SIR - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Gamze KOÇ

Gamze KOÇ

gamzekoc83@gmail.com

SIR

SIR

Gamze KOÇ

Sevdiğim yazarların arasında hep bir yazgı benzerliği varmış, onu fark ettim geçenlerde. Küçük yaşta annelerinin vefatlarına şahit olmaları, babalarının ikinci evlilikleri, aileden uzakta, yatılı okullarda okumak zorunda kalmaları, yalnız yaşamayı sevmeleri, evlilikten ısrarla kaçmaları… neredeyse hepsinde aynıymış. Demek ki zihnim bütün bu yazarları sanki cımbızla tek tek bulup seçmiş dedim kendi kendime.   

Seçebileceğiniz şeylerin sınırlı olduğunu düşündüğünüz bir zamandan geçiyorsanız bazen onca yazarın içinden gönlünüze hitap edenlerin kitaplarını bulup seçmek bile çok lüks gelebilir. Hatta “Başka bir coğrafyada dünyaya gelmek isterdim”, “keşke anne babamızı biz seçebilseydik”, “bize okullarda bu kitapları okutmadılar”, “bizim konuşma hakkımız yoktu ki” diye bilindik şikâyet cümlelerini çokça duyduğunuz bir toplumda yaşıyorsanız bu bir ayrıcalık bile olabilir.

Bunu artık ayrıcalık saymayı geçtim çünkü okuduğumuz yazarların kitaplarını kendi hür irademizle seçebilmenin verdiği mutluluğu geride bırakan yepyeni bir şey öğrendim. Arkadaş seçimlerimizin bilimsel bir temeli ve izahı varmış da haberimiz yokmuş meğer. Genetik benzerliklerimiz sonucu seçiyormuşuz arkadaşlarımızı. Evet.

Tesadüf eseri olduğunu düşünmüyordum elbette bu yüz binlerce insanın kafalarının uyuşması durumunu. Olayın kader ayağına da vurgunum, orası da ayrı bir mesele. Ama meselenin gen yapılarımızın benzerliyle açıklanmış olması da bambaşka bir heyecan uyandırdı içimde.

İnsanların, arkadaşlık kurarken benzer özelliklere sahip kişileri seçmeye meyilli olduğu zaten bilinen bir gerçekti. Ancak bu eğilimin genom ölçeğinde çok sayıda gen açısından da geçerli olup olmadığı bir sırdı. İşte, yeni yapılan araştırmada bu soruya yanıt aranmış ve sonunda bulunmuş. Araştırmanın sonuçlarına göre yakın arkadaş olduğumuz kişilerle yabancılarla olduğundan daha fazla ortak DNA taşıyormuşuz. Hatta bulgulara göre yakın arkadaşlarımız arasındaki genetik yapı benzerliğimiz, dördüncü dereceden akrabalarımızla (kuzenler, yeğenlerle) neredeyse denk durumdaymış. Bu da genlerimizin yaklaşık yüzde birinin yakın arkadaşlarımızla aynı olduğu anlamına geliyor. İlk bakışta bu biraz düşük  gibi görünse de araştırmacılar bunun genetikçiler açısından kayda değer, anlamlı bir oran olduğunu belirtiyor.

Ataların gözünü seveyim, atalar hiç boş konuşur mu? “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” derken bu gerçeği kastetmiş olmalılar.  Şaka bir yana, Allah aşkına yanlışsa yanlış deyin, dördüncü dereceden kuzenlerimizle sıkı fıkı olan kaç kişiyiz?  Toplumumuzda yakın akrabalık ilişkilerinden bizar olup da yaka silkmeyen kaç kişi kaldı aramızda? Neden  yakın veya uzak akrabalarımız dururken farklı arkadaşlık ilişkileri kurma ihtiyacı duyarız? Demek kan çekiyor deyişimizin altında da genlerimiz yatıyormuş.

