Fatih ARDUÇ

Fatih ARDUÇ

arducf@hotmail.com

SEKÜLERLEŞMEK, DÜNYEVİLEŞMEK, SERVETE KARŞI DÜŞKÜNLÜK!

SEKÜLERLEŞMEK, DÜNYEVİLEŞMEK, SERVETE KARŞI DÜŞKÜNLÜK!

Fatih ARDUÇ

Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır. "Bismillahirrahmanirrahim ile başlamayan her anlamlı iş, bereketsiz ve sonuçsuz kalır." (1) Hadisi Şerifi gereği yazmaya besmeleyle başlıyorum. İnşallah.

……………….

Yazılarım hiçbir zaman kişileri ve gurupları hedef almayacaktır.

………………

Müslümanlar evlatları, paraları, malları ve bulundukları makamlarla imtihan edilmektedirler.

Bu durum Müslümanlar için İslamiyet’in vahiy yoluyla Peygamberimiz, Önderimiz, Liderimiz Hz Muhammed Mustafa’ya indirilmeye başlamasıyla başlamıştır. Kapitalizmin dünyaya hakim olmasıyla bu imtihan Müslümanlar için daha zor hale gelmiştir.

İnsanların bulunduğu ortamdan etkilenmemesi mümkün değildir. Servete, modaya bağlılığa ve makama göre itibar görülen ve nefis, şeytan, moda, sosyal medya, televizyon… gibi olumsuz uyarıcıların olduğu dünyada inançlı insanların işi gerçekten zor.

Mala düşkünlükten maksat, metaa aşırı bağlılık neticesinde Allah’a karşı kulluk vazifemizi ihmal etmeyi, ümmete ve insanlığa karşı görevleri tam olarak yerine getirmemeyi kastediyoruz.

İMANLA YOĞRULMAYAN NEFİS MALA DÜŞKÜN OLUR

“Doğrusu siz yetime ikram etmiyorsunuz. Yoksulu yedirmeye birbirinizi teşvik etmiyorsunuz. Haram helal demeden mirası yiyorsunuz. Malı aşırı bir biçimde seviyorsunuz. (2)

İman ile olgunlaşmayan insanlar dünya ve içindekilere meyleder. Onlar için ne varsa dünyalıktır. Ötesi yoktur. Varsa da önemi yoktur. Böyle olunca Müminin iki temel düşmanı (nefis ve şeytan) devreye girer ve kul Halk ağzıyla “Helal haram ver Allah’ım. Şaşkın kulun yer Allah’ım” mantığıyla hareket eder.

Toplumda öyle fertler vardır ki servet ve makam onun için vazgeçilmezdir. Gözü de gönlü de doymak bilmez. Her halükarda dünya malına tamah eder. Halbuki malı da mülkü de veren her şeye kadir olan Allah’ dır. Kur’an-ı Kerim’de konu şöyle açıklanmaktadır. “Doğrusu mallarınız ve çocuklarınız sizin için bir imtihandır. Büyük mükâfat ise Allah’ın yanındadır”. (3)

DÜNYAYA DÜŞKÜNLÜK İBADETTEN ALIKOYAR

Dünya malına karşı düşkünlük kulu ibadet ve taatten alıkoyar. Dünya malı ile meşgul olmak nedeniyle Allah’ı anmaktan uzak kalmak mümin için felakettir. Kulu Allah’tan uzak tutan her şey kulun zararınadır. Nefsanidir. Şeytanidir. Dünyevidir….

Dünya malı kişiyi iki noktada felakete götürür. Birincisi, kazancı İslami olmayan yollardan edinmek. İkincisi, helalinden kazanılsa bile meşru olmayan yerlere harcamak, zekâtını vermemek, vergisini vermemek. İnfaktan kaçınmaktır.

Bazen küçük dünyevi hesaplar Müslümanlara büyük hatalar yaptırmaktadır. Yıllar önce bir hocamız anlatmıştı. Bir arkadaşı pantolonunun ütüsü bozuluyor ve dizleri iz oluyor diye üzerinde takım elbise varken namaz kılmazmış. Kazaya bırakırmış. Bir takım elbise kaç para? Allah’ın emirlerini bu kadar değersiz görmek  kimin haddine.!!!

Rabbim İmtihanımızda bizlere yardım eylesin. Amin.   

1- Hadislerle İslam C-1 S-179
2- Fecr Suresi 89/17-20
3- Teğabun Suresi 64/15

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Cevdet8 Aralık 2018, Cumartesi - 11.21

Allah razı olsun hocam.

Mustafa efe3 Aralık 2018, Pazartesi - 09.57

Herşeyin başı helal lokma...

Arzu1 Aralık 2018, Cumartesi - 21.35

Çok guzel bir yazı olmuş dayıcığım eline yüreğine sağlık Allah yar ve yardımcımız olsun

Şeref1 Aralık 2018, Cumartesi - 15.14

Rabbim imtihanımız da bizlere kolaylık versin

Erdogan Kaba30 Kasım 2018, Cuma - 20.24

Emeğinize, yüreğimize sağlık hocam.

nusret30 Kasım 2018, Cuma - 19.04

Fecr suresine bayiliyorum Hocam çok güzel dile getirmiş sin Allah razı olsun

Mustafa yiğit30 Kasım 2018, Cuma - 17.56

Doğru söze ne denir

Abdullah ONUR30 Kasım 2018, Cuma - 16.57

Çok güzel! Allah razı olsun. Ağzına ve kalemine sağlık. Baki selamlar be muhabbetler

Mustafa Yiğit30 Kasım 2018, Cuma - 16.25

Amin

Hasan30 Kasım 2018, Cuma - 15.32

Yüreğine ve eline sağlık.ancak dediklerin Hz.Muhammedin peygamberliği ile değil Hz.Ademle başlar.Islam Ademden bu yana Allahın insanlığa gönderdiüi dinin Arapçasıdır.Türkçe anlamı :Yaradana teslim olma ve barıştır. Bu da her dilde farklı isimle dirilir.Kal sağlıcakla. Allah'a emanet ol

Hocaoğlu30 Kasım 2018, Cuma - 15.28

Teşekkür ediyorum

Öğretmen30 Kasım 2018, Cuma - 15.24

Sayın müdürüm keşke yönetici atama komisyonlarının başındaykende küçük dünyevi hesaplar yapan kişilerin işbirlikçisi olmasaydınız. Neyse tövbe edip günah çıkartıyorsunuz herhalde. Ama kullardanda helallik almayı unutmayın. Başarılı yazılar dilerim.

hacer demirpolat30 Kasım 2018, Cuma - 14.37

Hocam kaleminize sağlık. Hayırlı olsun

Ali30 Kasım 2018, Cuma - 13.50

Amin Ecmain Allah muvaffak etsin

Yazarlar