Fatih ARDUÇ

Fatih ARDUÇ

arducf@hotmail.com

HELAL GIDA…

HELAL GIDA…

Fatih ARDUÇ

Cenâb-ı Hak, kullarını birçok beşeri ihtiyaçla yaratmıştır. Beslenme ihtiyacı bunlardan biridir. Kul bu ihtiyacını karşılarken kullanılacak gıdaların da helâl olmasını emir buyurmuştur.

Nitekim âyet-i kerîmede şöyle buyrulur:

“Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanların helâl ve temiz olanlarından yiyin…”(1) 

Bebek, öz annesi olmayan başka bir anneden belli bir miktar süt emdiğinde, onu dokuz ay karnında taşımış gibi annesi kabul ediliyor. Öz annesinden hiçbir farkı olmuyor. Sütannesi olmuş oluyor. Belli bir miktar anne sütü, genetik özelliklerini taşımadığı ve doğurmadığı çocuğa doğurmuş gibi anne-evlatlık bağı kurduğuna göre,  helal gıdanın evlatlarımız ve bizim için önemini ve değerini siz hesaplayın.

Bu sebeple, Allah’ın Peygamberleri vasıtasıyla bizlere bildirdiği helal ve haramlara dikkat etmek Müslümanlar için vazgeçilmez temel unsurlardan biridir.

Haramlara dikkat etmek günümüzde daha hassas olunması gereken bir husustur. Çünkü haramlar, katkılı ve boyalı bir gıdayla, market vitrinlerini süsleyen küçücük bir çikolatada ya da şekerde, içeceklerde doğrudan veya dolaylı olarak yer almaktadır.

Daha tehlikeli ve dikkat edilmesi gereken husus ise sağlığa zararlarının yanında, kullanılan kimyasalların hangisinin helal, hangisinin haram olduğunun bilinmemesidir. Kendimizi bir sorgulayalım. Evimize veya çocuğumuza aldığımız bir gıdanın içeriğini, zararlı ve haram bir madde var mı diye en son ne zaman kontrol ettik!

Haram ve şüpheli gıdanın, kalbimize yapmış olduğu olumsuz etkiler hususunda Allah’ ın sevgili kullarından pek çok ve önemli uyarısı söz konusudur.  Hazret-i Mevlânâ bu hususta: “Bu seher benden ilham kesildi. Anladım ki vücuduma şüpheli birkaç lokma girdi. Bilgi de hikmet de helâl lokmadan doğar. Aşk da merhamet de helâl lokmadan doğar. Eğer bir lokmadan gaflet meydana gelirse bil ki o lokma şüpheli veya haramdır.” buyurmuş, 

Bir gıdanın sağlıklı olmasında, tohumunun genetiğinin değiştirilip değiştirilmediğine, topraktaki kimyasallara, kullanılan gübrenin miktarına ve özelliğine, kullanılan ilaç miktarına, hormon kullanılıp kullanılmadığına, sulama suyuna kimyasal madde veya lağım suyu karışıp karışmadığına, daha olgun ve parlak görünmesi için kimyasal madde kullanılıp kullanılmadığına dikkat ediyoruz.

Kısa süreli ömrümüzde maddi bedenimizin sağlıklı olmasını önemsiyoruz.  

Doğru ve olması gereken budur. Ebedi hayatımız için en önemli ve vazgeçilmez olan helal lokma hususunda ne kadar hassasız?

Gıdamız ve kazancımız helal değilse, ibadetlerimizi ne kadar şuurlu ve ihlaslı yapabiliriz?

Kendimizi hesaba çekip tefekkür etmek gerek.

Numan b. Beşir (r. anhuma)’ dan rivayet edilmiştir; der ki Rasulullah (s.a.v)’ı şöyle buyururken duydum.

“Şurası muhakkak ki, helaller apaçık bellidir, haramlar da apaçık bellidir. Bu ikisi arasında ise insanların çoğunun hükmünü bilmediği şüpheli şeyler vardır. Artık kim bu şüpheli alandan kaçınırsa, dinini de, ırzını da temiz tutmuş olur. Kim de şüpheli alana girerse harama girmiş olur. Tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğun sınırlarını ihlal etmesi yakındır. Şunu bilin ki, her melikin bir koruluğu vardır. Allah’ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası vardır ki, eğer o müstakim olursa cesedin tamamı müstakim olur;  eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası, kalbtir.” (3)

Yazımıza Peygamber Efendimizin konuyla ilgili dua mahiyetindeki şu Hadis-i Şerifiyle son verelim.

“Allah’ım! Bana helâl rızık nasîb ederek haramlardan koru! Lütfunla beni Sen’den başkasına muhtaç etme”.  Amin.

1-Bakara Suresi (168)
2-Tirmizî, Deavât, (111)
3-Buharî, İman (39)

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Mustafa Yiğit21 Aralık 2018, Cuma - 16.36

Teşekkürler

Gerçekçi16 Aralık 2018, Pazar - 22.32

Arduç bey birde adam kimlerle dolaştığına kimlerin degirmenine su tasidigina bakmali bu kisiler her gun kul hakki yiyen beytulmali talan eden ummetin malini sahsi kullananların helal lokma yeselerde durumu nedir acaba ne demis Peygamber efendimiz devletin bir hirkasini cakan savasta olsede sehit olmaz diyor biliyorsun dimi. Simdi elini basinin arasina koy ve düşün ben nerde yanlis yaptım diye..

Bayram Demir15 Aralık 2018, Cumartesi - 06.54

Fatih Kardeş Allah razi olsun .Günümüzde müslümanlar en cok zorlandıkları helal gida konusunda önemli bir yazı kaleme alman isabetli olmuş. Allah yar ve yaryardımcımız olsun. Kutluyorum Seni.

Badanka14 Aralık 2018, Cuma - 23.59

Bu yazıya ve duaya amin denir .Helal yemek helal kazanmak ve helalinden çalışmakla elde edilir.Helal lokma yiyerek yetişen nesiller Allah rızası dan ayrılmaz.Sosyal hastalıklardan korunmanın yolu helel gıdadan geçerFatih hocam yazılarımızın devamını bekleriz

Sinan çiçek14 Aralık 2018, Cuma - 21.18

Mustafa Yiğit14 Aralık 2018, Cuma - 13.02

Cuma nız mübarek olsun dualarımız sizinle güzel insan

Çiftçi14 Aralık 2018, Cuma - 11.44

Allah kaleminizin gücünü arttırsın beşeri hayatın hengamesi içerisinde unuttuğumuz değerlerimizi bir vesile bizlere hatırlatıyorsunuz teşekkür ediyorum

Adem Duran14 Aralık 2018, Cuma - 11.35

Tebrik ederim. Günümüzde herşeyin birbirine karıştığı bor ortamda göz önünde bulundurulması elzem olan bır konu. Tesekkurler

Yazarlar