KALPLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Gamze KOÇ

Gamze KOÇ

gamzekoc83@gmail.com

KALPLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ

KALPLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ

Gamze KOÇ

Aziz, mübarek (!) şubat ayının 14’ünü idrak ediyor oluşumuzdan da, geride kalan diğer on bir ayın her birinin ticari kazanç için büyük bir itinayla bilirkişilerce tek tek pay edilmiş olduğundan da bahsetmeyeceğim esefle. Bu çok bilindik bir serzeniş olur. Üstelik bunun, kedi ve uzanamadığı ciğer muamelesine maruz kalan kadınlardan biri olarak algılanma tehlikesi de var. Aman diyeyim...!

Dileyen dilediği günü arşa çıkarsın, hele bu sevgiden olacaksa bence hiç mahsuru yok. Hediye almayı kötü göstermek, güne verilen kıymeti küçümsemek gibi bir derdim de yok. Yok kapitalist düzenin ekmeğine yağ sürmekmiş, yok Batı oyunuymuş diye de kimseyle didişecek değilim. Bilakis varsa gerçekten seven, hatta aşkı lâyıkıyla yaşayan, ben bizzat destek olmaya bile hazırım. Sevginin, sevmenin, aşkın kime ne zararı olabilir ki? Sevginin her şeyi iyileştiren gücünü, hastalık sürecinde aşkın, birçok ilaçtan daha iyi geldiğini modern tıp bile bas bas bağırıyorken kim bunun aksini iddia edebilir?

Herkes aynı fikirdeyse neden etraf hasta kalplerden geçilmiyor peki? Madem günler öncesinden sevgi uğruna bunca hazırlık, bu kadar harcama yapılıyor, bu kadar telaş yaşanıyor; öyleyse nereden taşıyor bu kadar öfke? Bu işte bir terslik var. Bu kadar hediye ve sevgi dolu jest varsa bu âşıklar neredeler? Bu kadar hasta yürek âşıksa felaketlerin aşkla ne ilgisi var? Mesele de bu zaten.

Etrafımızda, onca zarar ziyana uğrayan kadın varken ve bunlara her gün bir yenisi daha eklenirken sırf böyle günlerde, şatafatlı, makyajlı ve gülen yüzlerle gezinen, iddialı hediyelerle mest edilen, o çok sevilen kadınlar kimler? Sahi, diğer günlerde neredeler?

Havada, kan kusup kızılcık şerbeti içtim deme kokusu yok mu sizce de? Aşkın büyüsü bozuldu a dostlar, aşkın büyüsü bozuldu! Aşkın, Leyla’dan Mevla’ya ulaştıracak büyük bir gücü yok muydu? Yoksa biz yanlış mı öğrendik? Şimdi tellalların tezgâhların başında bağırdığı şeyler aşkı yüceltmek için değil aşkı temize çıkarmak, aşkın üzerinde biriken kiri pası gizlemek için. Aşkı allayıp pullayıp satmak, aşka renklerden kırmızıyı yakıştırmak, kalbe sevimli bir şekil verip bütün eşyaların üstüne kalpler kondurmak… Bu, aynı bir ölüye makyaj yapmak gibi…

             Biz, kalbin ve aşkın piyasadaki hesabını böyle yaparken Farabi, tam bin yıl önce kalbi “Kimsenin emrinde olmayan bir organdır.” diye kayıtlara geçirmiş. Kalbi incelemiş bütün âlimler. Aşkı tarife çalışmış şairler.   Eskiden, âşığın kimseye değil sadece kendine zararı var diye aşk acısına iyi gelecek ilaçlar hazırlamış hekimler.  Aşkın belki de en kötü şayiası İbni Sina zamanında yayılmış. O da vebayla aşkın aynı kefeye konulan bir hastalık muamelesi görmesi olmuş. Ne hoş, o zamanlar aşkın sakınılan yanı sadece bünyede bıraktığı marazmış. Şimdiyse tatminkârsızlığı ile şeytanı aratmayan, tene düşkün insanlarla adı anılır oldu ve ne yazık ki bu sapkın ruhlu insanlar yüzünden “aşk yaşamak” denince o masum “aşk”ların alnına leke sürüldü.

