ÖĞRETİM YILI SONU MESAJIMDIR... - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Fatih ARDUÇ

Fatih ARDUÇ

arducf@hotmail.com

ÖĞRETİM YILI SONU MESAJIMDIR...

ÖĞRETİM YILI SONU MESAJIMDIR...

Fatih ARDUÇ

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER

Bugün bazılarınız okulunuzu bitirmenin, bazılarınız üst sınıfa geçmenin sevincini, arkadaşlarınızla, ailenizle ve bu sonuca ulaşmanızda büyük payı bulunan öğretmenlerinizle birlikte paylaşıyorsunuz.

Emeklerinizin karşılığını bugün aldınız. Elinizdeki karneler bütün bir yılın karşılığı. Kiminiz üzülürken kiminiz seviniyor. Hayat da böyledir zaten. Sevinenlerin her geçen yıl çoğalması dileklerimle tüm öğrencilerimizi gönülden kutluyorum. Başarının sonu yoktur. Unutmayın ki başarı bir varış noktası değil bir yolculuktur. Bu yolun sonu hiç gelmesin sevgili öğrencilerimiz. Üzülen öğrencilerimiz ise bilsinler ki azmin elinden hiçbir şey kurtulamaz. Başarmak, notlarınızı düzeltmek sizin elinizdedir. Sizlere tavsiyem; yaz tatilinizi planlı ve programlı bir şekilde değerlendirin. (Bu ders çalışın demek değil. Planlı yaşayın demek)

Başarının temel anahtarı okumaktır. Tatilde bol bol kitap okuyun. Böylece bilinmeze pencereler açarsınız. Bu pencerelerden içeri bilim süzülür. Sizler de düşünce üreten insanlardan olursunuz. Hiçbir güçlük karşısında cesaretinizi kaybetmeyin. Cesur olun. Arkanızda başarılarınızı izleyen bizler, önünüzde yolunuzu aydınlatan bu köklü milletin inancı, kültür ve birikimi var. Bu yolda cesaretle, inanç ve güvenle yürüyünüz.

DEĞERLİ VELİLER,

Çocuklarınızla ne kadar gurur duysanız azdır. Onlar okullarda aldıkları eğitim ve terbiye ile hep bir adım daha önde olacaklar. Onların başarısında ne kadar katkınız olduğunu biliyor ve sizlere gönülden teşekkür ediyorum. Başarıları ödüllendirmek ve takdir etmek mutlaka önemlidir. Bu ödüllendirmeler aileyi sıkıntıya sokmamalı ve öğrencilerimizde her işi bir maddi karşılığa göre yapma alışkanlığına sebep olmamalıdır.

Bazılarınızın çocuklarının karnesi beklentilerinizi karşılamayabilir. Bu durumdaki çocuklarımızı bunaltmadan, onlara kızmadan, bağırmadan, korku paranoyasına sokmadan, başkalarıyla kıyaslamadan sorunun neden kaynaklandığını okullarımızla iletişime geçerek bulmaya çalışalım. Biraz da kendimizi sorgulayalım. Ne kadar onlarla ilgilendik? Okullarımızla, öğretmenlerimizle ne kadar iletişim içinde olduk?

Zayıf dersi olan öğrenci kendini yetersiz hisseder ve mutsuz olup derslerden uzaklaşabilir. Bu yüzden karnesi zayıf olan öğrencilere daha çok destek olmak gerekir.

Velilerimiz genellikle tatillerde kendi kafalarındaki ana derslerden öğrencilere ödev verilmesini talep ederler. Halbuki yapılması gereken şudur. “Çocuklarınıza sorumluluk verin, ütü yapsın, sofrayı kursun, odasını düzenlemeyi öğrensin, alışveriş yapsın, sosyal kültürel faaliyetlere katılsın, evinize gelen akraba ve dostları karşılasın ikramda bulunsun, akraba ziyaretleri yaparak ailenizi tanıtın, birlikte camiye, müzeye gidin, iyi bir din görevlisinden Kur’an-ı Kerim ve Dini bilgiler öğrenmelerini sağlayın……onlara her alanda örnek olun, birlikte vakit geçirin.

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,

Öğretim yılında olağanüstü bir gayret sergilediğiniz. Şahıs ve kurum olarak çok önemli başarılar elde ettiniz. Başarılarınızı daha üst seviyelere taşıdınız. Eğitimin en uç noktasında olan sizler; başarılı bir noktada olmamızda en büyük katkısı olanlarsınız. Biz şunun farkındayız istisnalar olsa da başarı öğrencilere, başarısızlık biz eğitimcilerin olacaktır. İçiniz rahatsa sorun yoktur.

Başarılı çalışmalardan dolayı tüm emeği geçenleri (Öğretmen, Veli ve Öğrencilerimizi) kutluyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Huzur ve sağlık dolu bir yaz tatili geçirmenizi temenni ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Not:Bu yazı Şefaatli İlçe Milli Eğitim Müdürü iken yayınladığım 2013-2014 eğitim ve öğretim yılı sonu mesajın küçük değişiklik yapılmış halidir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Eğitimci16 Haziran 2019, Pazar - 10.16

Milli Eğitimin bu yıl yayınladığı etkinlik faaliyetlerini siz o zaman özetlemişsiniz. Tebrik ederim.

Yazarlar