İbrahim BULUT

İbrahim BULUT

bulutibrahim@gmail.com

ARTIK BELEDİYECİLİK DE DEĞİŞMELİ

ARTIK BELEDİYECİLİK DE DEĞİŞMELİ

İbrahim BULUT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde şehrin en önemli iki sorununa çözüm üretmesiyle İstanbulların büyük takdirini kazanmıştı.

Erdoğan göreve gelmeden önce İstanbul’da yaşanan susuzluk her gün gazete sayfalarında haber oluyordu.

Bunun yanında bir diğer büyük sorun ise çöp meselesiydi. Dünya başkenti olarak kabul edilen İstanbul’un sokaklarında çöp dağları oluşmuş, çeşmelerinden ise su akmıyordu.

Çöp dağlarında patlama haberlerini hatırlıyoruz. Bu patlamalarda insanlar yaralanıyor hatta can veriyordu.

Erdoğan İstanbul için bu iki büyük sorunu çözüme kavuşturarak sadece İstanbul’da değil Türkiye’de de büyük takdir görmüştü…

Ardından yaşananlar malum!

Erdoğan’ın önünü kesmek için her yol denenmişti. Aslında çöp ve su meselesi Türk siyasetinde böyle önemli bir dönemece tekabül etmekteydi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde temeli atılan Sakarya Entegre  Atık ve Katı Atık Yönetimi projesi (SEKAY) çöp dağları meselesini hatırlattı…

Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, artık Sakarya’da evsel atıklardan, çöpten elektrik, gübre ve biyogaz üreteceklerini belirtmiş.

Ülkemiz adına son derece sevindirici bir gelişme. Türkiye’nin son yıllarda her alanda hissedilen gelişme trendinin yereldeki güzel bir örneği olarak değerlendireceğimiz SEKAY sayesinde üretilen elektrik yaklaşık 50 bin hanenin tükettiği elektriğe denk.

Bunlar Türkiye adına çok sevindirici gelişmeler.

Artık gelişen Türkiye’de yerel yönetimlerin böyle bir perspektife sahip olması gerekiyor.

Gelişmiş ülkelerle rekabet edebileceksek bu sadece Ankara’nın yaptığı projelerle değil yerelde de üretilecek nitelikli hizmetlerle mümkündür.

Konya’da, Kayseri’de, Kocaeli’de, Amasya’da, Van’da Türkiye’nin dört bir yanında bu tarz hizmetler hayata geçirilmeli. Kendi enerjimizi üretmeli, doğal kaynaklarımızı, sularımızı, yeşilimizi, akarsuları, doğayı korumalıyız.

Su ihtiyacı olan ülkelerin su kaynaklarına sahip olmak için başka ülkelerle savaşmayı göze aldığı bir süreçte, bizim doğal kaynaklarımızı değerlendirmememiz kabul edilemez. Bunlar devlet politikası olmalı.

Sakarya bu konuda güzel işler yapıyor. Daha önce SASKİ’nin hayata geçirdiği HES sayesinde de enerji üretemeye başlamıştık. SEKAY’ı bunun bir devamı olarak da değerlendirebiliriz.

Artık belediyeciliği sadece park yapan, asfalt atan, çiçek diken bir yapı olarak göremeyiz.

Türkiye demokratikleşme süreçlerine bağlı olarak modernleştikçe aynı zamanda yerelin de güçlenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Bu nedenle yerel yönetimlerin de kendisini bu örnekte olduğu gibi güncellemesi, geliştirmesi gerekmektedir.

Çöp dağlarının patlamasından çöpten enerji üretmeye geçmek büyük bir aşamadır. Projede emeği geçenleri kutluyorum.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar