Fatih ARDUÇ

Fatih ARDUÇ

arducf@hotmail.com

İSRAF VE TEBZİR

İSRAF VE TEBZİR

Fatih ARDUÇ

İsraf, nefsimiz ve dünya için aşırı harcamalar ile görevimizle ilgili maddî ve manevi sınırı aşan harcamalardır. Muhakkak ki yerinde ve Allah rızası için için yapılan harcamalar, israf değildir. Aksine bu tür harcamalar ne kadar fazla olursa Hak Teâla katında o derece makbuldür.

Kur’ an- ı Kerim’ de israf anlamıyla örtüşen tebzir kavramı vardır. İsrafla aralarındaki fark şudur. İsraf bir değeri gereğinden fazla harcamak iken; tebzir ise hiç gereği yokken harcamaktır. Türkçede saçıp savurma olarak ta ifade edilmektedir. Yani tebzir israftan öte bir israftır. Hiç ihtiyacımız yokken sadece moda diye farklı renk giyecekler almak, yeni çıkan bir cep telefonuna veya arabaya sahip olmaya çalışmak,... tebzir’ dir.

İsrafı sadece sahibi olduğumuz maddi değerleri fazla harcamak olarak düşünmemeliyiz. Yemede içmede, eğlenip gülmede, uyumada, boş yere konuşmada, zamanı doğru kullanmada, paramızı harcamada, değerleri muhafaza etmede, sağlığımızı korumada,  bilgimizi doğru kullanmada, israfa dikkat edilmelidir. İslam’ın koyduğu sınırları aşmanın her türlüsü israftır.

“Ey Âdemoğulları! Her secde edişinizde güzel elbiselerinizi giyin; yiyin, için, fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri sevmez.” (1)

Uyarısını yaşamımızın her saniyesine uygulamalıyız. Kendimizi şu noktada özellikle sorgulamalıyız. “Allah israf edenleri sevmez” Allah’ ın sevmediği bir şeyi neden yapıyoruz. Acaba imanımızda mı bir zafiyet var.

İbn-i Mesud’dan rivayet edildiğine göre, Hazreti peygamber (SAV) şöyle buyurmuştur. “Kıyamet gününde insanoğlu şu beş şeyden hesaba çekilmedikçe Rabbinin huzurunda bir yere kımıldayamaz. Ömrünü nerede ve nasıl geçirdiğinden, gençliğini nerede yıprattığından, malını nereden kazanıp nerede harcadığından, bildiği ile amel edip etmediğinden.” (2)

Boynuzsuz koyunun, boynuzlu koyundan hakkını alacağı, zere miktarı hayır ve şerrin hesabının verileceği hesap gününde; Rabbimizi bize bahşettiği bütün maddi manevi nimetlerin hesabını mutlaka bizden soracaktır. Bizi hesaba çekecektir. Bütün amellerimizin yazıldığını unutmayalım.

Allah ve Resulüne yönelmeyen muhabbet sevginin israfıdır.

Amelleri emredildiği gibi yapmamak ibadetin israfıdır.

Nefsani arzularla ömrü tüketmek kulluğun israfıdır.

Gururla, kibirle verilen zekât ve sadaka hayrın israfıdır.

Kur’ an’ dan, sünnetten, değerlerden uzak yetiştirilen nesiller insanlığın israfıdır.

Ahiret hayatına sermaye olmayan hayat ömrün israfıdır.

Hak’ tan uzaklaştıran gaflet ve günahlar kalbin israfıdır.

İhtiyaç sahibine verilmeyen yardımlar infak israfıdır.

Kur’an, sünnet ve zikirsiz geçen anlar nefsin israfıdır.

Tembellik edip ailesinin rızkını kazanamama, işini kaybetme rızık israfıdır.

Yapılan bir iyiliğin başa kakılması samimiyet ve ihlasın israfıdır.

İslam varken ….izmlerin peşinden koşmak aklın israfıdır.

Boş konuşmak, gıybet ve dedikodu etmek lisanın israfıdır.

Vücudu sadece aç ve susuz bırakmak Ramazan’ ın israfıdır.

Günümüzde en büyük israf zaman ve nesil israfıdır. Ahir zamanda en önemli görev nesil yetiştirmektir. İmansızlıktan, nefsi arzu ve şeytanı dürtülerden uzak bir nesil yetiştirmek görev addedilmelidir. Belki elimizin ulaştığı nesiller geleceğin Mevlanaları, Yunusları, Aziz Mahmut Hüdaileri, Sinanları, Piri Reisleri, Fatihleri, Yavuzları, Süleymanları, Abdülhamitleri olacak. Dine, Vatana, Millete, Bayrağa, İstiklal Marşına, Bağımsızlığımıza, Birliğimize, Medeniyetimize hizmet edeceklerdir.

Bireysel olarak israf etmenin dinen sakıncası büyüktür. Kamu adına çalışanların israf etmemeleri devlete olan güven açısından önemlidir. Soyut bir kavram olan devleti kişiler temsil eder. Dinen sorumluluğu da daha büyüktür.

Allah Ümmeti Muhammedi fenalıklardan ve iki alemimizi mahvedecek her türlü olumsuzluktan ve israftan korusun.  Âmin…

1-Araf Suresi 31

2-Tirmizi

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Ç2 Mayıs 2019, Perşembe - 09.37

Cenabı Hak uygulamayı nasip etsin cümlemize

Devletçi26 Nisan 2019, Cuma - 21.46

Özellikle yeni atanan veya görev yeri değişen üst düzey kamu görevlileri arabalarını, odalarının dizaynı o değiştiriyorlar. Kurumlarının imkanları olmasına rağmen toplantıları otellerde yapıyorlar. Devletin malını israf ediyorlar.

Yazarlar