SİTEMDİR ! - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Gamze KOÇ

Gamze KOÇ

gamzekoc83@gmail.com

SİTEMDİR !

SİTEMDİR !

Gamze KOÇ

Şimdi sokağa bir çıkın. Mecburiyetten dışarıda olanlar hariç, taksicisinden kitapçısına, polisinden sanatçısına, esnafından ev hanımına, gencinden yaşlısına kime kulak verirseniz verin, duyduklarınıza şaşırmayın. Hep bir kabadayı hâli, hep mangalda kül bırakmayan cümleler havalarda uçuşursa da muhatap olmayın. O kadar uyarıyı dikkate almamakla övünüp birer kahraman edasıyla konuşurlarsa da kızmayın. Üstüne bir de “bana bir şey olmaz” deyip bol keseden atıp tutanlar varsa da sakın cevap vermeyin. Ama meseleyi cesaretli olmaya bağlayıp sizi korkaklıkla suçlarlarsa işte o zaman kan beyninize sıçrayabilir. Orada sakın ola susmayın! Bu konuda korkak olarak damga yemekten bıkmayı çoktan geçtim, sitemim cesaret kelimesinin içini boşaltanlara!

Cesur olmayı birkaç beylik sözden ibaret sananlara tahammül edemiyorum artık. Böylesi hayat memat meselesi olan bir mevzuda “bana bir şey olmaz” deyip kuralları hiçe sayıp sokaklara düşmek, yalın ayak başı kabak savaşa girmekten farksızdır. Hâlbuki cesaret öyle bir şey değil.   

Asil bir duygudur cesaret. Hatta bütün duyguların başına koysak yakışır, yaraşır. O geldi mi korku kaybolur ortalıktan. Bilimde de sanatta da edebiyatta da tarihte de yoklama listesinin en başına yazılır.

Bazen tel gözlükleri ve beyaz önlüğü ile bir icadın peşine düşmüş mucidin ilk hamlesinde gizlidir, bazen Hezârfen Ahmet Çelebi’yi lodoslu bir havada Galata Kulesi’ne çıkartan duygunun adıdır. Kimi zaman kalbi yerinden çıkacak gibi olup diyeceklerini içinden tekrar ede ede ezberleyen bir âşığın ilk cümlesidir.  Bazen zifiri karanlık bir evde yapayalnızken yorganın altına sinmek yerine tıkırtıların geldiği yöne doğru ilerlemeyi tercih etmektir. Fatih’e İstanbul’u fethetmek için gemileri karadan yüzdürme kararı aldırtan, bazen bir dağcıyı tek başına Everest’e tırmandıran, bazen de patlamak üzere olan bir arabanın içinden bir canı çıkarmak için öne atılan duygunun ta kendisidir!

 Salondaki herkes suspus olmuşken kürsüye fırlayanın, herkes karaya ak derken, “hayır, bu yanlış, düpedüz bu siyahtır!” diye haykıranın, herkesin gitmekten ödü koptuğu bir anda çekip gidecek kadar korkusuz olanın, kaypak değil, kalıp savaşacak kadar gözü pek, sevdiğini de bittiğini de söyleyecek kadar mert olanın, “korkak kalp daima mağluptur” diyebilenin hakkıdır cesaret!                                             

Sesimizi yükselten, tükenişe koşan bir uykudan bizi silkerek uyandıran, yere düşmüş başımızı kaldıran “sen yapamazsın” sözüyle kıyasıya çarpışan asil bir inattır cesaret! Varlığımızın bedelidir.  Cesaret, bize bildiğimizi okutan müthiş manifestodur ama önce durup neyi bildiğimizi oturup izah etmek lazım.

