MAHLUK - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Gamze KOÇ

Gamze KOÇ

gamzekoc83@gmail.com

MAHLUK

MAHLUK

Gamze KOÇ

Toplanın! Bütün masalların kötü ve korkunç kahramanlarını silip masalları baştan yazıyoruz. Korku filmleri için daha korkunç olanı aramaya da son! En korkutucu sahne, en korkunç kostüm, en korkunç makyaj nasıl yapılır diye düşünmeye de lüzum kalmadı artık. Ayaküstü sorulduğunda tak diye cevap verdiğiniz “fobileriniz nelerdir?” sorusunun cevaplarını da değiştirmelisiniz bundan böyle! Öyle korkunç bir şey tanıdım ki eften püften korkular, yanında hiç kalır!

 Hayatımda iddialardan hep uzak durmuş olan ben, iddia ediyorum bundan daha korkunç bir şey yok!

Hayalet, âfet, mezarlık, karanlık, salgın hastalık hırsızlık, vahşi hayvanat vs… Yok yok bunlar değil. Bunlar bildiğimiz hep beylik laflarla anlatılan, yazılan, çizilen şeyler. Kasemle söylüyorum, artık listenin başını çekecek tek bir şey var ve bunların hepsini al aşağı eder. Adını illaki duymuşsunuzdur, duyulmamasına imkân yok zaten ama yerini bu korkulacaklar listesinin en başına eklemek çok garip gelecektir eminim, maalesef kendimden biliyorum.

Benimki, olsa olsa öncesinden bir "aman diyeyim!..” tarzında uyarı ya da sütten ağzı yananın beyaz olan hiçbir şeyi ağzının yakınlarına yaklaştırmama çabasından başka bir şey değil. Ben gardımı aldım bugün ve fark ettim de nedense bize en önce korkmamız gereken başka şeyler belletmişler!

Misal, eskiden bir "hayalet" furyası vardı. Ucuz Türk filmlerinde "hayalet" denen şey, ninelerimizin "sakız gibi" diye tarif ettiği bembeyaz çarşafların havada uçuşmasıydı. Sonra yabancı ve ikonik bir film olan “Hayalet Avcıları" girdi hayatımıza. Ne çok izlenmişti o yıllarda. Şehri ele geçirmek isteyen hayaletler geri döner ve her yerde korkutucu çığlıklarıyla cirit atarlar. Hatırlıyorum da ondan sonra bu fantastik filmin kurgusundaki korku unsurları az gelmiş olacak ki daha korkunç olan filmler sürüldü piyasaya. Yok "Hayaletli Ev" yok "Evdeki Hayalet" yok "Mezarlıktaki Hayalet" derken evler film kasetleriyle dolmuştu. Tabii hâliyle kuytuda köşede ruhlardan bahsedildi "ruh çağırma seansları" yapıldı gizli saklı. Bundan nasibini alan çocuklara da hayaleti daha sevimli göstermek için "Casper" diye kurgusal bir karakterle bir çizgi film hazırlandı. Ne acı, sözüm ona bu çizgi filmle çocuklar, hayalet korkularını yenecekti. Hiç de sanıldığı gibi olmadı. Çocuklukları o tuhaf sanrılarla geçmiş ve hâlâ o korkularla mücadele eden birçok yetişkin tanıyorum. Yeni tanıştığım bu korkuyu duysalar eminim, izlerken o korktukları hayaletleri alır koyunlarında uyuturlar. Gözlerinizle göremediğinizden mi yoksa göz göre göre görmediğinizden mi korkarsınız bir düşünün? O bütün hayaletler, varsın sarsın etrafımızı diyecek kadar daha korkunç olanı tanıdım diyorum!

Deprem de yıllarca korktuğumuz şeylerin içinde ilk saydıklarımızdandı hep. Deprem, bu topraklarda yürekleri dağlayan en bilindik âfettir çünkü. Doğru ama benim tanıdığım bu korku, “Fâcianın en beteri buyurdun gelsin, altında kalırsam bir moloz yığınının altında kalayım, ölür giderim en fazla!” dedirtiyor insana.

Mezarlıklar var bir de. Çocukluğumuzdan beri korkutulan yerler olarak bildik hep oraları. Yaramazlık yapanlara tehditkâr bir parmak savrulur, falancanın ruhu mezarından çıkar rüyana girer, diye korkutulduk. Ben sevdiklerim toprağa girince öğrendim mezarlıklardan korkmamayı hatta daha çok sevmeye başladım mezarları. Ölülerin ne zararı olabilir ki? Toprak altında kalan cesetler ne kadar kötülük yapabilirdi ki bize?

Karanlıktan korkmaksa belki de korkuların en küçük kardeşidir. Işıkları açınca geçen karanlık gibi de değil, bu korkunun karanlığı zifir! Geçmiyor!  Işıkların cümlesi gelse güneşi de koysan önüne, aydınlığa çıkamıyorsun bir türlü! Karanlık korkusunu da öpüp başına koyası geliyor insanın.

Şimdiyse salgınmış. Ne gam! Hastalıkların hiçbiri bu kadar korkunç gelmiyor artık kulağıma? “İlacı, aşısı var. İstediği kadar ele geçirsin bedenimi virüslerin cümlesi, o bile bu kadar koymaz!” der geçerim!

Hırsızdan ve hırsızlıktan korkutularak büyüyenler iyi bilir. O zamanlarda hırsız evlere girer para ziynet eşyası nev’inden şeyler çalardı. Bir keresinde de bizim evimize de hırsız girmişti. Ben küçüktüm. Hırsız her yeri darmaduman etmişti. Evi o hâlde görünce nasıl da korkmuştuk. Hırsız deyince aklıma hırsızın en fazla bu kadar kötü olabileceği gelirdi. Yok artık o hırsızlardan da korkmuyorum! Çünkü daha fecisi de varmış. İsmi, sûreti, sesi, sözü çalan hırsızlar çıktıktan sonra paran pulun çalınmış, ne ki?

Hâsılı canavarlar, devler, yedi başlı ejderhalar, yılanlar, çıyanlar, yırtıcı hayvanların cümlesi… Hepsi hikâye. Yılanla uyuyasım, çıyanı sevesim, akrebi besleyesim var. O kadar ciddiyim ki! Hepsi şu an öyle sevimli geliyor ki gözüme. Bu mahluklar öyle Gulyabani, King Kong ya da Frankestein da değil ki kaçasın, kendini koruyasın. Sen ben gibi “insan” çünkü. 

İnsan! Evet, listesinin en başına insanı koydum. Ne kadar rahatsız ediyor değil mi okuyunca.

Yüzüne insanlık maskesi takıp dışarı çıksa illaki maskesi düşer de bir şekilde anlarız bu mahlukları. Bunlar öyle de değil, insanlık elbisesini tenleri üzerine geçirmiş; sana bana çok benziyor ve sağda solda cirit atıyorlar. Buldukları her yere çöreklenip başkalarının suretiyle, sesiyle, sözüyle türlü dolaplar çeviriyorlar. Önünü ardını düşünmeden parmaklarının ucunda insanların dünü, bugünü, yarınıyla oynuyorlar. Bu işin hakkı hukuku, bu dünyanın ötesi de var diye düşünmeyen haysiyet yoksunu mahluklar bunlar! Benim görüntümle benmişim gibi bir ahbabımla konuşup, kendi sözünü benim sözümmüş gibi sunarak tuzaklar kurabiliyorlar. Kiminin parasını, kiminin vaktini, kiminin de umudunu çalan bu hırsızları, herkes insan sanıyor. Yazık! Bunlara insan gibi muamele ediliyor, sevilip, sayılıyor hatta böylelerine âşık olan bile var? Bukalemun gibi âna ve mekâna göre kendini kamufle edip içimizde dolaşıyorlar.

Şimdi sorarım size, haksız mıyım? Tek başına, bütün korktuğunuz şeyleri, alt etmez mi bu mahluk.  Eskiden imtihanımız yokluktu, şimdiyse bu mahluk! Eyvahlar olsun! Eyvahlar olsun!

*** Bu yazı, bir “siber mahluk”un, İnstagram ve gmail hesabımı şifremi kırarak  ele geçirmesi üzerine benim adıma insanları aldatmaya çalışması nedeniyle kaleme alınmıştır.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Ιθάκη7 Mart 2021, Pazar - 12.04

Elinize sağlık Hocam. Bir insan nasıl böyle şeyleri yapabilecek hale geliyor, inanamıyorum. Çok geçmiş olsun