Yazılan bütün aşk hikâyeleri şimdi tarumar... Ferhat, Şirin'e değil Şirin'e varayım diye deldiği dağ için kullanacaktı o gücünü, yanıldı. Etraf yanılmış Ferhatlarla dolu. Aslı'nın çözülmeyen düğmeleri, büyüden düğümlü kalsaydı keşke. Aslı, düğmelerinden de iffetinden de oldu. Kerem'i bir günde ne de çabuk unuttu. Leyla'nın sırf Mecnun'a görünen güzelliğini herkes görür oldu. Mecnun’un gözü Leyla’dan başkalarını da güzel diye bildi.   

Aşk incitmez, eskitmez, çürütmez aşk. Aşk çökertmez, yuvalara dar ağaçları dikmez!  Aşk yara açar; en fazla özletir, yemeden içmeden kestirir adamı. Dalgın eder, sus pus eder ama pisletmez içine giren yüreği, kirletmez kimseyi. Aşk uykuları çalar topu topu. Sabahı sabah ettirir ama gidip de tatlı bedenden can söküp almaz, katil dedirtmez kendine. Aşk olsa olsa gözü kör eder, gizler var olan kusuru ama gözleri mor etmez asla! Aşk, tonla paranın harcandığı güzellik malzemelerinin yapamadığını yapar, güzelleştirir yüzleri.  Aşk iyi gelir cana, yara bere çökertmez yüzlere. Öyle “özgürlükle" birlikte anınca ya da "yasak" kelimesiyle yan yana getirince peyda olan bir “şey” değildir aşk. Bu, düpedüz ah-lak-sız-lık-tır. Aşk öyle bir şey değil! Aşkın adını alıp kaçsa keşke birileri. Aşkın bu olduğunu sanacak yoksa bugünün çocukları. Yazık!
 Şairin,
“Sizin hiç babanız hiç öldü mü?
  Benim bir kere öldü kör oldum.” demesi gibi bana da “Siz hiç âşık oldunuz mu?” diye sorarlarsa eğer “Evet, bir kere oldum ve doydum hatta doldum.” diyebilirim. Çünkü âşık olunca boşlukta kalmaz hiçbir şey ve aşk ruhu doyurur.

Gerçekten sevenler ortalık yere açmazlar içini. Aşkın seyre ihtiyacı yoktur çünkü. Dahası âşık, koruması lazımdır kalbini.

Sırf bu sebepten kalplerin ayarlarını baştan yapmalı, üniversitelere bölümler açmalı aşk üzerine. Aşka tekrar âşık olunmalı.         

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Ιθάκη7 Mart 2021, Pazar - 12.31

Çook güzel bir yazı olmuş ve çok önemli bir konuyu yazmışsınız yine. Kaleminize sağlık. Cânı kim cânânı içün sevse cânânın sever Cânı içün kim ki cânânın sever cânın sever Herkes cânını, cânı için sever olmuş maalesef...

Nurcan D. Akçay18 Şubat 2021, Perşembe - 22.38

Her cümleniz şiir tadında... Betimlemelerinize hayranım hocam. Çok içten ve dosdoğru anlatmışsınız yine yeniden... Hele "Bu, aynı bir ölüye makyaj yapmak gibi..." derken.

Remziye16 Şubat 2021, Salı - 15.32

Hocam şiddetle katılıyorum ????günün benim için hiç önemi yok erkeklerde çok ince olmadıkları için 14 şubatta Bi bahanedir biz bayanlara napalım senenin Bi kaç günü şımartılmak bizim de hakkımız değil mi ayol ????ama dip not benim eşim almaz ????????????????

ŞO15 Şubat 2021, Pazartesi - 00.33

Bu kadar güzel bir anlatimdan sonra bana düşen de şiirle taçlandirmak kaldı;) "Duydum ki bizi birakmaya azmediyorsun ETME. Baska bir yar Baska bir dosta meyil ediyorsun ETME Ey ay felek harap olmus, Ziyan olmus senin icin Bizi oyle ziyan oyle harap ediyorsun ETME Ey makami var ile yokun ustunde olan SEN Varlik sahasıni terk ediyorsun, ETME. Sen yüz cevırecek olsan ay kapkara olur Gamdan sen ayında evini de yıkmayı Kastediyorsun ETME. Şekerligin icinde zehir olsa dokunmaz bize Sen zehri seker, sekeri zehrediyorsun ETME. Harama bulasan gözün Güzelliginin hırsizi ey hırsızlıga da degen Hirsizlik ediyorsun ETME. Aşiklarla başa çıkacak gücün yoksa eğer AŞKA öyleyse ne diye hayret ediyorsun,ETME. İsyan et ey arkadaşım Söz söylenecek an degil, AŞKIN baygınlıgıyla ne meşk ediyorsun,ETME." Aşk, sevgi uzerine cok seyler soylenebilir; Aşık veysel' in dedigi gibi güzelligin on para etmez bu bendeki aşk olmasa...saygıyla.