 Kişi bir tehdit altındadır ya da zor koşullar çepeçevre etrafını sarmıştır. Ahlaki bir amaca ulaşmak ve bu uğurda cömertçe gerekenin yapılması lazımdır. İşte tam da o anda, hissedilen korkunun kontrol altına alınmasıyla sahip olunan güç, bilinçli ve kararlı bir şekilde kullanılırsa bunun adı cesaret olur. Öyle kuru kuruya “ben cesurum” deyip köyün delisi gibi ortaya atılmak olmaz maalesef. Savaş meydanlarında çarpışanla bu salgın zamanı sokaklarda dolaşanların cesareti bir mi Allah aşkına? Asla! Aynı kefeye konulamayacağı su götürmez bir gerçek! Cesur olan insan her şeyden önce dayanağını bileğinden ve çenesinden değil bilgi ve bilinçten alır. Öyle eften püften değil, ciddi bir meseledir cesur olmak! Cesaret; üstün bir davranış, önemli bir düşünme biçimi, çok yüksek bir erdem göstergesidir. Tüm erdemlerin koruyucu meleğidir. Hatta Aristotales’in “Cesaret insanî niteliklerin ilkidir çünkü diğer tüm nitelikleri garantiler.” sözü adeta bu yüzden söylenmiştir. Eğer bir kimsenin cesareti yoksa o kişinin dürüst, yalansız, güvenilir olması zordur. Korkunun vurulacağı ilk şey yalandır ve bu yönüyle cesaret, güçlü ve güvenilir bir karakterin en önemli belirtisidir. Belki de sırf bu nedenle “cesaret” bugün dünya edebiyatının en çok işlenen teması olmuştur. Beğenilen romanların, gişe rekorları kırmış filmlerin karakterlerinde cesaretin ön plana çıkarıldığını görmemiz de bundandır. Cesaret; takdir edilen, imrenilen, beğenilen, hayranlık uyandıran bir özellik olduğundan, hemen hemen her ülkede cesaret madalyaları verilir çünkü cesaretin özünde bir adanma vardır. Cesaret, doğru olanı yapma yolunda özveri göstermedir. Eğer gerekli yer ve zamanda cesaret göstermezsek bunun bedelini pahalıya öderiz. Goethe, “Eğer servetini kaybettiysen az şey kaybetmişsin, şerefini kaybettiysen çok şey kaybetmişsin ama cesaretini kaybettiysen her şeyini kaybetmişsindir. Hiç doğmasan daha iyiydi.”  derken günümüz insanlarına cesaretin aslında ne demek olduğunu ne de güzel özetlemiştir.

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Adaş7 Aralık 2020, Pazartesi - 12.22

Gerekli yer ve zamanda cesaret göstermemiz dileğiyle:))

Ayşegül G.4 Aralık 2020, Cuma - 19.34

Cesaret, yedi harf. Fuzuli der ki: " Cesaret ve edep atalar mirasıdır. "Ellerinize, kaleminize sağlık hocam.

Gizem30 Kasım 2020, Pazartesi - 17.16

Hocam ellerinize sağlık. Gerçekten de her gün maruz kaldığımız insan tiplemesini çok güzel anlatmışsınız. Ama her zamanki gibi kafamda yine bir tartışma sorusu: Sorgulayan, karar veren ve sonunda cesaret ederek yola çıkan bireyler olmamız pek de tercih edilen bir kişilik özelliği değil zannedersem. Bu doğrultuda yetiştirilmemiş insanların sapla samanı karıştırmaları evet sinir bozucu ama bir yandan da çok doğal değil mi?

Münire23 Kasım 2020, Pazartesi - 08.18

Sanki bizi duymuş ve içimizden geçenleri yazıya dökmüş gibi hissettim.Cok güzel ifade etmişsiniz yazılarınızın devamını heyecanla bekliyorum

ŞO23 Kasım 2020, Pazartesi - 02.49

Hep denedin hep yenildin olsun yine dene yine yenil daha iyi yenil. Sevgili gamze bu kavramlar bir risk alma bazende son anda, duygulariysa eger .Toplumda ki rolü ile biz kadinlar eş olmakla anne olmakla emekci is kadini olmakla zaten basarmışiz demektir. Asil soru cesaret ve cesur olabilmek dogustanmidir yoksa sonradan ogrenilbilen kavramlarmidir. Bana gore ikincisi. Aileyle baslayan okulla devam eden bir sürecin icinde hamurun yogrulup sekillenmesiyle özgüven olusturulup icini bilgiyle harmanlayip hayati deneyimlemeye kendisiyle yuzlesmeye hazirlamak. Acaba kac aile kac okul bunu basarabiliyor ??? Malesef Yorumsuzum!!! Ve Uzgunum!!! Sevgili gamze cok hos ve genis bir konu secmissiniz hepimizin dimagina dokundunuz tesekkurlerimi sunarken size, cesur ve cesaretli yazilarinizdan dolayi tebrik eder birgünde tarih sizi ve sizin gibileri yazsin insallah. Sevgiyle kalin:)))

Mehmet U.22 Kasım 2020, Pazar - 22.49

Ah Cesaret! Her şey gibi sen de yitip gidiyorsun. Mükemmel bir yazı. Teşekkürler.