Feray AKÇAY3 Mart 2021, Çarşamba - 21.04

Öncelikle çok geçmiş olsun Gamze hanım, yazılarınızı inanın merakla bekliyorum , bu haftaki yazınızı sonunda ne çıkacağına dair tahminlerle okudum, cevabı az çok tahmin ettim çünkü insan ayetlerde bildirildiği üzere nefsine hakim olamayıp yanlışa düşebilmekte, hem kendi hayatını ve ahiretini, hemde başkalarına hayatı zehir etmekte hiç geri kalmıyor, ben yazınızı okuyunca doğruyu bulamayanlara ayetlerle doğru yolu görürler diye ayetlerimizi yazmak istedim.Bu güzel yazınız, doğru tespitleriniz ve akıcı anlatımınız için ayrıca çok teşekkür ediyorum. Ve ayetlerimiz: “ Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla” Muhakkak ki biz insanı en mükemmel biçimde yarattık.(Tin /4.Ayet) Sonra onu aşağıların en aşağısına indirdik.Tin /5. Ayet) Ancak iman edip sâlih ameller yapanlar müstesnâ! Onlar için hiç eksilmeyen ve tükenmeyen bir mükâfat vardır.(Tin /6.Ayet) Sizi yaratıp yeryüzünde yayan da O’dur. Nihâyet yine O’nun huzurunda toplanacaksınız.(Mü'minün/ 79. Ayet)

ŞO2 Mart 2021, Salı - 14.53

Hacker... Devir degiştikce, insanoglunun uğrasilari da degisiyor veya gelisiyor. Günümüzün belki de en önemli ugraşısı sosyal medya mecraları.insan uzerinde olumlu olumsuz etkileri yadsınamaz bir gercek sizin yaşamış oldugunuz ornegi gibi ve yine hatta onlarca yil dir görmedigi bir sevdigiyle aninda iletisime gecebiliyor buda guzel tarafi. Gecengun bir yazi okumustum dunya ünlülerinin, devletlerin sosyal medyasi hacklenebiliniyor, teknik olarak biz buna siber saldiri diyoruz. Dunyaca unlu Elon musk,Bill gates 'in twitter hesaplarinin hecklenmesiyle cok buyuk bir bitcoin dolandiriciligi sahnelenmiş.... Yani; japonlarin bir sözü" her iyinin icinde bir kötü her kötünun icinde bir iyi"bu mecralari kullanmak zorunluluk gibi oldu. Eee ne diyelim uzay cagindayiz artik teknoloji savaşlari var..Rabbim yar ve yardimcimiz, sizede tekrar gecmis olsun dileklerimle.. Kocaman depoziteli sevgi bankasinda sevgi biriktirmeye devam edelim ki sosyal medyayada gerek kalmasin;):)

Elif2 Mart 2021, Salı - 09.39

İnsanin insana yaptığı korkunç şeylerin sınıri yok ..

Biravuctoprak1 Mart 2021, Pazartesi - 16.41

İnsan...insan yapar, insan kötü. Zamana dem vurmuyorum. Zaman değişmiyor, insan değişiyor, değiştikçe zamana atıyor suçu. Halbuki, zaman aynı zaman. Her zaman dediğimi yineliyorum; "insana rast gelmek ümidi ile."

Semra1 Mart 2021, Pazartesi - 01.53

Hocam çok ama çok anlamlı bir şekilde anlatmışsınız... ???????????????????????? Nasıl da hak veriyorum size... Her döneme göre korkularımız değişiyor aslında... Babaannemin zamanında Şahmerdan varmış ... Bir nevi insan olmayan yaratıklar... Babamlar ufolardan bahsederdi... Ve devrimizin payına ise bu mahluklar düşmüş... Nerden nereye... Gelecekte acaba bu mahluklardan da korkulmayacak şeyler diye anlatacaklar mı... Veya biz bunu gelecek nesle ne şekilde anlatacağız...Ne korkunç... En korktuğumuz şeyin insan görünümlü mahluklar olması... ????????????????????????

Semra pala28 Şubat 2021, Pazar - 19.15

Çok güzel bir konuya değinmişsin gamzecim.gerçekten korkuyoruz artık.sanada çok geçmiş olsun.gönlü güzel gamzecim emeğine kalemine sağlık.rabbim yolunu açık başarılarını daim etsin inşallah.

Yusuf Çakır28 Şubat 2021, Pazar - 15.58

Yerden göğe kadar o kadar haklısınız ki

Semra28 Şubat 2021, Pazar - 15.09

Gamze hanımcım yazınızı herzaman ki gibi tek nefeste okudum, çünkü çok akıcı yazıyorsunuz, ama gerçekten çok üzücü bir durum Allah o mahlukları ıslah etsin, Rabbim sizede güç kuvvet versin inş

MENTEŞE HOLDİNG28 Şubat 2021, Pazar - 14.31

It was an instructive article, congratulations

Asu28 Şubat 2021, Pazar - 12.51

Öncelikle bu siber mahlukla böyle tanışmış olduğunuz için çok geçmiş olsun. Uzun süredir ilk defa acaba nedir diye okuduğum okurken tahminlerde bulunduğum sonunda doğru çıkacakmı diye merakla hızlandığım sürekli lafa tutan çocuklarımdan azıcık müsaade istediğim en sonunda böyle genel bir cevapla karşılaşınca kendi kendime konuşmaya başlayışım... Renkli bir güne başlangıç oldu kaleminize sağlık.

