Havai fişek fabrikasında cevap bekleyen sorular! - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Havai fişek fabrikasında cevap bekleyen sorular! GÜNCEL

Havai fişek fabrikasında cevap bekleyen sorular!

Havai fişek fabrikasında cevap bekleyen sorular!

Hendek ilçesinde meydana gelen patlamanın nasıl meydana geldiği araştırılırken geçmişte benzer olayların yaşandığı fabrikanın faaliyetlerine nasıl devam ettiği de merak ediliyor.

Yüksek miktarda patlayacının istiflendiği ve ikinci deponun da patlaması durumunda çok daha büyük bilanço ile karşılaşacak fabrikada ne oldu?

Hendek ilçesinde meydana gelen ve 6 işçinin hayatını kaybettiği, 1 işçiye ulaşılamayan havai fişek fabrikasındaki patlamayı gidip yerinde inceleyen Habertürk'ten Bülent  Aydemir patlama sonrasında merak edilen soruları yazdı...

İşte o soru işaretleri .

Fabrikada olan bitenle ilgili savcılığın ve İçişleri Bakanlığı başmüfettişlerinin araştırıp sonuçlarını ortaya koyacağı birçok soru var. Bazılarını sıralarsak;

- Son patlamayla iki ayrı isimle faaliyet gösteren ve Türkiye'nin en büyük havai fişek üreticisi olan bu firmanın üretim lisansı iptal edilecek mi?

- Çoğunluğu kadın olan işçiler, iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli eğitimi aldılar mı? Olayda usta başı ve müdürlerin bir sorumluluğu ve ihmali var mı?

- Yanıcı ve patlayıcı madde bulunduran ve işleyen, üretim yapan tesisler özel hükümlere tabi. Yönetmelik ve tebliğlerde patlayıcının üretimi ve depolanması için özel önlemler alınması gerektiği belirtiliyor. Depolama sığınaklarda ve yalıtımlı hangarlarda yapılıyor. Bu fabrikada önlemler alınmış mıydı?

- Binalar arasında patlayıcı maddelerin ve kıvılcımların sıçramaması/birbirini tetiklememesi için en az 50 metre mesafe olması gerekiyor. Özel inşa yönetmeliğine aykırı bir durum var mıydı?

- Pandemi nedeniyle elinde stok biriken firma, düğün sezonunun ve işlerin açılmasıyla hızlı/seri üretime geçtiği için tedbirsizlikten mi bu patlama meydana geldi?

- En az 110 ton patlayıcının bulunduğu fabrikada, üretim-sevkıyat dengesine dikkat edildi mi? Bu kadar yüksek miktarda patlayıcının orada bulunması doğru mu? Bu patlayıcılar, özel hükümlere ve tedbirlere göre üretilip sevk ediliyor.

- Özellikle depolarda otomatik yangın söndürme tertibatının olması ve binaların birbirinden bağımsız olarak yalıtılması gerekiyor.

- Uygun koşullarda depolarda yalıtılmayan yanıcı ve patlayıcı maddelerin yüksek sıcaklıkla temas etmemeleri gerekiyor. Patlama olduğu sırada hava sıcaklığı çok yüksekti ve bazı maddelerin, "terleme" denilen şekilde ısınması nedeniyle mi patlama yaşandı?

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz