Fatih ARDUÇ

Fatih ARDUÇ

arducf@hotmail.com

KUL HAKKI

KUL HAKKI

Fatih ARDUÇ

Dünyaya insanlar imtihan için gönderilmiştir. Bu imtihanda kullar için önemsenmesi gereken iki husus vardır. Bunlardan birincisi şirk koşmaktır. İkincisi kul hakkıdır.

Yüce Rabbimiz kendisine karşı işlenen şirk koşmak dışındaki hata, kusur ve günahları affedeceğini bildirmiştir. Kul hakkını affetmeyi, haksızlığa, zulme maruz kalan kulunun iradesine bırakmıştır. Kul hakkı sebebiyle tövbe edecek kişinin hakkına girdiği kişiden helallik alması ön şart olarak önüne konulmuştur.

Cenâb-ı Hak her kuluna bazı haklar ve nimetler vermiştir. Bu nimet ve haklara karşı yapılan haksızlık, sınırlama ve gaspların mutlaka cezası vardır.   Bir insanın yaşama hakkına ve dünya malına zarar vermek, ırz, namus ve haysiyetini lekelemek veya lekelemeye çalışmak, latife yoluyla olsa üzmek, korkutmak, tehdit etmek, aldatmak, rüşvet alıp vermek, borcunu vaktinde ödememek, lüzumsuz yere vaktini almak gibi hususlar hep kul hakkını ihlâl etmektir. Cenâb-ı Hak, insanları Kur’an-ı Kerim’ de şöyle uyarmaktadır.

“Mallarınızı aranızda bâtıl sebeplerle yemeyin! İnsanların mallarından bir kısmını, bile bile haksız yere yemek için, onları hâkimlere rüşvet olarak vermeyin!”

Çoğu haram olan bir şeyin azıda haram kılındığı gibi; Çoğu kul hakkı olan bir şeyin azıda kul hakkıdır. Peygamberimizin şu Hadis-i Şerifi konuyu veciz bir şekilde açıklamaktadır.

Bir gün Resûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem:

“–Yalan yemin ile bir Müslümanın hakkını alan kimseye Allah -celle celâlühû- Cenneti haram eder ve Cehennemi farz kılar.” buyurmuştu.

“–Az bir şey olsa da mı yâ Resûlallâh?” diye sordular. Resûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem:

“–Erak ağacından bir çubuk da olsa!” buyurdu ve bu sözünü üç defa tekrarladı.

       Kul hakkı yemek doğrudan kulun hakkını yemek, kamu ve vakıf malını yemek şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bireysel haklar hususunda insan pişman olduğunda diğer insanı bulup helalleşebilir. Asıl tehlikeli olan ise toplumun ortak hakkı olan kamu ve vakıf mallarını haksız yere gasp etmek ve uygunsuz bir şekilde kullanmaktır. Pişman olunsa bile toplumun tamamıyla helalleşmenin mümkün olmayacağı aşikârdır.

Adalet timsali Hz ömer (r.a) rivayet edilen şu hadise ders alınması gereken bir olaydır.

“Hz. Ömer (r.a) devlet malı hususunda çok hassas davranırdı: Bir gün Beytülmal memuru temizlik yapıyordu. O esnada bir dirhem para buldu ve Hz. Ömer’in çocuklarından birine verdi. Duruma muttali olan halife derhal memuru çağırdı ve incitecek şekilde azarlayarak:

“–Sen neye dayanarak bunu yaptın? Sen kıyamet günü beni bir dirhem için Muhammed Ümmeti ile davalı hâle getirmek mi istiyorsun?” dedi.(3)

Toplumda adaleti sağlamak, hüküm vermek ve yönetim  mevkiinde olanların, kul hakkı konusunda son derece hassas olmaları gerekir. Hüküm verenler hak ve adaletle hükmetmeliler.  Yönetim mevkiinde olanlar emirleri altındakilere zalim davranmamalı, devletin malını milletin hizmetinde olarak kullanmalıdırlar. Zira Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurur:

“Ben sadece bir beşerim. Sizler bana muhâkeme olmak üzere geliyorsunuz. Belki biriniz, delilini getirmekte diğerinden daha becerikli olabilir ve merâmını daha iyi anlatabilir. Ben de dinlediğime göre o kimsenin lehinde hüküm veririm. Kardeşinin hakkını alıp da birinin lehine hüküm verirsem, ona cehennemden bir pay ayırmış olurum.” (4)

Günlük yaşantımızda fazla önemsemediğimiz ancak kul hakkı olan birkaç hususu saymadan geçemeyeceğim. İçtiğimiz sigaranın izmariti rastgele fırlatmak, Yediğimiz, içtiğimiz malzemelerin poşetlerini, kutularını yerlere atmak, sıradayken başkasının önüne kaynak yapmak, yerlere tükürmek, emri altında çalışan insanlara baskı uygulamak…..

Ya Rabbi huzuruna geldiğimizde hesabını veremeyeceğimiz amelleri işlemekten, Nefsimizin ve şeytanın şerrinden bizleri koru. Amin

1-Bakara, (188)

2-Müslim, Îmân, (218)

3-Süleyman Muhammed et-Temmâvî, Hz. Ömer ve Modern Sistemler.

4-Buhârî, Şehâdât, (27)

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Muteber OĞUZHAN SAGUN4 Ocak 2019, Cuma - 10.05

Kaleminize kalbinize sağlık

Öğretmen21 Aralık 2018, Cuma - 20.27

Saygıdeğer müdürüm bizleri de bilgilendirdiğiniz için Allah razı olsun . Kaleminize sağlık , Rabbim bol istifadeler nasip etsin.

Bekir DEMİR21 Aralık 2018, Cuma - 18.28

Yeyip içmişliğimiz var müdürüm hakkını helal et.kalemine kuvvet

Salih21 Aralık 2018, Cuma - 18.18

Yazınızı okudum. Allah C.c. razı olsun.

Mustafa Yiğit21 Aralık 2018, Cuma - 16.37

Teşekkürler

Cevdet21 Aralık 2018, Cuma - 16.30

Amin Değerli bilgiler için çok teşekkürler Eline emeğine sağlık

Adem21 Aralık 2018, Cuma - 16.26

Tebrikler

Yazarlar