Güney Kore'ye Sakaryalı mimar damgası GÜNCEL

Güney Kore'ye Sakaryalı mimar damgası

Güney Kore'ye Sakaryalı mimar damgası

Dünyadaki ilk öncü Robot Müzesi, Güney Kore'nin başkenti Seul'de Sakaryalı Melike Altınışık ve ekibi tarafından inşa edilecek.

Güney Kore'nin başkenti Seul'de dünyadaki ilk öncü "Robot Bilimi Müzesi" için açılan uluslararası yarışma sonucunu açıklayan yarışma komitesi Türkiye'den katılım sağlayan Melike Altınışık Architects (MAA)'in birinci olduğunu açıklandı.

Böylece, dünyanın ilk öncü 'Robot Bilimi Müzesi', İstanbul'da yapımı devam eden fütüristik yapıdaki 369 metrelik "TV ve Radyo Kulesi" ile uluslararası prestij kazanan Melike Altınışık ve ekibi tarafından inşa edilecek.

Seul Büyükşehir Yönetimi'nin açtığı uluslararası yarışmayı kazanarak, dünyanın ilk öncü Robot Bilimi Müzesi'ni hayata geçirecek olmam ülkem adına gurur verici" diyen Yüksek Mimar Melike Altınışık, inşa edecekleri müzenin bilim, teknoloji ve inovasyonun toplum genelinde ilerlemesi ve desteklenmesinde önemli bir rol oynayacağına dikkat çekiyor.

Seul'un kuzeyinde yer alan "Changbai Yeni Ekonomik Merkezi" yenileme alanının merkezinde toplumu robot teknolojisi konusunda eğitmek ve ilgiyi arttırmak amacıyla öncü bir Robot Bilimi Müzesi hayata geçirilecek. Müze, yanında yapılması planlanan Fotoğraf Sanat Müzesi ile birlikte şehrin 'Chang-dong' bölgesi için yeni bir kültür merkezi oluşturacak.

Müze, tasarım sürecinden üretim ve inşa sürecine kadar robot teknolojisi kullanılarak ilerleyecek. Başka bir deyişle, bu müze ilk sergisini de sahada müzeyi inşa eden robotlarla başlatacak. 20 milyon dolar tutarında bir maliyete sahip olan projenin inşasının 2020'de başlayacağını açıklayan Seul Büyükşehir Yönetimi 2022'de ise kullanıma açılmasını planlandıklarını duyurdu.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz