Fatih ARDUÇ

Fatih ARDUÇ

arducf@hotmail.com

GÜVENİLİR OLMAK…

GÜVENİLİR OLMAK…

Fatih ARDUÇ

Güvenilir Olmakta Etmenler

Her çocuk İslami bir fıtratla doğar. İçimizde iyi ve kötü davranışları yapabilme iradesi (cüz-i irade) vardır. Bu davranışlardan hangisinin kişinin karakterinde ağır basacağı; anne-babasının, öğretmenlerinin ve çevresinde bulunan diğer insanların davranış ve tutumları en önemli unsurdur.

Kul yaradılışıyla birlikte getirdiği temiz, erdemli hasletler; çevresinin öğretileriyle biçim kazanır. Bu hususta alacağı eğitim önemli yer tutar.  

Çocuk eğitimi hususunda ebeveynlerin bilgi birikimi, karakteri, yetenekleri, inançları ve değer yargıları en dikkate alınması gereken husustur.  Bu noktada çocukların anne, babaları ve diğer aile fertleriyle her şeyi paylaşabilmesi için; ebeveynlerin iletişime açık ve kucaklayıcı olmaları,  temel gerekliliktir.

Güvenilirliği Etkileyen Temeller

Vakarlı, güvenilir, itibarlı ve saygın olmanın temelinde dürüstlük en büyük etmendir. Bu hasletten yoksun olan bir kişilik temeline, köklü, sağlam bir şahsiyet kazandırmak çok zordur. Hatta mümkün değildir.

Güvenilir insan olmak noktasında eksikliği olan bir kişilik etkili olamaz. Güvenilir insan olmak vasfından uzak olan şahsiyetler, yönetici, dost, anne, baba, etkili lider, … olamazlar. Kısaca “Güvenilir Adam” olamazlar.

Sözde olurlar. Güvenirliliğin kişiselleştirilmesinde sözlerimizde doğruluk kadar; muamelat dediğimiz, işimizde ve ilişkilerimizde dürüst, samimi ve içten davranmak çok önemlidir. Bu karşımızdaki insanlar içinde oldukça ehemmiyetlidir. Konu ile ilgili Peygamberimizin şu hadisi çok önemlidir.

Ebû Hureyre -radıyallahu anh-  şöyle anlatır:

 “Peygamberimiz bir gün buğday pazarına uğramıştı.

Mübarek elini, içine buğday doldurulmuş bir kaba daldırdığında parmaklarının ıslandığını gördü. Bunun üzerine buğday sahibine:

«– Bu ne?» diye sormuştu. O kişi de:

«– Onu yağmur ıslattı, ey Allah’ın Resûlü», deyince, Peygamberimiz:

«− O ıslak kısmı insanların görmesi için üste koysaydın ya. Bizi aldatan bizden değildir» buyurdu.

Güvenilir Olmanın Önemi

Güvenilir olmak, ikili ilişkilerden içtimaı ilişkilere, ticari ve mesleki faaliyetlerden, sosyal kültürel faaliyetlere, kamu görevlerine kadar yaşamın bütün alanlarını içine alan ve muhakkak uyulması gereken bir değerdir.  Akıldan çıkarılmaması gereken ve önem verilecek husus şu olmalıdır.

İşçi-işveren; âmir-memur; hizmet alan-hizmet veren; alıcı-satıcı; eş, dost, arkadaş ve komşular birbirlerine güvenmezlerse, böyle bir toplumda huzur ve mutluluktan söz edilemez.

Günümüzde, modernizm safsatasıyla ahlâkın güncelliğinin ve geçerliliğinin önemsizleştirilmesi sonucu, yalan prim yapan bir konuma oturdu. Sahtekârlığa açıkgözlülük denildiği, yalan söylemenin küçük, pembe olarak adlandırıldığı, rüşvetin hediye olduğu çürümüş bir dünyada yaşıyoruz.

Bu durum, din adamlarını, eğitimcileri, toplum bilimcileri ve her düzeydeki yöneticileri düşündürmelidir.

Rabbim doğru yolundan bizleri ayırmasın.

Âmin.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Ufuk Balın8 Aralık 2018, Cumartesi - 23.06

Değerli büyüğümüz ve hocamız Yazılarını içtenlikle okuyoruz yenilerini merakla bekliyoruz . Saygıyla Hürmetle..

xyz8 Aralık 2018, Cumartesi - 11.20

Kalemine sağlık.

Şeref8 Aralık 2018, Cumartesi - 10.22

Güvenilir olmak Peygamberimizin toplumda yaymaya çalıştığı en temel erdemdir. Rabbim bizleri kendisine güvenilen Erdemli insanlardan eylesin amin

Sinan çiçek8 Aralık 2018, Cumartesi - 02.18

Düşünmek, doğruyu savunmak ve doğruya yönlendirmek bütün Müslümanların boynunun borcudur.. Saygı ve selamlar.

Ahmet Kılıç7 Aralık 2018, Cuma - 19.27

Fatihim maşallah yılların yazarı gibi döktürüyorsun. Kalemine sağlık. İzlemeye devam.

Adem7 Aralık 2018, Cuma - 19.14

Guzel bır yazı olmuş. Zeminin kaydığı bır zamanda söz zeminde yer bulamayınca nasihat fayda etmiyor.söz muhatabını bulamıyor. Bu yüzden de güven oluşmuyor.

İ. Türkan7 Aralık 2018, Cuma - 16.16

Sayın müdürüm gerçekten çağımızın önemli konusunu dile getirdiniz ama Bizler okullarımızda ne kadar bunu anlatmaya Çalışsak da bir insanın fıtratı ve aile yapısı aileni aldığı terbiye çok önemlidir �nşallah bu fıtrata uygun kişiler yöneticiler çalışanlar insanlar yetiştirmeyi Allah bizlere sizlere ve bu ülkemiz insanlarına Hatta tüm Müslümanlara nasip eyler İşte o zaman üslümanlığın da insanlığın da kurtuluşu olacaktır İnşallah sevgi ve selamlar sunarım

Mustafa Yiğit7 Aralık 2018, Cuma - 15.09

Hayırlı olsun

nusret7 Aralık 2018, Cuma - 15.04

Cenabı hak Efendimiz gibi el emin olmayı nasip etsin

Cevdet7 Aralık 2018, Cuma - 14.36

Allah razı olsun Rabbim güvenilir İnsanlar ile karşılaşmayı, güvenilir insanlar yetiştirmeyi, bizlerede güvenilir insan olmayı nasip eylesin Saygı ve selamlarımla

Cevdet7 Aralık 2018, Cuma - 14.27

Allah razı olsun Rabbim güvenilir insan olmayı güvenilir insanlar yetiştirmeyi ve güvenilir insanlar ile karşılaşmayı hepimize nasip eylesin Saygı selamlar

Badanka 547 Aralık 2018, Cuma - 11.52

Allah güvenilir müslümanların sayısını artırsın müdürüm güvenilir insanlar yetiştirmeyi cümlemize nasip eylesin çağımızın kanayan yarasına çözüm önerilerinizden ve konuyu gündeme taşımanız dan dolayı teşekkür ediyorum

Yazarlar