Akla bir sürü düşündürücü meseleyi getiren bu durumun üstüne sıcağı sıcağına bir olay yaşadım dün. Baktım öğretmen derste akrabalık ilişkileriyle alakalı sorular soruyor bizim Âkif’e. Malum 1. sınıfta çocuklara aile büyükleri tanıtılır, akrabaların isimleri öğretilir ya hani, konu döndü dolaştı “annenin kız kardeşine ne denir?”, “babanın erkek kardeşi senin neyin olur?” sorularına geldi.  Aslında bu biraz dejavu gibi bir şey oldu benim için çünkü aynısını kızımda da yaşamıştım. Hatta denemede Türkçedeki tek yanlış yaptığı soru bununla ilgiliydi. Acaba Âkif bu sorulara ne cevap verecek diye pürdikkat dinledim. Kıyamam, çocuğum hepsine “bilmiyorum, bilmiyorum” diye cevap verdi. Sonra öğretmeni soruyu bir de şöyle sordu:

- Oğlum teyzen var mı?

- Yok.

- Peki dayın var mı?

- Yok.

- Pekiii halan, amcan var mı?

- Yok! Ayy vaar!  

Ders bitince bir de ben sorayım bakalım, o an heyecandan mı diyemedi yoksa başka bir sebebi mi var diye merak ettim.  Bana da yarı kızgın yarı üzgün “Benim teyzem öldü mü deseydim anne!” dedi. “Dayı deyince de aklıma bir şey gelmedi. Amcamlarrr daaaa…” Baktım, olacak gibi değil, daha fazla soru sormamı istemiyor, sustum. Doğru diyor aslında çocuk; senede bir, bilemedin iki defa gördüğü akrabalarını aklına getirememiş o an, kimin kim olduğu oturmamış besbelli aklına.  “Ziyanı yok, kişi akrabalarını seçemiyor belki ama genleriyle benzer özelliklere sahip arkadaşlar seçebiliyormuş.” demek istedim o tatlı yüzüne bakarak.

Bu sırrı, şimdilik büyüklere vermiş olayım, biraz daha büyüsün ona da anlatırım. Belki daha güzel sırlar bulur o bana söyler.  “Genden, kandan geçtim anne; candan olsun tek! İnsanları yakınlaştıran canıgönülden muhabbetmiş!” der, der de sırları âşikâr eder.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Remziye güçlü24 Şubat 2021, Çarşamba - 12.47

Hocam muhteşem olmuş yazın sonuna kadar katılıyorum seni çok seviyorum kaderdaşım ????????????????????????

Nurcan D. Akçay24 Şubat 2021, Çarşamba - 11.16

Her yazınız beni etkiler hocam ama bu yazınız ile karayan yarama tuz serptiniz. Arkadaşlık, dostluk... Artık günümüzde bu kavramların içi ne kadar dolu? Nostaljik bir öge olmaktan sıyrılabiliyorlar mı? Senin verdiğin değeri ya karşı taraf vermiyorsa, buna dostluk denebilir mi? Kaybedince eski muhabbeti bu kadar canımın acıması, uykularımdan kabuslarla uyanmamın sebebi ganom, cana can olmak, canım olmasıymış demek ki gerçekten... Başka ufuklara götürdü bu yazı beni, düşünmek, yoğurulmak gerek bu konuda kendi adıma..

ŞO23 Şubat 2021, Salı - 21.41

1-Akraba ile ye iç alışverış yapma. 2-Akrabayı akrep soksun. 3-nahl suresinde Allah akrabaya iyiligi adaleti yardim etmeyi emreder.....Bazi atasozlerimiz ve kurani kerimden Rabbimin emri olan ayeti kerimeden sadece bir kac ornekti... Ben kendime soruyorum sorguluyorum ben bu gerceklerin neresindeyim diye..insan kendini adaletli sekilde sorgularsa sonuca varabilir...insanoglu bunu basaramadigi ve kendisiyle yüzlesemedigi icin tum dallarda basarisiz ve emirlerede riayet etmemis oluyor...Amcasin teyzesin...halasin... dayisin.. vs.. Sadece şekil cizmeyi iyi beceriyoruz...şekilciyiz yani... Halbu ki "Ağaç dalıyla gürler". Kisi akrabasinin cokluguyla guclenir kuvvetlenir sozünun uzerine psikologlar ve sosyologlar intihar vakalarınin coklugu kisilerin yalnizlasmasının parelelliginden söz ederler. Ha..! sadece akraba degildir, insan cevresiyle dostlariyla arkadaslariyla ailesiyle var olur ve onlardan kuvvet alarak mutlu olur, morali iyi olur, iyi bir motivasyonla hayata bakisi degisir, kimyası değisir... Sonuç olarak; Bence DNA nın kardeşi sayilan RNA 'da eksiklik varsa DNA ise ironidir;) Velhasıl; Rabbim herkese depoziteli hak ,adalet aşk, merhamet, sevgi bankasi nasip etsin...

