EBEVEYN OLMAK... - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Fatih ARDUÇ

Fatih ARDUÇ

arducf@hotmail.com

EBEVEYN OLMAK...

EBEVEYN OLMAK...

Fatih ARDUÇ

Ebeveynlere çocuk yetiştirmede ve eğitmede düşen en büyük görev güzel bir şahsiyet ve karakter olarak iyi örnek olmaktır. Bu konuyla ilgili değişik örnekler olsa da en güzel örnek yılanla yavrusu arasında geçen konuşmadır.

Malum, yılanlar ip gibi uzun dümdüz varlıklardır. Yılan bir gün yavrusuna:

“‒Doğru yürü, yamuk yürüme!” demiş. O da demiş ki:

“‒Anne demiş, sen doğru yürü ki ben de arkandan doğru yürüyeyim. Sen hep kıvrılarak yürüyorsun. Demiş.”

Münakaşalı, kavgalı, doğru karakterde olmayan insanların yanında büyüyen çocuklar, onların karakteri ile boyanırlar. Çünkü çocukların kişilik gelişimlerinin en önemli bölümü altı yaşına kadar tamamlanır.

 

 İnancımıza göre her çocuk İslam fıtratı üzerine doğar. Daha sonra anne, baba, diğer aile üyelerinin inançları, yaşadığı ülkelerin dine bakışları ve çevresel faktörlerle bu fıtrat üzere devam eder veya inançları değişime uğrar. İslam fıtratı üzerine doğan çocukların inancını koruması noktasında sorumluluk anne ve babaya verilmiştir. Toplumun temeli olan ailenin huzuru, yarınların ümidi ve bekası için çocuk yetiştirmeye özel önem vermek gerekir.

Dinimize göre öldükten sonra amel defterinin kapanmamasını sağlayan üç amelden birinin hayırlı evlat olduğu hepimizin bildiği bir husustur.

İslam’ın çocuğa yaklaşımı sevgi, merhamet, şefkat ve hoşgörü temeline dayanmaktadır. Çünkü çocuk akıl baliğ olana kadar (buluğ çağı) yaptığı davranışlardan sorumlu değildir. Büyüklerin kendisine iyi örnek olması ve yetiştirmesi oranında kişiliği ve karakteri olgunlaşacaktır.

Resul-ü Ekrem Hadis-i Şeriflerinde “Kimin bir çocuğu varsa onunla çocuklaşsın” buyurarak, onların seviyesine inip, onlarla ilgilenip onların problemlerini çözme yoluna gidilmesini tavsiye etmiştir.

Peygamber Efendimiz her zaman önemini vurguladığı namazda bile çocuklara şefkat ve merhametini göstermiştir, onları incitmemiştir. Yatsı namazını kılmak için mescide geldiğinde torununu da mescide getirmişti. Cemaate namaz kıldırırken secde anında torunu sırtına çıkmıştı, Allah Resulü bu sebeple secdeyi uzatmıştı. Sahabe namaz bitince merak edip;

Secdeyi uzattınız Ey Allah’ ın Resul’ü bir şey mi oldu. Vahiy geldi diye düşündük dediler. Bunun üzerine Allah Resulü yok sizin söylediğiniz olmadı. “Çocuk sırtıma çıkmıştı. Gönlü hoş olsun diye acele davranmak istemedim. Buyurdular.

Bütün bu açıklamalardan sonra çocuk yetiştirmede dikkat edilecek belli başlı konular şunlardır.

-Çocuğa güzel bir isim koymak.

-Yediklerinin helal olmasına dikkat etmek.

- Çocuklar kişilik gelişimi süresince ebeveynlerini taklit ettiklerinden onlara iyi örnek olmak.

-Çocukların davranışları sürekli kontrol edilip göz önünde yapamadıkları kabahatleri gizli yerlerde işlemelerine meydan verilmemelidir. Bu durumda karakterleri zaafa uğrar, ikiyüzlü olurlar. Bu hâlin ilk göstergesi de yalan ve gösteriştir.

-Çocukların iyi ve güzel işleri takdir edilip ödüllendirilmeli, hataları ise görmezden gelinmemelidir. Zira olumlu davranışlar ödül ile pekiştirilerek çocuğun kişiliğinde de kalıcı bir yer edinir. Bunun tersi, düzeltilmeyen kusurlar da tekrarlana tekrarlana şahsiyetin bir parçası hâline gelir.

-Sürekli ceza vererek çocuk arsız hâle getirilmemelidir.

-Yapılması emredilen işler ile yasaklanan işler gerekçeleriyle seviyelerine uygun olarak onlara açıklanmalıdır.

- Toplumun inançları, gelenek ve görenekleri küçük yaştan itibaren çocuklara kavratılmalıdır.

-Çocukların uygun ortamlarda çocukluklarını yaşamalarına müsaade edilmeli.

-Kendilerine İslam’ın emirleri hatırlatılıp yaşamaları için teşvik edilmeli. İbadet şuuru verilmelidir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Doğrucu17 Ocak 2020, Cuma - 21.24

Allah Rasulünü örnek alarak iyi ebeveyn olmak iyi ebeveyn olmanın ilk şartıdır. Kalemine sağlık.

M yğit9 Ocak 2020, Perşembe - 20.56

Mükemmel

Bayram IŞIK9 Ocak 2020, Perşembe - 20.44

Çocuğumuz varsa hareketlerimize iki kere dikkat etmeliyiz

Veysel /SAKARYA9 Ocak 2020, Perşembe - 19.41

Hocam yazınız çok güzel en güzel örneği ise Yılan ve Yavrusu Aile bireyleri düz olursa nesilde düz olur. Yazınız için çok teşekkürler.Saygılar

Yazarlar