Fatih ARDUÇ

Fatih ARDUÇ

arducf@hotmail.com

DOĞRU HABER

DOĞRU HABER

Fatih ARDUÇ

Biz Müslümanların en büyük eksikliklerinden birisi, birbirimizden haberimizin olmamasıdır. Peygamber Efendimize bile “Gerçek Haber Getiren” manasında “Muhbir-i Sadık” denilmiştir. Bu noktada doğru haberi arıyor muyuz? Talep ediyor muyuz? Bu tür haberi yapan kişi ve kurumları destekliyor muyuz?

Devletlerden devletlere Müslümanların durumu ile ilgili bilgiyi hangi görüşteki ve inançtaki kuruluşlardan alıyoruz. Müslümanları mağduriyete uğratan, onlara baskı uygulayan, onları hiçbir sebep olmaksızın acımasızca öldürenlerden, onları kamplarda tutanlardan alıyoruz. Genellikle de gerçeğin tam tersini söylüyorlar bize.

Haber noktasında güvenebileceğimiz, bu kişi, bu kurum yazmışsa doğrudur, yalan ve eksik yazmaz, elindeki bilgi ne varsa onu yazmıştır, söylemiştir diyebileceğimiz, kurum ve kişi sayısı ya yoktur, ya da yok denecek kadar azdır.  Doğru habere ulaşma noktasında gayret gösteren, çaba harcayan, finansal olarak mücadele eden, bu yolda hedefi olan insan ve kurum varsa bana da haber verin.

Müslümanların İman meselesi dediğimiz ilk kıblemiz Mazlum Filistin-Kudüs’ ten,

Her gün öldürülen Afrika’ nın her noktasındaki Müslüman’ dan,

Myanmar’ da ki katliamdan,

Çin zulmü altında inleyen Doğu Türkistan’ lı din ve kan kardeşlerimizden,

Rusya’ da inançlarını yaşamaya izin verilmeyen insanlardan,

Avrupa’ da her gün hakarete uğrayan camilerine saldırılan mazlum insanların haberlerini,

Ülkemizde inanç özgürlüğünden dolayı bütün kiliselerin çanları çalarken, Avrupa’ da okutulmayan ezanların,

Sınır komşularımız olan Suriye ve Irak ile ilgili haberleri

*     *     *

Kimden kimlerden, hangi haber kanalından veya haber ajansından alıyoruz. Ne kadar alıyoruz. Ne kadar doğru alıyoruz.

Hucurat Suresi 6. Ayetinde Allah (CC) bizi şöyle uyarıyor.

“Ey iman edenler! Eğer size bir fâsık, bir haber getirirse, onu araştırın (doğruluğunu anlayıncaya kadar tahkik edin). Değilse bilmeyerek bir kavme sataşırsınız da yaptığınıza pişman olursunuz.”

Ayetin toplumda güvenilir olmayan kimselerin bildirdikleri haberlere, doğruluğunu tahkik etmeden kabul etmenin uygun olamayacağı yönündeki anlamı ve hükmü umumidir. Herkesi kapsar. Her mekân ve yerde geçerlidir. Hayatın huzurlu yürümesi bakımından, haksızlığın, huzursuzluğun, iftiranın, kul hakkının, dedikodunun, gıybetin önlenmesi bakımından da çok önemlidir.

Bakara Suresi 120. Ayette şöyle buyrulur.

“Sen dinlerine uymadıkça, ne Yahudiler ve ne de Hıristiyanlar asla senden razı olmazlar. De ki: “Allah’ın yolu asıl doğru yoldur.” Sana gelen ilimden sonra, eğer onların arzu ve keyiflerine uyacak olursan, bilmiş ol ki, Allah’tan sana ne bir dost, ne bir yardımcı vardır.”

Ayette belirtildiği üzere “dinlerine uymadıkça”, “asla senden razı olmazlar.” Hükmüne göre düşünelim. Bizler dinimizi değiştirmeyeceğimize göre; bu inanç sahipleri bizlere doğru haber verir mi? Kudüs’te her gün hiç gözünü kırpmadan kardeşlerimizi katleden ajans sahipleri yaptıkları katliamları bize haber mi verecekler sanıyoruz. Allah diyenin kamplara tıkıldığı Doğu Türkistan’ dan Çin’ lilerin ben Müslümanları öldürüyorum, hapsediyorum diye reklam mı yapacaklarını bekliyoruz.

Ön sayfasında Allah diyen, üçüncü sayfasını magazin haberleriyle, dedikoduyla dolduran, son sayfasında ve eklerinde kadın istismarı yaparak boy boy fotoğraf yayınlayan medya bizim medyamız olamaz. Olmamalıdır da.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Gurbetçi19 Nisan 2019, Cuma - 21.25

Doğruya rahatlıkla ulaşabildiğimiz olayların çarpıtılmadığı günler gelir inşallah müdürüm. Hürmetler

kuloğlu19 Nisan 2019, Cuma - 13.39

Çok önemli bir konuyu gündeme getirdiniz.Dünya Müslümanlarının sesi olabilecek büyük bir ajansa sahip değiliz.Böyle devam ettiğim sürece zulüm devam eder bizler de ağlamaya devam ederiz.Rabbim bizlere uyanmak ve şuur nasip etsin inşallah.

adem dursun19 Nisan 2019, Cuma - 12.35

Bu konuda tespitleriniz çok doğru biz müslümanlar zulme sessiz kalmamalı birlik beraber olmalıyız

xyz19 Nisan 2019, Cuma - 12.00

Yazılarınızı okudukça ne kadar eksiğimizin olduğunu görüyoruz. Kalemize bereket versin RABBİM. Kandiliniz mübarek olsun.

Yazarlar