Rümeysa Kazmacı21 Şubat 2021, Pazar - 23.34

Belki de ondandır ilk defa gördüğümüz ve sevdiğimiz birini sanki yıllardır tanımış hissiyatının oluşması. Ne güzel bir yazı olmuş . Elinize, emeğinize sağlık hocam ????

Çırak Mimar21 Şubat 2021, Pazar - 23.23

En iyi ayna eski bir dosttur demiş Mevlana Hazretleri... Sözün tek anlamı dostunun sana benzemesi veya ortak özelliklerinizin fazla olması değil; daha doğrusu dostunun senin baktığın gibi bakabilmesi, senin düşündüğünü onun da düşünebilmesi, çoğu zaman konuşmadan bile aynı fikirde anlaşabilmekmiş demekki.

Selda21 Şubat 2021, Pazar - 21.44

Yine harika bir yazı olmuş .candan olan arkadaş gibidi de yokmuş gerçekten bunu yaşayarak tecrübe ettik.

Prkr canan21 Şubat 2021, Pazar - 20.39

Akraba bildiğim çoğu insanla o kadar uzağız ki bendeki hükmü hiç yerinde ama o kadar güzel dostlarım arkadaşlarım var ki ömrünü ömrüne feda edesin geliyor.Göremesem de çok sevdiğim bir canım var mesela bu yazının sahibi olur kendileri????Yüreğine sağlık

Münire21 Şubat 2021, Pazar - 20.10

Muhabbet duyduğumuz dostlarımız isimden ibaret olan akrabadan evladır.Kan bağı mi gönül bağı mi ? Harika bir yazı Gamze hanım teşekkürler bizi yine geçmişimize goturdunuz

Semanur21 Şubat 2021, Pazar - 19.36

????????????????????????????

Nurten anne dikim evi21 Şubat 2021, Pazar - 18.59

Ne kadar güzel bir anlatım , yavrum (Gamze m) ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? Çok manidar bir okadar da düşündürücü. Beni en çok duygu seline gark eden (Akif im????????????????????????????)Nereden bilecek ki masum yavrum . Yaradan onun annanesine , 2 evlât hediye etti .Ve birini (Akif im in teyzesi ni) ???????????????????????????????? geri aldı. Bu na yürek dayanmıyör . Yüreğin tam ortasında o kör hiç sönmüyor. Hatırlandıkça alev alev yanıyor. ????????????????????????????Rabbim hepimize , sab rı cemiil versin Tüm bu acıyı yaşamış kardeşlerime de ???????????? Akif im in bu çok ama çok manidar sözleri ne kadar yürek titreten açıklama olmuş. Kıyamam be ona ????????????benim yavrum (Aslıhan ım) ???? yattıkça Rabbim onlara uzun ömür versin . İnşâAllah ????

Seda21 Şubat 2021, Pazar - 18.38

Ne de güzel söylemişsiniz muhabetle

Muammer A.21 Şubat 2021, Pazar - 18.07

Evet, teşekkür ederiz Gamze hanım. Şimdi düne döndüm bir an. Etkinliğin ilk sorusu idi annemizin kız kardeşi nedir sorusu. Bunu okuduğumda aslında ben de hatırladım durumu. biraz bekleyip cevabı söyledim. Sonra baba tarafından akrabaları sorunca biraz toparladık. Akrabalar önemli evet ama günümüzde sizin de dediğiniz gibi akrabadan teyze, dayı, amca... Daha yakın candan dostlarımızın olması iyi ki bu süreçte varlar.

Neslin21 Şubat 2021, Pazar - 18.05

Çok isabetli ????

Selda tombul21 Şubat 2021, Pazar - 17.57

Yine toplumun kanayan bir yarasına daha parmak basmış oldunuz hocam böylelikle

Hülya Öztürk21 Şubat 2021, Pazar - 17.49

Genden kandan geçtim anne, candan olsun tek .???????? Kesinlikle katılıyorum♥️

Yazarlar