Şekeri ise Sakarya’dan Şeker Fabrikasından temin edildi.

* Ayrıca Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat eden ihtiyaç sahibi 3 bin aileye erzak yardımı yapıldı.

* Sosyal hizmetler bünyesinde kart sahibi olan 2 bin 100 vatandaşın kartına nakdi yardım yapıldı.

* Her gün ihtiyacı olan 2 bin aileye sıcak yemek ulaştırılıyor.

* Sakarya’da ilan edilen 3 karantina bölgesinde yer alan vatandaşlara içinde maske, temizlik ve hijyen malzemeleri olan koliler hazırlanıp teslim edildi. Ayrıca acil ihtiyaçlarının karşılanmasını için de sürekli çalışma devam ediyor.

* Vatandaşların yoğun olarak kullandığı, büyükşehir terminal başta olmak üzere Büyükşehir Belediyesi’nin de bazı hizmet binalarına termal kameralar yerleştirildi. Bu konuda da oldukça hassas davranılıyor.

* Yapımı tamamlanarak Karantina Hastanesi olarak geçici bir süre kullanılması düşünülen yeni Doğum Evi Hastanesi ile ilgili altyapı ve kanalizasyon çalışmalar tamamlandı.

* Salgının yayılmasını engellemede önemli bir unsur olan hijyen kurallarının aksamaması için planlı su kesintisi yapılmıyor.

* Bu süreçte sokak hayvanları da unutulmadı. Sokak hayvanlarının düzenli olarak beslenmesi için çalışmalar ara vermeden devam ediyor. Diğer ilçelerdeki sokak hayvanlarının beslenmesi için de yardım ve katkı sunulmaya devam ediyor…

İşte koronavirüs sürecinde Başkan Ekrem Yüce ve onun idaresindeki Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptıkları aşağı yukarı bu şekilde. Şuna eminim ki yazdıklarımın eksiği var ama fazlası yok.

Kimileri için bu yapılanlar yetersiz gelebilir veya eleştirilebilir düzeyde olabilir. Bu tartışılabilir durumdur. Ancak Başkan Ekrem Yüce, koronavirüs salgınıyla birlikte Sakarya’da yapılması gerekenleri çabuk karar alarak yapmaya başlamıştır. Bu konudaki performansı takdire şayandır.

Bazı konularda Başkan Ekrem Yüce’yi sıkı eleştiren bir gazeteci olarak, koronavirüs konusunda ise hakkını tam olarak teslim ediyorum. Yüce, imkanları dahilinde yapacağının en iyisini yapmaya çalışıyor, herhangi bir eksiklik olmaması için büyük çaba gösteriyor.

Bu olağanüstü sıkıntılı günlerde Sakaryalılar Başkan Ekrem Yüce’nin yaptıklarını unutmaz. Böyle zamanlarda halkının yarasına merhem olmaya çalışan, vatandaşının derdiyle yakından ilgilenen ve çözüm odaklı düşünmeye özen gösteren Yüce’nin, Sakarya için salgından sonra da çok farklı projelerle gündeme geleceğini düşünüyorum...

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

M.Alkan27 Nisan 2020, Pazartesi - 05.02

Bunların çoğunu şimdi öğrendim.Bende yetersiz kaldığını düşünmeye başlamıştım.Demekki vatandaşı yeterince bilgilendirmemiş/bilgilendirilmemiş..!

Yazarlar