Kuyu - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Gamze KOÇ

Gamze KOÇ

gamzekoc83@gmail.com

Kuyu

Kuyu

Gamze KOÇ

Artık ya reşit olma yaşını değiştirmemiz gerek ya da anlamını. Çünkü 8 yaşındaki kardeşini öldürmeyi kafasına koyan ve bunu on beş gün boyunca enine boyuna planlayarak kardeşini ıssız bir ormanda katleden bir kişi reşit sayılamaz!

Kanunen reşit sayılan her birey, “Her şeyi yapmaya ruhsatım var artık.” diye düşünüyor. Halbuki birileri çıkıp tekrar baştan anlatmalı; reşit olmak demek, varlığını ispat etme zamanı geldi demektir. Evlenmek değil bir evi geçindirebilecek sorumluluğa sahibim demektir. Oy verebilmek değil siyasi bir fikre sahibim demektir. Reşit olmak, eğriyle doğruyu ayırmak demektir, bir canı hele ki aynı karında yattığın karındaşını koruyup kollamaktır, öldürmek asla değil! Bir insanın canına kıymanın hiçbir bahanesi olamaz ki bunun yaşla alakası olsun.

Bu, okuduğumuz diğer katliam haberlerine benzemiyor. Biz tacize öfkeli, tecavüzle kanlı bıçaklıydık ama kardeş kıskançlığından ötürü asılmıyordu yüzlerimiz.

Kıskançlıktan bir kardeşin bir kardeşi öldürmesi, bambaşka bir kedere salmalı bizi. Derde karacak kadar ezmeli yüreğimizi, en çok da kara kara düşündürmeli her birimizi.

Yusuf’un kuyuya atılmasıyla bitmemişti elbette kardeş kıskançlığı. Tetikte bekleyen bir düşman gibi aramızda dolaşıyordu sinsice. İş alanındaki kıskançlıklara, akran kıskançlıklarına, romantik kıskançlık adı verilen partnerler arası kıskançlıklara illa ki hayatımızın bir yerinde rastlıyoruz ve bu tür kıskançlıkları ciddiye alıyoruz.  Ama kardeş kıskançlığına nedense halının altına süpürülen toz muamelesi yapıyoruz.

Bir çocuk, kendini en güvende hissettiği yer olan ailesi içinde, kardeşini kıskanıyor ve bu kıskançlık duygusu çığ gibi büyüyorsa o çocuk desteksiz, güvensiz, kızgın olarak yetişiyor demektir. Bir evlat, kıskançlık sebebiyle 18 yaşına kadar içinde nasıl canavarlaşmış bir öfke büyütebilir? Bir evlat, babası kendisini kardeşi kadar çok sevmiyor diye kardeşini nasıl öldürebilir? Üstelik o evlat, bunu sırf babasını cezalandırmak için yaptığını nasıl söyleyebilir? Bir evladı demek ki kendi ellerimizle gözü dönmüş bir cani yapabilir, sevgimizi adil paylaştırmadığımızdan onu kendimize düşman edebiliriz.

Artık “Sana güveniyorum ama çevreye güvenmiyorum.” cümlesini de ezbere söyleyip suçu etrafa atmayı, hatayı el alemde aramayı bırakalım. Çevre, ortam, arkadaş diyerek gerçeği maskelemeyelim. Mesele ailede. Ana-baba okulundan hakkıyla mezun olamamış bütün ebeveynleri dikkatle düşünmeye sevk etmeli bence bu olay. Yoksa kuyuya atılan Yusuf’lar ya da gözleri ağlamaktan kör olan Yakup’larla dolacak etrafımız.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Gurbet kangırlı9 Ağustos 2020, Pazar - 09.55

Yine harika bir yazı olmuş ne kadar doğru ve ne kadar acı malesef kaleminize yüreğinize sağlık gamze hanım ????

Hatice Gulamoğlu9 Ağustos 2020, Pazar - 08.42

Ahh hocam yaaa! Çok üzücü bir olay elbette ki.. Hayatın kodlarını iyi anlamak şifreleri iyi çözmek lazım...

HcrDrsn9 Ağustos 2020, Pazar - 02.15

Gerçekten çok güzel noktalara değinilmiş. Kaleminize sağlık Gamze Hocam, istifadeli olmasını temenni ediyorum.

Nutren anne dikim evinden8 Ağustos 2020, Cumartesi - 21.43

Çok güzel kalemine yüreğine sağlık

Yazarlar