ABD'NİN DEVRİM MUHAFIZLARI KARARI VE TÜRKİYE’YE ETKİLERİ - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Fatih ARDUÇ

Fatih ARDUÇ

arducf@hotmail.com

ABD'NİN DEVRİM MUHAFIZLARI KARARI VE TÜRKİYE’YE ETKİLERİ

ABD'NİN DEVRİM MUHAFIZLARI KARARI VE TÜRKİYE’YE ETKİLERİ

Fatih ARDUÇ

Amerika Birleşik Devletlerinin İran Ordusunun en seçkin birlikleri olan Devrim Muhafızlarını terör örgütü listesine alması, ardından İran’ ın misilleme ye giderek Amerikan ordusunu terör örgütü olarak ilan etmesi Ülkemizi birçok noktadan doğrudan ve dolaylı olarak etkileyecektir. Aynı zamanda devrim muhafızlarının İran’daki Rejimin en başta gelen savunucusu olduğu unutulmamalıdır.

Rahmetli Erbakan Hocanın bir tespiti vardı. “Irak’tan sonra sıra Suriye’ye gelecek arkasından Türkiye’ ye” o zaman bununla birçok yazar çizer, okumuş yazmış, eli kalem tutan kişi dalga geçmişti. Hocam biz NATO ülkesiyiz v.s birçok gerekçe uydurmuşlardı. Neyse asıl konumuza dönelim.

İlk defa bir ülke başka bir ülkenin ordusunun bir bölümünü/tamamını terör listesine almış durumdadır. Bu durum fiili olarak olmasa da hukuki olarak iki ülkenin birbirine savaş ilan etmesi demektir. Dünyada bütün ülkelerin teröre karşı mücadele konseptleri ve metotları vardır.

Bu kararın Ülkemiz açısından siyasi, ekonomik, askeri açıdan en önemlisi terörle mücadele açısından olumsuz sonuçları olacaktır.

En sondan başlayalım terörle mücadele açısından Türkiye’ yi sıkıntıya sokacaktır. Türkiye İran ile pkk ve bilumum uzantılı terör örgütleriyle mücadele etmek için anlaşmıştır. (Bu konuda İran’ a tam güvenilmese de)

Kandilde ve terör örgütünün faaliyette olduğu her yerde güvenlik kuvvetlerimiz gece gündüz, soğuk sıcak demeden operasyonlarına devam etmektedir.. İran’ da pjak’ terör örgütüyle mücadele etmektedir.

Şimdi biz İran’la birlikte terörle mücadele ederken Amerika ne diyecek siz terör örgütü ilan ettiğimiz ülkelerle, kurumlarla işbirliği yapıyorsunuz. Operasyon yapıyorsunuz. Diyecekler Bizim terörle mücadelemizi haksız gösterecek propagandaya girişecektir. Zaten batıda ve Ortadoğu’da ağzını açmış bekleyen bir sürü terör sevici fırsat kollamakta.

Bölgedeki her türlü huzursuzluk siyasi toplumsal ve ekonomik olarak bize bedel ödetmektedir. Biz şimdi İran’ la işbirliği yaptığımızda terörle ilişkisi olan bir ülkeyle işbirliği yapmış olacağız dolayısıyla ekonomik siyasi ve toplumsal yaptırım ve tehditlerle karşı karşıya kalacağız. Amerika zaten S-400, Suriye ve İsrail’le olan ilişkilerimizden dolayı bize diş belemektedir.

İran ekonomisinin temelini oluşturan enerji (petrol) şirketlerinin tamamı Devrim Muhafızlarının kontrolünde ve yönetimindedir.  Amerika’nın uyguladığı sert ambargodan kısmen muaf tutulan Türkiye bazı alanlarda ticaretine devam etmekteydi. Petrol alımını durdurmak zorunda kaldığı İran’ dan bu karardan sonra doğalgaz alamayacak, ilerleyen zamanda hiçbir ticari faaliyette bulunamayacak duruma gelecektir. Bulunursa da yaptırımla karşı karşıya kalacaktır.

Türkiye bu tehdidi iyi okumalıdır. Ortadoğu’nun geneli noktasında evrensel değerlendirme yaparak kendi davranışını belirlemelidir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Kardeşlik17 Nisan 2019, Çarşamba - 08.05

Ortadoğu ve Arzı Mevut meselesini son gelişmeler ışığında yazmalısınız.

Ç15 Nisan 2019, Pazartesi - 00.05

Her Yazdığınız konuda istifade ediyoruz

Arkadaş12 Nisan 2019, Cuma - 15.24

Bizim tanıdığımız Fatih ARDUÇ bu. bu konuda daha faydalı olacağına inanıyorum.

Yazarlar