Gurbet28 Şubat 2021, Pazar - 12.20

Kalemine yüreğine sağlık yine pazarimizi süsleyecek farklı batıracak harika bir yazı olmuş

Hayat28 Şubat 2021, Pazar - 11.44

Çoook çoook merak ederek ilgiyle okudum. Çok korkunç bir canavar düşleyerek hem de. Böyle bir son beklemiyordum ama okuyunca öyle çok hak verdik ki. Malesef evren yaratıldığı dan beri en korkunç varlık da insan en iyi varlık da. İkisini ayırt edemeyişimiz korkunç bir durum. "GEÇMİŞİMİZİ GELECEĞİMİZİ, HAYALLERİMİZİ ÇALAN İNSANCIKLAR" ın zamanında dost zannettiklerimizin olduğunu öğrenmemiz en korkunç şeydi benim için de. Kaleminize, Yüreğinize sağlık.

????️cicek_bocek_siir????️28 Şubat 2021, Pazar - 11.38

Çok geçmiş olsun hocam.

Nezahat ŞEREF28 Şubat 2021, Pazar - 10.55

Merhaba Gamze hanım, Eşrefi mahlukat olarak yaratılan insanın, nasıl esfeli safiline dönüştüğünü, her geçen gün bir başka gazete haberleri ve icraatlarıyla görüyoruz maalesef.. Sonunu üzülürek okuduğum makaleniz, bu acı gerçeği vuruyor insanın yüzüne ve adeta insandan daha tehlikeli ve korkunç bir mahluk olmadığı söylemini doğrular nitelikte olmuş.. Kaleminize güç, kuvvet ve sizin için sadakai cariye olacak, kalıcı eserler diliyorum Rabbimden..Bu vesileyle maddi manevi kayıplarınızdan dolayı çok geçmiş olsun diyor, başarılarınızın artarak devamını diliyorum.. selamlarımla sevgili Gamze hanım.. 28 şubat 2021

Enis-i dil28 Şubat 2021, Pazar - 10.53

Çok haklısınız hocam. Kediye, köpeğe mamasını ver arkanı dön rahatça ama insan(ımsı) öyle değil, bir anda çok tehlikeli bir varlık oluyor. İnsanlık olarak gün geçtikçe kötüye giden durumdayız, Allah sonumuzu hayır etsin.

Özge öğretmen28 Şubat 2021, Pazar - 10.52

Kesinlikle hocam. En tehlikeli mahluk kesinlikle insandır. Kaleminize sağlık ????????????

Bağımsız okur28 Şubat 2021, Pazar - 10.44

Muhteşem bir yazı olmuş .

Nazligeometri28 Şubat 2021, Pazar - 10.25

Yine güzel bir bakış ????????

Nurten anne dikim evi28 Şubat 2021, Pazar - 10.03

İnsan lığın yüz karası bu annem ????çok Üzgünüm ???? Hayvanlar bile böyle yapmıyor , karnını doyurduktan sonra bir kenara çekiliyor ve bir diğerine bırakıyor . saldırımıyor bile . Hayvan deriz bide. Evet dediğin gibi MAHLUK. İnsan olmak bir erdemliktir. Bu güzellik her bedene fazla büyük gelir. Ya da çok küçük içine sığmaz dar gelir . Geçmiş olsun yavrum ???? Sen sıkma canını Rabbim ayağına dolandırsın da kimselerin bir daha canlarını yakamasın inşallah. Devam yavrum ???? DEVAM ???? Senin giydiğin . bu İNSAN lık CÜBBE sini, böyle meczup . . . . lar giyemez . Bin misli büyük gelir onlara Yolun ve bahtın , hep açık olsun benim güzel yürekli yavrum ???? ???? ???? ???? ???? ????

G. Yaylakaşı28 Şubat 2021, Pazar - 09.44

Pazar günü bir elimde çayım bir elimde Gamze Koç'un bu güzel yazısı... Başka söze ne hacet...

Pınar28 Şubat 2021, Pazar - 09.41

Tebrikler çok doğru

Seda28 Şubat 2021, Pazar - 09.36

Geçmiş olsun öncelikle ve bu mahluklara fırsat vermesin Allahım

Yazarlar