Hacer Dursun14 Şubat 2021, Pazar - 21.13

Aşk iyi günde kötü günde yanında olduğunu bilmek ve yanında olmaktır. Çok güzel ifade etmişsin yine sevgili hocam. Sevgilerimle ????

Ebuzerr14 Şubat 2021, Pazar - 19.58

Aşkın şeriatı olmaz. Olursa aşk olmaz...

Semra14 Şubat 2021, Pazar - 18.31

Kalpleri Ayarlama Enstitüsü demek... Daha başlıktayken bir kelebek gibi kalbimi bıraktım bile... ???? Yıllar önce okuduğum bir kitapta şöyle diyordu: " Her kalp aşkı farklı şekilde yaşar, her kalpte aşkın farklı bir resmi vardır. Boş bir sayfaya düşün ve aşkınla beraber el ele verin, göz göze, kalp kalbe ve aşkın resmini bir de siz yapın..." Şuan bakıyorum da biz aşkı güzelleştirelim derken gösteri yapar gibi çirkinleştirmişiz... Anlıyorum aşkın resmini de farklı anlaşılmış... Aslında yapmak gereken çok basit... Önce yanlışı farkedip sonra resmi çizmeye ayarlayalım kalbi... ????????

Zehra14 Şubat 2021, Pazar - 14.56

Aşķ en çok, sevdiği kadının gözyaşlarına kıyamayan erkeklere yakışır.

Asu14 Şubat 2021, Pazar - 14.49

Kapitalist düzenden değil yürekten gelen psikopatça değil usulünce yaşanabilen aşkların sevmelerin yaşanabilmesi dileği ile sevgi günü kutlu olsun... Kaleminize sağlık...

Fatma ünal14 Şubat 2021, Pazar - 12.08

Karlı bir pazar sabahında aşka bir de burdan baktık.Gamze hocanın zihinimize attığı kelimeler ordan oraya savruluyor. Tıpkı dışardaki kar taneleri gibi:)☺

fthakyol5214 Şubat 2021, Pazar - 10.57

Yüreğinize ve kaleminize sağlık. Günümüzü o kadar güzel özetlemişsiniz ki söylenecek başka söze gerek yok. Askında “aşk” hep en masumuydu bu insalığın. Onu kirleten ne yazık ki yine biz insanlar olduk. En güzel duygudur aşk. Nasip olanlara ve yaşayanlara selam olsun ????

G Yaylakaşı14 Şubat 2021, Pazar - 10.11

Aşka muhtaç o kadar gönül var ki... Dilerim ki herkes aradığı, hayal ettiği aşka ulaşır. Yüreğine sağlık dostum, güzel bir pazar sabahını, güzel bir yazıyla başlattın bana!!!

Semra14 Şubat 2021, Pazar - 09.56

Gene herzaman ki gibi harika bir yazıydı, ellerinize kaleminize sağlık, Gamze hanımcım

Sümeyra Türk14 Şubat 2021, Pazar - 09.52

Örnek aldığım aile, örnek aldığım insan..'' Aşk''ı ne güzelde anlatmışsınız.. Bu hafta da payımıza düşeni aldık..

Hayat14 Şubat 2021, Pazar - 09.38

"Sevenler ortalık yere açmazlar içini. Aşkın seyre ihtiyacı yoktur." Bunu bile anlasa insanlık yeter. Muhteşem bir yazı olmuş yine. Kaleminize kuvvet gönlünüze sağlık...

Ala Pamukçu14 Şubat 2021, Pazar - 09.36

Eline kalemine sağlık????????

Özge öğretmen14 Şubat 2021, Pazar - 09.13

Yüreğinize, kaleminize sağlık hocam ????????????

Yazarlar