AİLE İÇİ İLETİŞİM VE ÇOCUKLARA ETKİLERİ - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Fatih ARDUÇ

Fatih ARDUÇ

arducf@hotmail.com

AİLE İÇİ İLETİŞİM VE ÇOCUKLARA ETKİLERİ

AİLE İÇİ İLETİŞİM VE ÇOCUKLARA ETKİLERİ

Fatih ARDUÇ

Yıllar önceydi. Ülkemizin önemli klinik psikologlarından biriyle iki şehir arasında yolculuk yapıp, yemek yedik, sohbet ettik. Aile danışmanlığı da yapan klinik psikolog örnek bir olay anlattı.

Evli bir çift geçimsizlik sebebiyle ayrılmak için dava açarlar. Arkadaşları ikisinin de kültürlü insanlar olduğunu belirtip mahkemeden önce bir danışmana müracaat edip son kararlarını ona göre vermelerini tavsiye eder.

Bu öneriyi makul bulan çiftler aile danışmanlığı yapan klinik psikoloğa giderler. Yapılan aile danışmanlığı sonucunda taraflar ikna olurlar ve mahkemeden vazgeçerek birlikteliklerini devam ettirirler. İşler düzene girmiştir.

Aile beş yıl sonra aile danışmanlığı yapan Klinik Psikoloğu unutmazlar. Yemeğe davet ederler. Teşekkür ederler.

Yemekte psikolog ailenin tek çocuğunu göremeyince sorar. Çocuklarının ailenin sorunlu olduğu dönemde bundan çok etkilendiğini psikolojik tedavi gördüğünü, aileden ayrı eve taşındığını ve asla evlenmeyi düşünmediğini söylerler. Aile kurtulmuştur ama çocuğun aileye bakışı noktasındaki güveni tamamen kaybolmuştur.

Çocuklar çevreyi algılamaya başladıkları ilk andan itibaren genellikle ebeveynlerinin olumlu veya olumsuz iletişimine şahit olurlar. Aile bireyleri (özellikle anne–baba) arasındaki yoğun tartışma, çatışma, güvensizlik ve iletişimsizliğine şahit olarak ruhsal ve psikolojik olarak yara alırlar. Aile içinde kendini güvende hissedemeyerek endişe ve korku yaşar.

Yaşadığı üzüntü, endişe ve umutsuzluk ile ebeveynlerinden uzaklaşabilir. Yalnız kalma isteği, alt ıslatma, tırnak yeme, korku ve endişeler, okulda devamsızlık ve derslerde başarısızlık, öfke patlamaları, depresyon ve intihar riski gibi duygusal ve davranış sorunları da kaçınılmaz olarak çocuklarda gözlenebilir.

Tartışma ve çatışmanın çocuk üzerindeki etkisi, nasıl ve ne kadar sık yaşandığı ile ilgilidir. Eğer tartışmalar çok sık yaşanmıyor ve tartışma sonunda çiftler çözüm üretebiliyorsa bu zarar değil aksine faydalı olabilir.

Bu durum, çocuğa ebeveynlerin birbirlerini sevseler bile zaman zaman anlaşmazlık yaşayabileceklerini ve bunun çözüme ulaştırılmasıyla ilişkilerinin olumlu yönde etkilenip güçleneceği mesajını vermiş olurlar. Tartışma esnasında ebeveynlerin birbirine hakaret etmesi, bağırıp çağırması, birbirini dinlememesi ve özellikle şiddete başvurması çocuğun güven duygusunu zedeler.

Çocukları tüm sorunlardan ve anlaşmazlıklardan uzak tutmak, onları gerçek hayattan koparmak manasına gelir. Sorumluluk almak durumunda kaldığında sorumluluk alamaz.

Anne ve baba kesinlikle çocuğa karşı birbirlerini kötülememelidir. Onları taraf olmak zorunda bırakmamalıdırlar.  Bu tür sıkıntılar, çocuğun zamanla ailesinden soğumasına ve aile ortamında bulamadığı mutluluğu; başka tasvip edilmeyen yerlerde aramasına sebep olur. Bu sebeple, çocuklarımıza bırakabileceğimiz en kıymetli miras, mutlu bir aile yapısıdır.

Hayatımızın her alanında, özellikle eğitim ve öğretimin başladığı bugünlerde, anne-baba, çocuğun bilinçli veya bilinçsiz aktarmak istedikleri hususlara özen gösterilmelidir. Birçok anne baba çocuğuyla doğru iletişim kuramamakta, çocuğunun davranışlarını doğru yorumlayamamaktadır.

Bazen kızarak, bazen görmemezlikten gelerek, bazen de maddi cezalar vererek sorunun üstünü örtmektedir. Onları dinleyerek sorunun sebebini anlamaya çalışmalıyız.

Okulların öğrenci üzerindeki etkilerinin azaldığı, çevresel faktörlerin arttığı bir dönemde çocuğumuzun yolda, serviste, okulda, arkadaş ortamlarında yaşadıklarını onlardan iyi dinlemelidir.

Onları anlamaya çalışmalıyız. Karşılaşılan problemlerde ve kuşkulanılan hususlarda okul idarelerimizle ve okullarımızdaki okul rehberlik servisleriyle işbirliği içinde olunmalıdır.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Öğretmen30 Eylül 2019, Pazartesi - 08.33

Fatih hocam yazılarınızla döndüğünüz için bizleri mutlu ettiniz , böyle önemli konulara değindiğiniz için teşekkür ederiz .

Ç29 Eylül 2019, Pazar - 12.29

Güzel bir uyarı

Badanka27 Eylül 2019, Cuma - 23.58

Çocuklara gereği kadar önem verilmeli .Aşırı güvenmek veya hiç güvenmemek doğru değil. Kalemine sağlık Fatih hocam yine çok önemli ve güncel konuları ele almışsınız

adilce27 Eylül 2019, Cuma - 23.49

Allah razı olsun. Kalemine bereket.

Cemil Kurt27 Eylül 2019, Cuma - 18.54

Müdürüm, yüreğinize kaleminize sağlık. Örneklemeniz ve akış çok ders niteliğinde...

Yazarlar