GIYBET - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Fatih ARDUÇ

Fatih ARDUÇ

arducf@hotmail.com

GIYBET

GIYBET

Fatih ARDUÇ

İnsanların yaşamları boyunca en çok, en kolay,  en rahat işledikleri günah tereddütsüz gıybettir. Bu günahı işlemede eğitim görmüş-eğitim görmemiş, köylü-şehirli, inançlı- inançsız, kadın-erkek, fakir-zengin fark etmemektedir. Müslümanların en hassas olması gereken hususlardan birisi olan gıybet hesabını en zor vereceğimiz günahların başında gelmektedir.

Gıybet, Müslümanlar arasında kardeşliği bozan, aile ve toplum düzeninde fitne ve fesata sebebiyet veren, Bir arada yaşama gücünü zayıflatarak toplumda ikiliğe neden olan büyük günahlardan biridir. Buna rağmen birçok insan, söylediğinin doğru olmasıyla övünür.

Gıybet Müslümanın Müslüman kardeşini onun hoşlanmayacağı şekilde anmasıdır. Konu ile ilgili olarak ve gıybet ile iftira arasındaki farkı anlamamız için Ebu Hureyre radıyallahu anh’ın rivayet ettiği şu Hadis konunun doğru anlaşılması için oldukça önemlidir:

 "Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

‘Gıybet nedir, bilir misiniz?’  Dediler ki:

‘Allah ve Rasûlü bilir.’ 

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

‘Birinizin kardeşini hoşlanmadığı şey ile anmasıdır.’ Birisi:

‘Ya Rasûlallah, ya anlattıklarım o kardeşimde bulunursa?’ dedi. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:

‘Anlattıkların o kardeşinde bulunursa, onun gıybetini yapmış olursun. Anlattıkların onda yoksa o zaman ona iftira etmiş olursun,’ buyurdu."

Hucurat Suresinde gıybet yapmanın, ölü eti yemek kadar iğrenç olduğu bizlere hatırlatılarak;  Müslümanların bu kötü hasletten uzak durmaları emredilmekte, konu şöyle anlatılmaktadır.

"Ey iman edenler! Zandan çokça kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Sizden bazınız bazınızı gıybet etmesin. Biriniz ölmüş kardeşinizin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir." 

Hepimiz kendimizi konunun odak noktasına koyarak bu ayete göre kendimizi hesaba çekelim. Bir toplulukta bir araya geldiğimiz insanlarla gıybet etmeden oradan ayrılabiliyor muyuz? Bunu başarabiliyorsak ne mutlu bizlere! Mutlaka bu konuda olumlu örnekler vardır, ancak bu konuda hastalık öyle kronikleşmiş ki, insanın kendisini gıybetten uzak tutmasının çok kolay olmadığı bir gerçektir. İnsanın aklına şöyle bir soru geliyor gıybet kavramı dilimizde anlamını mı kaybetmiştir, anlam kaymasına mı uğramıştır. Neden önemsemiyoruz, dikkat etmiyoruz.

Müslümanlar için gıybet edeni-edenleri dinlemek de, gıybet etmek gibi günahtır. Gıybet günahının işlendiği ortamda, gıybet yapılmasına engel olacak birisi varsa engel olmalıdır. Gücü yettiği halde engel olmuyorsa; o da gıybet eden gibidir. Günaha ortaktır. Gıybet yapılmasına engel olmaya gücü yetmiyorsa bulunduğu yerden ayrılması gerekir.

Bir toplulukta Müslümanın birisi hakkında gıybet yapıldığında o Müslümanı korumaya çalışmak gerekir. O Müslüman hakkında gıybet edilmesine veya iftira atılmasına engel olunmalıdır.

Gıybet felakettir. Şu kötülükleri doğrudan ve dolaylı olarak ihtiva eder. Yalan, iftira, haset, fesat, gizli yönleri araştırma, çekiştirme, hata arama, gizliliğe tecavüz, insanları arasında fitne çıkarma, toplumda kin ve nefrete sebep olma; bunun için yapılan komplolar, tuzaklar, kumpaslar, entrikalar, gizli kameralar, kasetler, özel hayatları teşhir için yapılan her türlü hileler…

Gıybet yapanların durumları Peygamber Efendimizin şu Hadis-i Şerifinde açıkça ortaya konmuştur.

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmaktadır:

"Rabbime çıkarıldığım zaman (Miraç’da) yüzlerini bakırdan tırnaklarıyla tırmalayan insanlara uğradım. Dedim ki: Ey Cibril! Bunlar kimdir? Şöyle dedi: Bunlar (gıybet etmek suretiyle) insanların etlerini yiyen ve onların ırzlarına sataşan, şahsiyetlerini zedeleyen insanlardır." 

Allah’ ım Müslümanları gıybet hastalığına düşmekten ve yukarıda saydığım tüm kötülüklerden korusun… Amin.

1-Ebu Davud Edeb

2-Hucurât, 12)

3-Ebu Davud

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

nuh sahin1 Şubat 2019, Cuma - 22.52

Unutmamamiz gereken cehennim icin allahin atesi denilen tek gunahtir rabbim bizleri korusun

Behçet Yayıkçı16 Ocak 2019, Çarşamba - 12.08

Müdürüm diğer yazılarınız gibi çok güzel. Bizdeki temel sıkıntı bilgiyi davranış haline getirememek. Ah bunu bir becerebilsek yok mu...

eğitimci16 Ocak 2019, Çarşamba - 10.54

Kaleminize bereket. gıybet hepimizin hastalığı.

Ramazanoğlu14 Ocak 2019, Pazartesi - 14.00

Yüreğinize sağlık çok güzel anlatmış siniz

Rıdvan13 Ocak 2019, Pazar - 12.44

Bizlerin en zayıf yönü bu Allah bizleri ıslah etsin bu en tehlikeli günahtan uzaklaştırsın böyle can alıcı konuları irdelemeye devam

Öğretmen12 Ocak 2019, Cumartesi - 09.22

Kanayan yaramıza kaleminiz değmiş hocam, tebrik ederim. Toplumumuzda gıybetin el değmediği hiçbir yer kalmadı ne yazık bizler de seyredebiliyoruz ancak

kuloğlu12 Ocak 2019, Cumartesi - 08.24

Teşk.ederiz.Gönlünüze sağlık.

Mustafa efe11 Ocak 2019, Cuma - 22.18

Hocam adil olmayan yöneticinin gıybetini yapabilirmiyiz

Kemal Çifçi11 Ocak 2019, Cuma - 20.43

Mükemmel bir yazı Hocam. Kaleminize kuvvet

Çiftçi11 Ocak 2019, Cuma - 19.49

Ahmet11 Ocak 2019, Cuma - 19.16

Dert çok, hemdert yok; yüreklerin kulakları sağır...Kaleminize, gönlünüze sağlık hocam...

salih11 Ocak 2019, Cuma - 17.37

Fatih hocam; Kaleminize ve yüreğinize sağlık .

xyz11 Ocak 2019, Cuma - 16.30

tebrikler

Cevdet11 Ocak 2019, Cuma - 16.09

Allah razı olsun

Cemal11 Ocak 2019, Cuma - 15.29

Bu yazının alnı olsa da öpsem.

Sinan Çiçek11 Ocak 2019, Cuma - 14.54

Emeğinize sağlık

Yazarlar