Fatih ARDUÇ

Fatih ARDUÇ

arducf@hotmail.com

ÖVÜNME / TEFÂHUR

ÖVÜNME / TEFÂHUR

Fatih ARDUÇ

Müslüman, Allah Teâlâ’nın kendisine imtihan vesilesiyle verdiği nimetlere bakıp övünerek başkalarını hakir görmemelidir. Bu geçici alemde kullara verilen nimetler sınav esnasında öğrencilere sorulan soruya benzer.

Hiçbir öğrenci kendisine sorulan soruya sevinmez. Sorulara verdiği cevaplar derecesinde aldığı notlar iyi ise sevinir. Müslüman da kendisine imtihan vesilesiyle verilen nimetlerden dolayı övünmez, gururlanmaz.

Bu nimetleri Allah yolunda kullanmak suretiyle görevini yerine getirmiş sayar ve Rabbine şükreder.

Övünme, tefahür, böbürlenme ve caka satma İslâm adabına uymaz. Pahalı şeyleri yediğimiz- içtiğimiz sofraları ve mekânları, sahibi olduğumuz lüks otomobilin koltuğuna kurulup verdiğimiz pozları, tatil yaptığı bilmem kaç yıldızlı otelin ve benzeri lüks ve şatafatın fotoğraflarını paylaşarak övünmek; Allah’ın ve Resulü ’nün razı olmayacağı Müslümana yakışmayan davranışların başında gelir.

İslam Medeniyetinde en muvaffak, en itibarlı insanlarımız bile diğer Müslümanların feyz almaları için ortaya koydukları zirve eserlerinde; «Ben» demez, ancak; «Fakir, bendeniz, abd-i âciz, el-fakîru’l-hakîr…» diyerek kendilerinden bahsederlerdi.

Fatih Sultan Mehmet Han da kendi vakfiyesinde çektiği tuğrayı; «abd-i âciz» olarak yazmıştır.

“–Bu ev sizin mi?” diye soranlara;

“–Emanetçiyiz.” diye cevap verirlerdi.

Çünkü Peygamber Efendimiz de, kapıda dahi;

«–Kim o?» sualine;

«–Ben!» diye cevap verilmesini doğru bulmamış, isim söylenmesini tavsiye etmişlerdi. Kendileri insanlığın zirvesi, peygamberlerin seyyidi oldukları hâlde, bunları ifade mecburiyetinde kaldıklarında; “Övünmek için söylemiyorum!” diyerek konuları izah etmişlerdir.

Müslümana yakışan davranış şekli kendisinin Allah’a kulluğunu tam olarak yapmaya çalışmasıdır. Önceliği,  ödevi ve hayat desturu bu olmalıdır. Allah’ a kul olmayı bırakıp; kullarının, yöneticilerin beğenisini kazanmayı ve gözüne girmeyi amaç edinirse riyakârlık yapmış olur. Bu şekilde hareket eden insan başkalarının beğenisini, övgüsünü, alkışını almak için övünür, durur. Neticede konulan ilahi ölçülerin dışına çıkarak imtihanı kaybetmiş. İki dünyasını da heder etmiş olur.

Şöyle bir durum da olabilir: İnsan övündüğü, gururlandığı, kibirlendiği özelliği hakiki manada taşıyor olabilir. Fakat bu durum bile doğru değildir. Kulu nefsi ve şeytan ile baş başa bırakır. Bu iki düşmanı azgınlaştırır. Bahşedilen nimetlerden dolayı Şükredilmesi gereken yerde iki büyük düşmanın ağına takılınmış olur.  Sahip olduğu nimet yoldan çıkmasının sebebi olur. Malı ve mülküyle, soyunun çokluğuyla, dış görünüşüyle, bulunduğu makamla veya başka bir sebeple övünenler hem diğer kardeşlerini üzmekte hem de ilahi ölçülerden koparak harama sürüklenmektedirler. Bu tam İslamiyet öncesi cahiliye davranışıdır.

Tekasür Suresinin nüzul sebebi olan olayda iki kabilenin övünme işini ileri götürmeleri anlatılmaktadır.

"Bu süre Kureyş'ten iki kabile hakkında indi, Abdi Menaf ve Sehm Oğulları. (Surenin nüzul sebebi hakkında farklı rivayetlerde vardır.) Bu iki kabile arasında çokluk konusunda tartışma, münakaşa vardı. Hangi kabilede itibar gören, efendi ve şerefli çok diye iki kabilenin bu vasıftaki insanlarını, sonra hayatta olanları saydılar. Bu sayımda Abd-i Menaf Oğulları fazla çıktılar. Sonra tartışma uzayınca kabirdekilerini saydılar bu sayımda da Sehm Oğulları fazla çıktı.

İslam’a göre üstünlük ancak takva iledir. Rabbim takva üzere yaşayıp bu minvalde son nefesimizi vermeyi nasip eylesin.

Amin.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

2 Mart 2019, Cumartesi - 18.05

Ç

Badanka.542 Mart 2019, Cumartesi - 11.37

Müslüman kendisine verilen lütufları verenin rızası doğrultusunda nasıl infak ederim derdinde olmalı Övünmenin şeytan işi olduğunu unutmamalı Kalemine sağlık

kuloğlu2 Mart 2019, Cumartesi - 08.15

Gündemi anlatan veciz bir yazı.Çoluk çocuğumuzun okudukları okullar yaptığımız düğünler resmî görev payelerimiz biz müslümanları maalesef bu yazıda anlatılan tefahure sevketti.Öyle bir sel geldi ki bizi alıp götürüp boğdu maalesef.Rabbim intibah nasip eylesin.Yüreğinize sağlık.

abdi aciz2 Mart 2019, Cumartesi - 01.45

Aminn inşeallah...

Bedevi1 Mart 2019, Cuma - 17.25

Mükemmel bir yazı. Yaşantısıyla örnek bir kişiliğe sahip mümtaz abimiz. Rabbim razı olsun inşaAllah.

Beyhude1 Mart 2019, Cuma - 15.38

Deve koskoca potuh doğurur gıhı çıkmaz, tavuk küçücük yumurta yumurtlar mahalleyi ayağa kaldırır. Gunumuzdeki basiretsiz idarecileri de attikları her adımın fotoğrafını çekip yayınlayarak bir iş yaptım diye Çaka satarlar. Resim yaymakla mış gibi yapmış olduklarını da aslında acıga vururlar.

Eğitimci1 Mart 2019, Cuma - 14.48

Ben duygusu övünmedir. Nefsanidir.

Yazarlar