Eyüp Şahin22 Kasım 2020, Pazar - 20.22

Hocam emeğinize, yüreğinize ve kaleminize sağlık. İçsel duygularla ilgili daha çok şey yazabilirsiniz diye düşünüyorum. O feraset ve cesaret sizde var düşünüyorum.

Semanur22 Kasım 2020, Pazar - 17.07

????????????????????????????

Semra22 Kasım 2020, Pazar - 15.23

Ne güzel demişsiniz mangalda kül bırakmayan halleri...Hakikaten de öyle... Sokaklar maskesiz kül bırakmayan insanlarla dolu ... Kendilerine göre doğruları olan insanlar... Demek ki onlara göre cesaret bu...????

Camia Eren22 Kasım 2020, Pazar - 13.57

Kaleminize sağlık hocam.hal-i ahvali çok güzel özetlemişsiniz ????????

Esin Hazal Bulut22 Kasım 2020, Pazar - 13.50

Elinize, emeğinize, kaleminize sağlık hocam ♥️♥️ Gönlünüzden geçenleri kaleminize akıttığınız ordan da bize aktardığınız için ????????

Semra22 Kasım 2020, Pazar - 13.18

Ne güzel demişsiniz mangalda kül bırakmayan halleri...Hakikaten de öyle... Sokaklar maskesiz kül bırakmayan insanlarla dolu ... Kendilerine göre doğruları olan insanlar... Demek ki onlara göre cesaret bu...????

Ala Pamukçu22 Kasım 2020, Pazar - 12.59

Tam anlamıyla harika,bizi cesur olmaya teşvik ettin yüreğine sağlık

Hacer Drsn22 Kasım 2020, Pazar - 12.28

Sevgili hocam bu kadar mı güzel anlatılır , o kadar yanlış bir cesaret tanımı var ki toplumda. Sizi gönülden kutluyorum... Gönlünüze, kaleminize sağlık. Sevgilerimle

Feray Akçay22 Kasım 2020, Pazar - 12.23

Goethe, “Eğer servetini kaybettiysen az şey kaybetmişsin, şerefini kaybettiysen çok şey kaybetmişsin ama cesaretini kaybettiysen her şeyini kaybetmişsindir. Hiç doğmasan daha iyiydi.” Çok güzel bir cevap olmuş. Cesaret göstermelik değilde herşeyden vazgeçerek olmalı, aksi takdirde cesaret sadece bir gösterişdir. Bu haftaki yazınızda çok güzel olmuş kaleminize sağlık.

Bülent Kemal özdoğan22 Kasım 2020, Pazar - 12.13

Bazende atılan çay paketini,tepkini göstermeyi bastırmayıp geri atmaktır Cesaret

Şahin KARA22 Kasım 2020, Pazar - 11.28

Neredeyse bütün kelimelerin anlam kaymasına uğradığı bunun sonucunda da o kelimenin ifade ettiği erdemlerin içinin boşaltıldığı bir çağda .yerli yerince bir tanım.erdemli bir toplum için yazılarının devamını temenni ediyorum.

Aydın22 Kasım 2020, Pazar - 11.13

Cesaret; üstün bir davranış, önemli bir düşünme biçimi, çok yüksek bir erdem göstergesidir. Tüm erdemlerin koruyucu meleğidir. Hatta Aristotales’in “Cesaret insanî niteliklerin ilkidir çünkü diğer tüm nitelikleri garantiler.” sözü adeta bu yüzden söylenmiştir

Esma22 Kasım 2020, Pazar - 11.09

????????????????

Feray Akçay22 Kasım 2020, Pazar - 11.04

eğil, herşeyini kaybetmeyi göze alarak olur,, sanırım buda sonsuz teslimiyettir,tevekküldür.Goethe, “Eğer servetini kaybettiysen az şey kaybetmişsin, şerefini kaybettiysen çok şey kaybetmişsin ama cesaretini kaybettiysen her şeyini kaybetmişsindir. Hiç doğmasan daha iyiydi.” derken günümüz insanlarına cesaretin aslında ne demek olduğunu ne de güzel özetlemiştir.

Yazarlar