Fatih ARDUÇ

Fatih ARDUÇ

arducf@hotmail.com

AFFEDİCİ OLMAK…

AFFEDİCİ OLMAK…

Fatih ARDUÇ

İslam tarihinde ifk hadisesi olarak bilinen olayda Peygamber Efendimiz ’in zevcesi, Ümmetin annesi ve Hazret-i Ebu Bekir’in kızı Hazret-i Âişe validemiz, çok ağır bir iftirâ’ ya uğramıştı.

Bu iftira hadisesinden yaklaşık bir ay sonra indirilen ayet-i kerimeyle müminlerin annesi Hazreti Aişe, bizzat Allah tarafından temize çıkarıldı. Hazreti Aişe validemize iftira atanlardan biri de Hazret-i Ebu Bekir’in sık sık sadaka verdiği Mıstah isimli birisiydi.

Hazreti Ebu Bekir radıyallâhu anh bu ağır iftira olayı karşısında, bir daha Mıstah’a ve ailesine iyilik yapmayacağı hususunda yemin etti. Bu olay üzerine şu ayet-i kerime nazil oldu.

“İçinizden faziletli ve servet sahibi kimseler, akrabaya, yoksullara, Allah yolunda göç edenlere (mallarından) vermeyeceklerine dair yemin etmesinler; affetsinler, bağışlasın geçsinler! Allah’ın sizi bağışlamasını istemez misiniz?..” (1) 

Bu ayetin nazil olmasından sonra Hazret-i Ebû Bekir radıyallâhu anh

“Elbette Allah’ın beni affetmesini isterim!” dedi. Ardından yemin keffareti vererek, yapmış olduğu hayra devam etti.” (2)  Böyle ağır bir iftira olayından sonra bile Allah Teâlâ’nın affedici olup sadaka vermeye devam etmesi hususunda Hazreti Ebubekir’ i uyarması hepimizin kulağına küpe olması gereken bir husustur.

Affetmek, cezalandırmaya yetkisi olduğu halde başka bir insanı hatasından, kusurundan, eksikliğinden dolayı bağışlayabilmektir. Müslümana yakışan ve büyük cihat olarak adlandırılan davranışta affedici olmaktır.

Affetmeye en yakınımızdan; çocuklarımızdan, eşlerimizden, ebeveynlerimizden başlamalı, akrabalar, komşular, mahalleli,….. ile yakından uzağa doğru devam etmelidir. Kendi çocuğu, eşi ve ebeveynlerini affedemeyen birisinin başkalarını affetmesi beklenemez. Bu tür insanların hayatta mutlu olduklarına da rastlanmaz.

Başkalarının düşüncelerini duygularını, fikirlerini, hareketlerini ve davranışlarını kontrol edemeyiz. Ama kendimizinkileri kontrol edebiliriz. Kırmızı ve beyaz nasıl iki zıt renk ise huzur ve küskünlükte aynı şekilde birbiriyle çelişen iki davranış biçimidir.

Birinin olduğu yerde diğeri olmaz veya şahadet ve şeytan gibi birinin olduğu yerde diğeri barınamaz. Mutlu ve huzurlu olmak istiyorsak; küskünlüğü, kırgınlığı, kini, nefreti ve bilcümle nefsi istekleri bir kenara bırakmak gerek. Bunları yapabildiğimiz oranda mutlu ve huzurlu oluruz. Kalbimiz şeytani vesveseden uzak olmuş olur.

Allah Teâlâ’nın Esma-ül Hüsna’sının birinin de “el Afüv” ismi şerifi olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır.

İslam tarihi büyük af örnekleriyle doludur.

Mekke fethedildiğinde Efendimizin Mekkelileri affetmesi

Hazreti Hamza’ yı şehit eden Vahşi’ yi Allah Resulünün affetmesi

Mescide abdestini bozan bedeviyi Resulüllah’ ın affedip, yaptığı davranışın doğru olmadığını yumuşak dille anlatması.

Hazreti Ali’ nin savaşta öldürmek üzere olduğu birini yüzüne tükürdüğü anda acaba nefsim için mi öldürmüş olurum diyerek affetmesi.

İstanbul fethedildiğinde halkın affedilmesi…….

“«…Size bugün hiçbir başa kakma ve ayıplama yok! Allâh sizi affetsin! Şüphesiz O, merhametlilerin en merhametlisidir.” (3) 

Kur’an-ı Kerim de Hazreti Yusuf’ un kardeşlerini affetmesi bu şekilde anlatılmaktadır. Bu ayetten çıkarılacak bir sonuçta affettiğimiz kişilere bu hususun hatırlatılmaması, onları küçük düşürücü davranışlardan kaçınmamız gerektiğidir.

Allah’ım, Sen affedicisin affetmeyi seversin. Beni ve bütün inananları bağışla. Amin…

Not. İlk yazımda da belirttiğim gibi yazılarımın hiçbirinde bir kişi ve kurum hedef alınmamıştır. Bundan sonrada alınmayacaktır.

1-Nur Suresi 22

2-Buhârî

3-Yûsuf Suresi 92 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Mustafa Yiğit26 Mayıs 2019, Pazar - 03.02

Ağızındaki sağlık hocam

Badanka25 Mayıs 2019, Cumartesi - 21.58

Allah bu mübarek ay hürmetine bizlere affetmeyi ve af edilenlerden olmayı nasipeylesin

Durmuş Yılmaz25 Mayıs 2019, Cumartesi - 13.17

Ağzına ve Yüreğine sağlık bacanak.

Behçet Yayıkçı25 Mayıs 2019, Cumartesi - 00.38

Sağolasın müdürüm. Her zaman ki tadında. Allah razı olsun. Affedin ve affedilenlerden olmamız dileğiyle.

Yazarlar