Fatih ARDUÇ

Fatih ARDUÇ

arducf@hotmail.com

HİLE YAPMA VE ALDATMA

HİLE YAPMA VE ALDATMA

Fatih ARDUÇ

İslam dininde kişilerin birbirini aldatması yasaklandığı gibi, Müslümanın aldanmaması da bir esastır. Müslümanın başka bir Müslümanı kandırması ve aldatması doğru olmadığı gibi inançsız veya farklı inanca sahip birilerini aldatması ve kandırması da doğru değildir. Müslüman aynı zamanda uyanık olup kendi hakkını da korumalıdır. Aldatılmamalıdır. Ticarette veya sosyal hayatta Müslüman ne aldatır, ne de aldanır.

Ayeti Kerimede şöyle buyrulur.

"Mümin erkeklere ve Mümin kadınlara, yapmadıkları bir şeyden dolayı eziyet edenler, şüphesiz bir iftira ve apaçık bir günah yüklenmişlerdir." (1)

Hile ve hurda yoluyla, aldatılmaktan hoşlanacak normal bir insan düşünmek mümkün değildir. Aldatıldığını fark eden herkes üzülür.

Kardeşlik ve güven toplumu olması gereken İslâm toplumunda dünyalık küçük veya büyük çıkar uğruna hile ve hurda yoluyla çıkar elde etmek, başkasının hakkını gasp etmek İslam İtikadının gerektirdiği doğruluk ve dürüstlük ilkesine terstir.  Bu durum inanan insanın kendisiyle çelişkiye düşmesi demektir.

Ebu Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resulülah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Bize silah çeken bizden değildir. Bize hile yapıp aldatan da bizden değildir." (2)

Resulü Ekrem Efendimiz ‘in "Bize silah çeken bizden değildir" yani bizim davranışımız, tavrımız ve inancımız üzere değildir buyurduktan sonra devamında "Bizi aldatan da bizden değildir" buyurmuş olması Müslümanları düşündürmesi gereken önemli bir husustur. Neticede Müslümana silah çeken onun yaşama hakkına kastediyor ise, hile ve hurda ile bir Müslümanı aldatan da Müslümanın dünya geçimine kastediyor demektir. Bu sebeple bu iki davranış şeklide ancak Müslüman olmayanların yapabileceği bir davranıştır. Başka bir ifadeyle Müslümanın yapacağı davranışlar değildir. Çünkü Müslümanın canı da malı da bir başka Müslümana haramdır.

Pazarlarda veya marketlerde malın kötüsünü tezgahın arka kısmına veya altına koymak, süte su  katmak, gıda maddelerine daha ucuz diye kimyasal madde katmak, kalite farkı olan aynı türden iki ürünü karıştırıp yüksek fiyata satmak, sahte para yapmak, taksiye bindirdiği müşteriyi kısa yol varken dolandırmak …."Bizi aldatan bizden değildir" hadis-i şerifinin tehdidine muhataptır. Günümüzde uluslararası hileler, reklam yoluyla kandırmacalar,  Efendimiz ‘in konuya gösterdiği hassasiyet ve getirdiği ağır tehdidin ne kadar yerinde ve haklı olduğu kolaylıkla anlaşılır.

Çağımızda yazılı ve görsel basın yoluyla, reklamlarda toplum tarafından tanınan şahısların çıkıp ben de aldım diye almadıkları bir malın satışına yardımcı olmaya kalkmaları da bir kandırma ve aldatmadır.

İnsanların toplum halinde yaşamak zorunda kaldığı ve ihtiyaçların çeşitlendiği bir zamanda alacağımız her eşya ve ürün hakkında bilgi sahibi olmamız mümkün değildir. Tüccar konumundaki insanların bundan yararlanmaya çalışması da doğru değildir.

Ayet ve Hadislerle on dört asır önce ortaya konulan bu hakların, günümüzde tüketici hakları olarak yeni yeni ortaya çıkıyor olması ticaret hayatında tüketiciyi korumak gerektiğinin geç kalmış itirafıdır.

Rabbim bizleri ne aldatan nede aldanan kullarından eyleme.

1- Ahzâb, 58

2- Müslim, Îmân 164

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Muteber OĞUZHAN SAGUN4 Ocak 2019, Cuma - 10.07

Çok çok güzel

Hödücekli30 Aralık 2018, Pazar - 20.58

Allah razı olsun iyiki varsiniz iyiki sizin gibi değerli usttlar var.

Dürdane28 Aralık 2018, Cuma - 20.19

Fatih Bey çok beğeniyorum yazılarınızı. Devamı gelir inşallah. Allah razı olsun.

Çiftçi28 Aralık 2018, Cuma - 20.03

Çağımızın ilerlemiş bir hastalığı üzerinde durduğunuz için teşekkür ediyoruz

Badanka.5428 Aralık 2018, Cuma - 17.32

Bizi aldatan bizden değildir anlayışını çok güzel ifade etmişsin iz kaleminize sağlık

Cevdet28 Aralık 2018, Cuma - 16.28

Yaptınız yayın ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun

Yazarlar